Luminor: Tööstuses domineerib alainvesteerimise risk

Luminor BankRahvusvaheline Valuutafond prognoosib 2019. aastaks head 3,7 protsendilist globaalmajanduse kasvu, mis edaspidi küll aeglustub. Riskid kiiremaks jahtumiseks on samas viimastel kuudel ainuüksi kaubandustõrgete ja finantsturgude volatiilsuse taustal kasvanud, ütles Tööstuse Äriplaanil esinenud Luminor Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

Ehkki tegemist on jätkuvalt investeeringuteks hea kasvukeskkonnaga, tuleb Palmi sõnul arvestada ka järkjärgulise kulude kasvuga, sest kvalifitseeritud tööjõust saab Euroopas aina suurem defitsiit. Teisalt seisab tööstus robootika, automatiseerimise ja infotöötluse terviklahenduste kiire arengu toel täna mitmeski mõttes teelahkmel.

„Riske võtavad need ettevõtjad, kes ei investeeri piisavalt uutesse tulevikutehnoloogiatesse ja lisandväärtuse arendamisse läbi teaduse ja arendustegevuse ning tootearenduse. On paratamatu, et Eesti palgad peavad lähenema euroala keskmisele, et hoida tööjõudu siin ja vähendades sellega ettevõtjate probleeme. Palgakulude konvergentsi eelduseks on aga investeeringud, mis tagavad kiirema tulude kasvu,“ kõneles Palm.

Seega domineerib üleinvesteerimise kõrval täna selgelt pigem alainvesteerimise oht. Vaadates kolme viimast aastat on Eesti ettevõtted investeerinud SKT suhtes koguni 55 protsenti vähem kui näiteks edukad Iirimaa ettevõtted, kellel on üha globaalsem tegevushaare. Lõhe Rootsi ja Tsehhi ettevõtete investeerimismahtudega on samuti märkimisväärsed (3 protsendipunkti SKT-st). „Arendustegevuse eelarvete osas on teelahe Põhjamaade ettevõtetega veelgi suurem, mis teeb kaugema tuleviku majanduskasvu tempo osas veidi ettevaatlikuks. Eesti vajab ennekõike Põhjamaadega sarnast tugevat investeeringute kasvu eksportivasse sektorisse, teadus- ja arendustegevusse ning inimkapitali,“ selgitas Palm.

Eesti SKP senine hea 3,5 protsendiline kasv aeglustub edaspidi mõõdukas tempos ning sisendhindade kasvuga kaasneb järk-järgult surve kasumimarginaalidele. Ei saa välistada intresside tõusu. Kokkuvõttes on tänane seis majanduses küll hea, kuid kiire kasvu hoidmine nõuab edaspidi üha suuremat pingutust. Positiivselt poolelt oleme viimasel kuul kogenud toornafta hindade langust, mis võiks toetada tarbimist. Ülioluliseks kujuneb aga investeeringute kasv ja nende valik.

„Väike riik ei saa olla kõigis majandusharudes tipus, seega tasub piiratud investeerimismahtude juures seada era- ja riigisektori koostöös prioriteete, millest on võimalik kõige enam (ekspordi)tulu teenida,“ tõdes Luminori peaökonomist. Mitmed Eesti edukad ettevõtted investeerivad täna päris heas tempos ning seda kannustab vajadus arendada uusi trendikaid tooteid ja teenuseid, mille eest globaalne tarbija on nõus rohkem maksma. „Heaks näiteks tehnoloogia võimalustest on Amazon, mille aktsia on alates 2010. aastast kasvanud mitte vähem kui 1150 korda. Tulevik on paljuski tehnoloogia ning kõrgema kvalifikatsiooniga ja paremini tasustatud tööjõu päralt,“ lisas Palm.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

31 − 22 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!