Oktoobris kinnisvarahinnad ja tehinguaktiivsus jätkuvalt kasvasid

Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on täna 56,3 punkti tasemel. Oktoobris tõusis indeksi võrreldes eelmise kuuga 0,7% ning aastatagusega võrreldes 7,4%.

Oktoobris ületas alates kinnisvaraturu põhjast esimest korda 55,9 punkti piiri. Ühtlasi oli tegu tugevaima aastakasvuga, kusjuures võrreldes eelmise aastaga on kasvanud indeksi kõikide komponentide väärtused – korteriomanditest maatulundusmaani -, mis peegeldavad reaalselt toimunud tehingute hindasid. Müügikuulutustel põhinevatest pakkumishindadest on tõusnud korterite ja äripindade pakkumishinnad, samas langenud majade ja maade pakkumishinnad.

Oktoobris jätkus ka tugev tehingute arvu kasv. Tehingute koguarv oli 4355, mis kasvas aastabaasilt 11,4%, neist ostu-müügitehingute arv oli 3504, kasvades 13%. Viimaste kuude põhjal võiks öelda, et tehinguaktiivsuse poolest oleme tagasi 2008. aasta keskpaiga tasemel.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 13% kõrgemal.

Kinnisvaramulli on Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. arvutatakse igakuiselt -ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Merili Palu
Advisors

Kinnisvaramulliindeks 2012-10

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC