Nipitamine kinnisvara müümisel ei loo usaldust 5 kommentaari

Kinnisvara müügiturul on rasked ajad. Meediasse on imbunud infot nii ülepakkumise, hinnalanguste kui ka juba kinnisvaraarendajate pankrottide kohta. Kui kokku lugeda Tallinna müügisolevad korterid, siis neid on kindlasti pakkumises üle 2 500.

Suur pakkumine on pannud kinnisvaramüüjad müügi edendamiseks tegema trikke, mis lähemal vaatlusel müügile mitte kaasa ei aita. Nipitamine ja hämamine pigem tekitab ebausaldusväärsust ning seeläbi pärsib müüki.

Madalama hinna näitamine.

Sagedane on korteriostjale madala hinna näitamine. Lähemal uurimisel selgub, et miljonikroonisele korterile lisandub veel parkimiskoha tasu ning eraldi raha eest tuleb panipaik osta. Ilma parkimise-panipaigata aga korteri ei müüda.

See meenutab hämamist lennupiltetitega, kus lennujaamamaksud “unustati” reklaamitavale madalale hinnale lisada. Nüüd on selline asi keelatud.

Kui korterit müüakse ainult koos parkimiskoha ja panipaigaga, siis on korrektne näidata kogu komplekti hinda. Kui korteriostjal ei ole kohustust parkimiskohta või panipaika juurde osta, siis võib korteri hinda näidata ka ilma.

Valed ruutmeetrid ja vale ruutmeetrihind.

Palju eksitakse korteri ruutmeetreid kirja pannes. Kummastaval kombel ei näidata kunagi korteri ruutmeetreid tegelikust väiksemana. Tegelikust suurem ruutmeetrite arv näitab kaubaks olevat korterit paremast küljest kui see tegelikult on.

Vahest juhtub ka nii, et korteri ruutmeetritele liidetakse juurde rõdu, terrassi ja panipaiga pindalad. Seeläbi tekitatakse korteriostjates taas mulje, et on tegelikkusest suurem.

Järgmine võimalus on reklaamida mitte korteri hinda, vaid selle ruutmeetrihinda. Kui ruutmeetrihinna arvutamisel kasutada pindala koos rõdude-panipaikade-terrassidega, siis saab korteriostja jaoks üsna huvipakkuva numbri. Aga see ei ole tegelikkus!

Korteri pindala reklaamides on korrektne välja tuua selle netopind (ehk elamispind). Rõdude, terrasside ja panipaikade olemasolul ja juhul kui need kuuluvad korteriomandi koosseisu tuleks endiselt siiski välja tuua elamispinna suurus koos märkusega lisanduvatest pindadest.

Ruutmeetrihinnast rääkides on ainuõige rääkida elamispinna ruutmeetrihinnast.

Varjatud hinnakiri.

Olen leidnud mitmeid projekte, mida justkui müüakse, aga kus hinnakirja ei ole võimalik leida. Või on hinnakirja veebileht kaotatud ning hindadest või müügistaatusest aimduse saamiseks peab klient kõikide korterite plaanid ükshaaval läbi klikkima.

Meil on momendil ülepakkumine. Kui korteriinfo leidmine on läbi veebilehe hullupööra keeruliseks tehtud, siis on kliendi lihtsam võimalus pöörduda konkureeriva projekti poole. Korteritest turul puudust ei ole.

Hinnakiri koos müügisolevate korterite ja nende ruutmeetritega on iga kinnisvara müüva veebilehe A ja O.

Vale piirkond, vale kategooria.

Üsna sageli leiab kinnisvarakuulutusi, kus maakler on ilmselgelt eksinud objekti piirkonnaga. Suure tõenäosusega ei ole Mustamäe näpuvea tagajärjel kesklinna piirkonda kuuluvaks märgitud. Pigem on tegemist maakleri lootusega, et on Mustamäest enam otsitud piirkond ning seeläbi on võimalik objektile enam tähelepanu saada. Või siis loodab maakler läbi valitud piirkonna põhjendada müügiobjekti kõrget hinda.

Kui piirkonnaga eksimise võib veel tõepoolest häda pärast ajada näpuvea kaela, siis kindlasti on raske õigustada juhust, kus näiteks korterelamuid pakutakse kruntide alajaotuses. Tegemist on taas paanilise tähelepanu püüdmise katsega, kus täiendavat rahalist kulu mittenõudev kuulutus pressitakse igasse võimalikku kanalisse igal võimalikul moel.

Vale piirkonna või vale kuulutuse rubriigiga saavutab maakler vaid seda, et teda mittehuvitav sihtrühm omab võimalust kuulutust näha. Krundiostja väga suure tõenäosusega siiski ei ole korteri ostmisest huvitatud. Vale kuulutus vales rubriigis devalveerib kogu infokanali usaldusväärsuse ning võib kinnisvarahuvilise sootuks peletada teise kanalisse infot otsima.

Kokkuvõtteks.

Eellpool on toodud mõned “nipid”, millega kinnisvaramüüjad on end üritanud korteriostja jaoks huvitavamaks teha. Nipitamiste asemel peaks kinnisvaramüüja mõtlema, kas kliendil on tema juures mugav ostu sooritada? Kas taoline nipitamine tekitab usaldust? Või tekitab see pigem umbusaldust?

Kui klient leiab end planeeritud korteriostu “meeldiva jalutuskäigu” asemel “takistusjooksu rajal”, siis on tal lihtne loobuda. Konkureerivate pakkumiste suur hulk teeb iga esialgu mõningast huvipakkunud projekti kõrvalejätmise imelihtsaks.

Soovitan kinnisvaramüüjatel olla avatud. Avatud nii info jagamise mõttes, kui ka teha kliendile kinnisvara ostmise ja info pärimise protseduur võimalikult lihtsaks.Kui klient näeb avatust, siis tekib ka usaldus. Ja ilma usalduseta ei tehta tänapäeval enam kinnisvaratehinguid.

One comment on “Nipitamine kinnisvara müümisel ei loo usaldust
 1. Tõnu Toompark ütleb:

  Kommentaaridesse võiksid lugejad tuua omapoolseid näiteid, millist nipitamist nemad on kinnisvaraturul kohanud.

 2. Toomas ütleb:

  Käib küll üürimise, mitte müümise kohta, aga kuidas suhtute sellisesse nippi? Üürilevõtja seisukohast? http://www.koduleidja.ee/et/menu/30

 3. Tõnu Toompark ütleb:

  Oma artiklis pidasin “nipitamise” all silmas kliendi hämamist, kliendile valetamist.

  Mul ei ole alust arvata, et Koduleidja peaks seda tegema. Tegemist on pisut teistsuguse teenusega kui tavapärane vahendusteenus.

 4. Toomas ütleb:

  Kui üürilevõtja leiab internetist (city24) kuulutuse, mida vahendab koduleidja, siis koduleidja tahab üürilevõtja käest ühe kuu üüri. Saan aru, kui vahendaja kasutab seda ühe kuu üüri kuulutuste panekuks või muudeks kulutusteks, aga et sellest rahast makstakse korteri omanikule veel peale, on minumeelest hämamine. Miks peab üürilevõtja üldse maaklerile maksma, kui maakleri on tellinud üürileandja ja maakler esindab ainult üürileandja huve?

 5. Tõnu Toompark ütleb:

  See üürivahenduse valdkond on komplitseeritud teema.

  Teenuse peaks tõepoolest kinni maksma selle tellija. Kui aga üürivahenduse eest üürilevõtjalt küsitav ühe kuu üürisumma nimetada ümber lepingu vormistamise tasuks (vrd. liitumistasu mobiilioperaatoriga liitumisel), kas siis oleks asi OK?

  Eks konkurents ja turu nähtamatu käsi peavad paika panema, mida ja kes maksab.

  Kui üürivahendaja kulutab vahendustasudest kogutava käibe pealt mingi summa reklaamimiseks, et üürileandjad tema kaudu tehinguid teeksid, siis kas see on küsitav?

  Kui ta ei reklaami end massimeedias, vaid pakub sama summa otse üürileandjale, siis kas tegelikult suurt pilti vaadates on vahet, milline on vahendusteenuse pakkuja kulustruktuur?

  Ma ei taha siin öelda, et ühel või teisel poolel on 100% õigus. Ma arvan, et oluline on see, et teenus ja selle kulud oleksid mõlemale poolele võrdselt läbipaistvad.

  Ja kui kaldutakse turu üldiseks normiks kujunenud tavadest kõrvale (nt. kasutatakse objekti reklaamimisel üldpinna suurust sellest väiksema elamispinna suuruse asemel), siisp eab sellisele erinevusele tähelepanu juhtima.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine