Mis siis tegelikult aitab tänasel keerulisel turul kinnisvara müüa? 5 kommentaari

Illustratsioon

Kinnisvaraturul on ülepakkumine. Kortereid, ridaelamuid on nagu kirjusid koeri – ei oska validagi. Ainuüksi Tallinnas-Harjumaal on pakkuda üle 4500 korteri, ja paarimaja. Arendajad võitlevad ja võistlevad omavahel väheste turul liikuvate klientide püüdmise nimel. Kes pakub sulast, kes köögimööblit. Kes aga üritab selgeks teha, mis on tänase keerulise ja pakkumistest tiine turu tingimustes see pudelikael, kus kaasa aidates saaks müüki edendada.

Esimene võimalus, mida kinnisvaraarendajad müügitempode aeglustumisel kasutasid, oli reklaami intensiivistamine. See on ilmselge – kui müük langeb, siis tuleb nähtavalolekut suurendada. Klientidele jääb nõnda paremini silma ja sellele järgneb ka tulemus.

Aktiivsele reklaamile järgnes lisaväärtuste pakkumine. Eelmainitud sulased ja köögimööblid, samuti autod. Ei ole küll kuulda olnud, et mõni korteriostja oleks tahtnud korteri hinna sisse autot pressida. Ühest küljest oleks kalli kortermaja parklas kümnete sarnaste autode seast enda oma leida keeruline. Teisest küljest on ostjad eelistanud korteri hinna alandamist auto maksumuse võrra.

Kindlasti on hinnaalandamised, sulaste ja autode pakkumised olnud turundusnipid, mis on aidanud klientide tähelepanu köita. Tähelepanu köita, aga kas ka tehinguid teha?

Mis seisus me täna oleme?

Illustratsioon

Täna oleme turul seisus, kus pakkumise poole pealt on turul üleküllastus. Pakkuda on Tallinna-Harjumaa turul 4500-5000 korterit. Ostjad on loiud – esiteks on neid väsitanud jõulud ja aastavahetus. Teiseks ei ole ostjatel kuhugi kiiret – äkki saab mõne kuu pärast ostu sooritava veelgi odavamalt?

Aga seda peab ütlema, et turul ostjaid siiski liigub. Ei saa kindlasti öelda, et ostjaid ei oleks. Iganädalaselt müüakse Tallinna-Harjumaa turul ligikaudu 20 uut korterit. Number „20“ ei ole suur number – tuleb väga tugevalt pingutada, et sellest osa saada.

Keerulises turuolukorras muutub kõige tähtsamaks projekti ettevalmistus. Kas projekt on tehtud sihtrühma vajadusi silmas pidades? Kas asukoha eelised on parimal võimalikul viisil ära kasutatud? Kas arendatavad ruumid vastavad turunõudlusele? Kas äriplaani kirjutatud numbrid ja tähtajad on reaalselt saavutatavad? Kas projekti ettevalmistamisele ja elluviimisele on kaasatud parimad inimesed?

Aga mida teha, kui projektiga on juba alustatud ning tehtud otsuseid muuta enam võimalik ei ole? Sellisel juhul aitab hädast välja lihtlabane hinna langetamine. Mitte langetamine 3 või 5 protsenti, vaid jõuliselt 30 kuni 50 protsenti. Seda tuleb teha tasemele, mis kasumilootused tümaks tambib. Ebaprofessionaalne arendaja ei peagi normaalsetes (või normaliseeruvates) turutingimustes kasumit teenima.

Parim võimalus on aga vanade kommunistide kombel öelda: „Kaader otsustab kõik!“ Täna on hea müügimees ehk siis hea arendusprojektide müügil A ja O. Müügimees peab tundma kaupa, mida ta müüb. Ta peab tundma müügitehnikaid ja suutma neid tehnikaid suurepäraselt rakendada. Tiheda konkurentsi tingimustes enam keskpärasusega ei löö. Maakler peab olema suurepärane ja siis on võimalik isegi tänastes tingimustes müüa.

Kokkuvõtteks

Illustratsioon

Kokkuvõtteks võib öelda, et tänase kinnisvaraarendusprojekti suurim pudelikael ei ole mitte turult puuduolev klient. Tihe konkurents on normaalne ja eeldatav tingimus, mille paneb paika turg. Pudelikael tänasel turul on professionaalne müügimeeskond. Ja kui professionaalsusest jääb mistahes arendusprojekti etapis puudu, siis ainus, millega seda kompenseerida saab on tarbijale väga atraktiivne hind.  Ehk siis olemast turutasemest vähemalt 10-20 protsenti allpool.

One comment on “Mis siis tegelikult aitab tänasel keerulisel turul kinnisvara müüa?
 1. T. ütleb:

  Ma julgen vastu vaielda. Eesti kinnisvaramaaklerite keskmise kvaliteedi kehv seis on küll juba legendaarne, kuid praegusel turul on esmaoluline siiski paigas hind.

  Kui hind paigas, on juba tõepoolest müügi- ja turundusosakonna teha, et pakkumine kliendini jõuaks ja klient ennast hästi tunneks.

 2. T. ütleb:

  Ehe näide oleks ehk Artigi Veerenni (15?) arendus, kus püütakse korteritele turgu leida hinnaskaalas 45 000 krooni ruut ja peale.

  Kui head müügiosakonda selline hind vajaks? :)

 3. Tõnu Toompark ütleb:

  Vaidled vastu siis millele? Kas sellele, et müügimeeskond on täna müües kõige olulisem ahel ketis? Kui nii, siis jääme eriarvamusele.

  Keskmises halvas maaklerite tasemes minu meelest ei ole vaidlust. Küll uus turuolukord sunnib siin korrektiive tegema.

 4. T. ütleb:

  Vaidlen vastu sellele:

  Täna on hea müügimees ehk siis hea maakler arendusprojektide müügil A ja O.

  Pean siiski hinda eelkõige oluliseks. Müügiosakond jah, järgmine.

 5. Tõnu Toompark ütleb:

  Kui kaup on odav, siis suudab seda igaüks müüa. Ja kui igaüks suudab müüa, siis puudub surve teenuse kvaliteedi tõstmiseks.

  Asjaolu, et igaüks suutis kinnisvara müüa ongi maaklerite keskmise taseme alla viinud – pingutada polnud ju vaja.

  Kui aga kaup on odav, siis jääb müüjal kasum saamata (või suureneb kahjum).

  Tõsi, klient vaatab igal juhul täna esimese asjana hinda.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal