Märtsis kinnisvaramulli indeksi väärtus kahanes

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, langes märtsis 57,6 punkti tasemele. Võrreldes eelmise kuuga kahanes indeksi väärtus 0,4%. Eelmise aasta märtsist on indeks 3,3% kõrgemal.    

Esimese kvartali jooksul kasvas indeksi väärtus aastases võrdluses keskmiselt 3,6%. Indeksi väärtus, mis jõudis eelmise aasta lõpuks 57,3 punkti tasemele, jätkas tõusu jaanuaris-veebruaris, kuid langes märtsis ning jäi pidama veidi kõrgemal 2012. aasta lõpu tasemest. Nagu ka eelmisel aastal, veab indeksi kasvu peamiselt korteriomandite komponent.

Kuigi suurem osa indeksi komponentidest näitasid möödunud kuul langust, jätkas endiselt tõusu korteriomandite pinnaühiku tehinguhind. Indeksi langus tulenes peamiselt hoonestatud maa tehinguhindade langusest. Korterite, äripindade ja majade pakkumishindade tase jäi võrreldes eelmise kuuga samale tasemele, ent kerget tõusu oli näha maatükkide pakkumishindades, mis eelmisel aastal pigem languses olid.

Võrreldes veebruariga märts kinnisvaraturule märkimisväärset aktiivsust juurde ei toonud ning ka võrreldes eelmise aasta veebruariga oli ostu-müügitehingute arvu kasv seekord vaid veidi üle 1%. Samas, vaadates käesoleva aasta esimest kvartalit tervikuna, mil sõlmiti kokku üle 8700 kinnisvara ostu-müügitehingu, on kasv olnud ligi 14%.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 15,6% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulliindeks 2013-03

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

8 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!