Luminori kommentaar Eesti inflatsioonile

LuminorEesti Pank tuli täna välja inflatsiooniteemalise teatega. Jagame Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi kommentaari antud teemaga haakuvalt.

Käesolevaks aastaks ootab Luminor möödunud aasta 3,4%st tormakast hinnakasvust mõõdukamata ca 3%st inflatsiooni. Eesti püsib selle tulemusega euroala hinnakasvu liidrite grupis.

Eesti hinnakasvu järkjärgulist aeglustumist toetavad ennekõike toiduainehindade ja aktsiisikaupade kiire hinnakasvu panuse vähenemine. Välised hinnakasvu surved püsivad tagasihoidlikult.

Möödunud aasta novembri 4,5%se hinnakasvu tipu tasemelt on inflatsioon Eestis tänaseks taandunud 2,9%ni, mis vastab ootustele. Lõhe euroala keskmise hinnakasvuga on samas vähenenud 3 protsendipunktil napilt alla 2 protsendipunktini. Sellest lõivosa ehk ca 1,7% tuleneb Eesti toiduainehindadest ja aktsiisikaupadest (alkoholi ja tubakatooted). Nimelt käesoleva aasta esimese nelja kuu keskmine hinnakasv alkohoolsete jookide ja tubakatoodete osas küündib märkimisväärse üle 11%se aastakasvuni! See on pea kaks korda rohkem kui aasta tagasi (6,3% a/a).

Hinnakasvu aeglustumist piiravad viimastel nädalatel kerkinud maailmaturu kütusehinnad ja tugevam dollar. Võrreldes möödunud aastaga on Eestis ca 4,5% tempos kasvanud käesoleval aastal ka eluasemekulud (millesse panustavad üürihinnad ja elektrienergia).

Kiire hinnakasvu taandumine Eestis kulgeb kokkuvõttes aeglaselt. Mõistlik hinnakasvu lõhe euroala keskmisega võiks olla kiiremat majanduskasvu arvestades ca 1 protsendipunkti kanti. Täna oleme sellest tasemest veel kaugel, kuid trend on järgmisel aastal vähenemisele. Aeglasem hinnakasv toetaks tarbijate ostujõudu ning majanduse konkurentsivõimet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

3 + = 13

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!