Northern Horizon Capital: Ärikinnisvara omanike fookuses on dividendide teenimine

Baltikumi ärikinnisvaraturu investorid väärtustavad järjest enam jätkusuutlike dividendide teenimist kiire kasu saamise asemel, leiab Northern Horizon Capitali fondijuht Tarmo Karotam.

Karotame sõnul torkab viimastel aastatel silma nii era kui institutsionaalsete investorite küpsem käitumine Balti ärikinnisvarasse investeerimisel, kus lühiajalise sisenemise-väljumise asemel on fookusesse võetud jätkusuutliku dividendi teenimine.

„Ja dividendid on seejuures arvestatavad, ulatudes 7-10%ni aastas üle 90% täituvusega ja professionaalselt hallatud varade puhul. Võrreldes muude investeerimisalternatiividega on tulemus märkimist väärt,“ märgis ta.

Küpsemast ärikinnisvaraturust Balti riikides annab Karotame hinnangul tunnistust ka kapitalisatsioonimäärade langus Põhjamaade taseme lähedale tänu investeerimisriski üldisele vähenemisele. „Veel eelmisel kümnendi alguses olid määrad 12-14%, võrreldes praeguse 7,5-9% B+ ja A-klassi varade puhul. Samad näitajad Põhjamaades jäävad vahemikku 4,5-6,5%. Seega ei saa sel kümnendil investor loota enam suurele kapitalisatsioonimäärade langusele, kuna oleme investorite silmis „küpsetele“ riikidele, näiteks Rootsi ja Norra, juba piisavalt lähedal,“ selgitas Karotam.

Investeeringu väärtuse kasv saab seetõttu põhiliselt tulla kinnisvarahalduri sihikindla töö tulemusel, kus fookuses on üürivoo parandamine, üürnike koosluse tugevdamine ning laienduste läbiviimine seal kus võimalik, rääkis ta. „Teisalt võib euro kasutuselevõtt kõigis Balti riikides olla üks põhjuseid kapitali määrade langemiseks, kuna valuuta devalveerimise risk saab võrrandist elimineeritud,“ leidis Tarmo Karotam.

Ta leiab, et suund ärikinnisvarainvesteeringutelt dividendide teenimisele on mõistetav, sest sellised tulud on inflatsioonikaitsega. „Kaitse annab hoonete lepingujärgse üüri indekseerimine igal aastal inflatsioonimääraga. Hea asukohaga kinnisvaral on head eeldused nõudluse suurenedes tagada isegi inflatsioonist kiirem üüritulude kasv.

See muudab investori silmis nõutavamaks just parima asukoha ning kvaliteediga kinnisvaraobjektid pealinnades, kus kapitali kasvu potentsiaal on kõige suurem,“ nentis ta.

Ta lisas, et huvitavaks ja apetiitseks muudab Balti ärikinnisvara investeeringud asjaolu, et investor saab osta Põhjamaadest pärit rentnikega hooneid oluliselt odavamalt ning teenida seejuures kõrgemat tootlust kui investeerides otse ärikinnisvarasse Põhjamaades.

„See tähendab, et investori jaoks on ärikinnisvara puhul riski-tootluse suhe oluliselt parem just Balti riikides. Antud kontekstis on investoril kõik eeldused teenida kogutootlust aastas vahemikus 13-18%,“ oli ta optimistlik.

Northern Horizon Capital on kogenud investeeringute haldaja, kelle fookuses on ärikinnisvara investeerimisstrateegiad Põhja-Euroopas, eriti Läänemeremaades. Ettevõtte on sündinud BPT Varahalduse ja Evli Kinnisvarainvesteeringute ühinemise tulemusel 2011. aastal. Grupis töötab 100 töötajat. Northern Horizon Capital juhib kaheksat kinnisvarafondi ja haldab muid kinnisvarainvesteeringuid kogusummas üle 1 miljardi euro. Ettevõtte investoriteks on juhtivad finantsinstitutsioonid, äriinvestorid, sh pensionifondid, kindlustusseltsid, pangad, varahaldurid, korporatiivsed investorid jt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

40 − 38 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!