Oktoobris kinnisvarahinnad ja tehinguaktiivsus jätkuvalt kasvasid

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on täna 56,3 punkti tasemel. Oktoobris tõusis indeksi väärtus võrreldes eelmise kuuga 0,7% ning aastatagusega võrreldes 7,4%.

Oktoobris ületas indeks alates kinnisvaraturu põhjast esimest korda 55,9 punkti piiri. Ühtlasi oli tegu tugevaima aastakasvuga, kusjuures võrreldes eelmise aastaga on kasvanud indeksi kõikide komponentide väärtused – korteriomanditest maatulundusmaani -, mis peegeldavad reaalselt toimunud tehingute hindasid. Müügikuulutustel põhinevatest pakkumishindadest on tõusnud korterite ja äripindade pakkumishinnad, samas langenud majade ja maade pakkumishinnad.

Oktoobris jätkus ka tugev tehingute arvu kasv. Tehingute koguarv oli 4355, mis kasvas aastabaasilt 11,4%, neist ostu-müügitehingute arv oli 3504, kasvades 13%. Viimaste kuude põhjal võiks öelda, et tehinguaktiivsuse poolest oleme tagasi 2008. aasta keskpaiga tasemel.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 13% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Merili Palu
Seven Real Estate Advisors

Kinnisvaramulliindeks 2012-10

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 26 = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.01.2022 Kuidas edukalt kliendisuhtlust juhtida?