Korteritehingute hinnakasv viis indeksi taas tõusule

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on täna 55,0 punkti tasemel. Augustis tõusis indeksi väärtus võrreldes eelmise kuuga 1,2% ning aastatagusega võrreldes 5,5%.

Kinnisvaramulli indeks, mis viimasel neljal kuul oma väärtust kaotas, pöördus augustis taas tõusule. Tõusu taga oli peamiselt korteritehingute märkimisväärne hinnakasv, mis võrreldes eelmise kuuga oli ligi 5% ning aastabaasilt 12%.

Võrreldes eelmise aastaga on enim tõusnud ärimaa, hoonestatud tootmismaa ja korteriomandite tehinguhinnad ning langenud maatulundusmaa ja hoonestamata elamumaa tehinguhinnad. Tõusnud on ka korterite ja iseäranis äripindade pakkumishinnad, samas kui majade ja maade pakkumishinnad näitavad kohati veel kerget langustki.

Tehinguaktiivsuse kasv näib jätkuvat. Augustis sõlmiti 3330 kinnisvara ostu-müügi tehingut, mis on 10% enam kui eelmise aasta võrreldaval perioodil.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks tipust 45,0% madalamal ja põhjast 10,4% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC