Maa-amet ja Notarite Koda sõlmisid kokkuleppe andmete elektrooniliseks edastamiseks

Maa-ameti peadirektori esimene asetäitja Raivo Vallner ja Notarite Koja esimees Tiit Sepp sõlmisid eile kokkuleppe, mille kohaselt esitavad notarid alates selle aasta juunist kinnistute võõrandamislepingute ärakirjade asemel tehingute andmed katastripidajale elektrooniliselt.

“Notarite jaoks on tegemist kinnisvaratehingute tõestamisega kaasneva täiendava ülesandega”, selgitas muutuste tähendust Tiit Sepp. “Ehitiste kui vallasasjadega tehtavate tehingute kohta esitavad notarid maakatastriseaduse kohaselt tehingute andmeid alates 2001. aastast, kinnistute tehingute ärakirju aga alates 2003. aasta teisest poolest”.

Põhiliselt puudutavad katastripidajale esitatavad andmed võõrandavate kinnisasjade, korteriomandite ja hoonestusõiguste tehinguhindu, mille alusel peetakse maakatastriseaduse alusel maaregistri juures kinnisvaratehingute andmebaasi, kuhu kantakse kogu riigis toimunud kinnisvaratehingute andmed.

Tehingute andmebaas loodi 1997. aastal ja hetkel on andmebaasis ligi 164 500 tehingu andmed. Tehingute andmebaasis leiduvate andmete alusel viiakse näiteks läbi maa korralist hindamist, mis on aluseks maa maksustamisel.

Elektrooniliste õiendite vormis andmete saamine lihtsustab tunduvalt kinnisvaratehingute andmebaasi pidamist ja vähendab ka tehingu osapoolte kulutusi. Samuti on positiivne paberkandjal edastatavate dokumentide dubleerimise vähenemine.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.03.2023 Kinnisvara müügikoolitus