Korterite hinnatõus kergitab kinnisvaramulli indeksi väärtust

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, tõusis aprillis 58,8 punkti tasemele. Võrreldes märtsiga suurenes indeksi väärtus 2,1%. Aastatagusest on indeks 5,6% kõrgemal.

Aprill tõi kinnisvaraturule nii aktiivsust juurde kui ka hinnataseme tõusu. Indeksi väärtuse kasvu veab selgelt korteriturg, kus on olnud näha stabiilset hindade kasvu, mis on kaasnenud tugeva tehingute arvu kasvuga. Võrreldes eelmise aastaga on korterite hinnakomponent kasvanud 11%. Mõned indeksi komponendid nagu hoonestatud elamumaa ja maatulundusmaa näitasid ka langust.

Pakkumishindadest tõusis jätkuvalt nii korterite kui äripindade pinnaühiku hind ning üle mitme kuu ka majade pinnaühiku hind. Keskmisest oluliselt suuremat pakkumishindade kasvu võib täheldada Tallinnas, mis on eriti selgelt tuntav korterituru puhul. Samas on korterite müügikuulutuste arv Tallinnas võrreldes eelmise aastaga ligi viiendiku võrra vähenenud.

Tehingute arvu kasv, mis märtsis pidurdus, jätkus aprillis uue hooga. Tehingute koguarv kasvas võrreldes eelmise aasta sama kuuga 14%, neist ostu-müügitehingute arv 18%. Korteriturul tehti kolmandiku võrra enam tehinguid kui eelmisel aastal. Tänane tehingute arv moodustab kinnisvaraturu tipu tasemest siiski vaid ligi 70% ning tehingute maht vaevu 50%.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 18,0% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Merili Palu
Seven Real Estate Advisors

kinnisvaramulliindeks-2013-05

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.02.2023 Praktiline töötuba – AirBnB.com ja Booking.com kasutamine