Teises kvartalis kinnisvaramulli indeksi väärtuse kasv kiirenes

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on tänaseks jõudnud 60,1 punkti tasemele, tehes viimase kuuga 1,2-protsendilise tõusu. Aastaga on indeksi väärtus kasvanud 9,5%.

Viimase kolme kuuga ehk teises kvartalis kasvas indeksi väärtus aasta baasil 7,6% (esimeses kvartalis oli see 3,6%). Kõikidest indeksi komponentidest vedasid kasvu peamiselt korteriomandite tehinguhinnad (kasv keskmiselt 12%), kuigi tugevamat tõusu on olnud näha ka hoonestamata elamumaa tehinguhindades. Pakkumishindadest tõstsid indeksi väärtust kallinenud äripindade ja korterite pakkumishinnad, samas kui maade pakkumishinnad olid endiselt languses.

Tehingute koguarvu kasv juunis veidi aeglustus ning oli aastases võrdluses 5%, neist ostu-müügitehingute arvu kasv 9%. Samal ajal kasvas tehingute koguväärtus enam kui kolmandiku võrra. Kogu teise kvartali peale oli ostu-müügitehingute arvu kasv aasta baasil 13% –  võrdväärselt esimese kvartaliga, mil kasv oli 14%.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 20,5% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli indeks 2013-06

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

71 − = 69

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine