Korteriomaniku ülevaade ühistu tegevusest – reaalsus või utoopia

Kortermaja korteriomanikud on samal ajal nii korteri kui ka maja omanikud. Seega on neil ka õigustatud ootused omada ülevaadet oma maja toimimise kohta. Tavapäraselt antakse omanikele ülevaade kord aastas üldkoosolekul. Sageli on aga erinevas elurütmis toimetavatel inimestel raske ühel ajal ja ühes kohas kokku saada. Sellisel puhul on lahenduseks info jagamine interneti vahendusel.

Väga paljud Eesti inimesed juba kasutavad internetti. Paberkirjade asemel saadetakse elektroonilisi kirju. Arveid makstakse internetipangas või otsekorraldusega. Tuludeklaratsioonid esitatakse elektrooniliselt. Koolides on kasutusel e-Kool. Teenusepakkujate arved tellitakse e-mailile mitte postkasti. Tihti on just korteriühistu arve viimane, mida pole võimalik e-arveks muuta. Tänaseks on interneti ja uute tehnoloogiliste võimaluste laiem kasutuselevõtt jõudnud ka e-ühistuni.

Üheks lahenduseks, mis annab korteriomanikele võimaluse kasutada e-teeninduse mugavusi korteriühistu asjaajamisel, on kortermajadele mõeldud veebitarkvara korteriyhistu.net. Kuna korteriomanikel tekib ligipääs oma maja andmetele, siis muutub korteriühistu tegevus läbipaistavamaks. Tänapäevaste tehnoloogiliste võimaluste kasutamine võimaldab muuta info liikumise efektiivsemaks ja säästa kulusid.

Korteriyhistu.net on korteriühistu infosüsteem, kus korteriomanikule näidatakse maja kulude jaotamise reegleid ja kulude jaotust nii korterite kui kuude lõikes. Raamatupidamise poolelt saab tutvuda bilansi ja kulude-tulude aruandega. Dokumentidest on ligipääs põhikirjale, protokollidele ja teistele ühistu sisestatud dokumentidele.

Lisaks traditsioonilisele revisjonikomisjoni järelevalvele toimib korteriomanike pideva järelevalve võimalus ennetava meetmena võimalike kuritarvituste ärahoidmisel. Korteriühistu juhtkond peab arvestama, et nende tegevus on avatud ja kõigile näha. Läbipaistev valitsemine välistab vandenõuteooriate tekkimise, sest võimaldab soovijatel rahuldada oma uudishimu. Teiselt poolt võimaldab avatus aga tutvustada korteriomanikele korteriühistu juhtimisega seonduvat.

Veebitarkvara kasutades saab korteriomanik loobuda paberarvest ja muuta arve e-maili aadressi. Samuti saab korteriomanik anda kellelegi teisele nt üürnikule omalt poolt ligipääsu mõõtjate näitude sisestamiseks. Korteriomanik sisestab näidud otse andmebaasi, mille alusel toimub hiljem automaatne kulude jaotamine. See muudab ühelt poolt mugavamaks korteriomaniku, kuid teiselt poolt ka ühistu tegevuse, sest paberil näidukaardi täitmise ja selle postkasti toimetamise kõrval jääb ära ka info hilisem digitaliseerimine ning paberlipikute säilitamine. Loomulikult jääb soovijatele alles ka paberarvele lisatav näidukaart, mis võimaldab näitu ka harjumuspärasel viisil esitada.

Kuigi korteriomanik saab igakuise arve enda e-maili aadressile tellida, säilitatakse arved ka veebikeskkonnas, mis meenutab sideteenuste pakkujate e-teenindusi. Lisaks arvetele tekib ka ülevaade laekumistest ja saldodest. Juhul kui maksmisega on viivitatud, siis on näha ka viiviste arvutuskäik ja tekkinud saldo.

Kokkuvõttes võimaldab korteriyhistu.net korteriomanikel aktiivsemalt nii enda korteri kui ka kogu ühistu kuludel silma peal hoida ja omada ülevaadet majas toimuvast. Küsimuse tekkimisel ei pea kohe telefoni haarama ja ühistu juhile või raamatupidajale helistama. Selle asemel saab oma küsimusele enamikel juhtudel vastuse korteriyhistu.net keskkonnast.

Vasta ka Omanike Keskliidu kodulehel olevale küsitlusele

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine