Kinnisvarakool: Kinnisvaramaakleri stardiprogramm
Kinnisvarakool & koolitus: Varjatud puudused – kinnisvaramaakleri ja müüja vastutus kinnisvaratehingutes
Kinnisvarakool & koolitus: Ehitamise dokumenteerimine – kohustuslikud nõuded ja praktika
Kinnisvarakool: Planeerimis-ehitusvaldkonna spetsialisti täiendõppeprogramm
 

Eesti Pank: Oktoobris vedas hinnatõusu lennureiside kallinemine

Eesti PankStatistikaameti andmetel tõusis tarbijate ostukorvi maksumus oktoobris 0,6 protsenti, olles 4,1 protsenti kõrgem kui aasta tagasi. Toiduained ja tööstuskaubad kallinesid oktoobris aastaga vastavalt 6% ja 3%. Teenuste hinnakasv kiirenes oktoobris 9%ni, kuid üldist hinnakasvu hoidis tagasi energiahinde odavnemine, mis langesid aastavõrdluses 6%.

Oktoobris kasvasid Eesti tarbijahinnad septembriga võrreldes peamiselt lennureiside kallinemise tõttu. Kui septembris odavnesid lennupiletid kuuga 23%, siis oktoobris tõusis nende hind 65%, andes valdava osa (kaks kolmandikku) kuisest hinnakasvust. Lennupiletite hindade heitlikkust põhjustas koolivaheaeg, kuid ka puhkusereiside hinnakasv on tänavu olnud suure nõudluse tõttu jõuline. Reisimist soodustab see, et enamikes Euroopa riikides on hinnakasv olnud aeglasem kui Eestis, mistõttu eestlaste ostujõud välismaal on suhteliselt parem.

Viimastel kuudel on Eestis kiiresti tõusnud ka üksikute toiduainete hinnad. Näiteks kohvi ja mahlade kallinemine maailmaturul on meie tarbijahindadesse kiiresti edasi kandunud. Mittealkohoolsete jookide hinnatõus on Eestis olnud Euroopa riikide hulgas kõige järsum, ulatudes aastavõrdluses 20%ni. Euroala teistes riikides on jookide hinnad seni kasvanud vaid 4%. Toidutoorme hinnatõus maailmaturul ei ole veel järele andnud ning hinnakasvu aeglustumist võib oodata alles järgmisel aastal.

Eesti Panga viimase prognoosi järgi kasvavad tarbijahinnad sel aastal 3,5%. Järgmisel aastal ulatub oodatav hinnatõus 4% lähedusse. Hinnakasvu hoiavad üleval mitmed maksutõusud, millest suurima mõjuga on käibemaksu tõus ja mootorsõidukimaks. Mootorsõidukimaksu kehtestamise ootuses on automüük märgatavalt elavnenud, kuid autode hinnakasv pole sellele veel reageerinud.

Kinnisvarakool: Kinnisvaramaakleri ABC koolitus

Statistikaamet: Tarbijahinnaindeks tõusis oktoobris aastases võrdluses 4,1%

StatistikaametStatistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks 2024. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,6% ning võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,1%. Mulluse oktoobriga võrreldes olid kaubad 2,3% ja teenused 7,1% kallimad.

Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuht Lauri Veski ütles, et tarbijahinnaindeksit mõjutasid 2023. aasta oktoobriga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide, vaba aja ning telefoniteenustega seotud hinnamuutused. „Toidukaupadest kergitas indeksit eelmise aasta oktoobriga võrreldes enim mittealkohoolsete jookide kallinemine 20,4%, samuti puuviljade 12,4% ning köögiviljade 5,5% hinnatõus. Suhkur oli 23,3% ning kala ja kalatooted 4,6% odavamad,“ täpsustas Veski.

Bensiin oli oktoobris 11,3% ja diislikütus 12,9% odavam kui 2023. aasta oktoobris. Elekter oli 2,6% odavam.

Septembriga võrreldes mõjutasid oktoobris tarbijahinnaindeksit enim ühelt poolt koolivaheajaga seotud rahvusvaheliste lendude hinnatõus, veel ka elektri ja soojusenergia ning riiete ja jalatsite hinnatõus. Teiselt poolt mõjutas indeksit allahindlustega seotud piimatoodete hinnalangus.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, oktoober 2024

Kaubagrupp

oktoober 2023 –
oktoober 2024, %

september 2024 – 
oktoober 2024, %

KOKKU

4,1

0,6

Toit ja mittealkohoolsed joogid

5,8

0,1

Alkohoolsed joogid ja tubakas

5,8

-0,4

Riietus ja jalatsid

-1,0

1,8

Eluase

0,4

0,9

Majapidamine

3,8

0,1

Tervishoid

6,8

0,0

Transport

0,4

2,5

Side

9,4

1,3

Vaba aeg

6,3

-0,7

Haridus ja lasteasutused

7,5

0,0

Söömine väljaspool kodu, majutus

6,1

0,2

Mitmesugused kaubad ja teenused

8,7

0,3

Tarbijahinnaindeksi avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel andmeid kogutakse ja analüüsitakse.

Kinnisvarakool & koolitus: Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest - Evi Hindpere

Turuülevaade november 2024. a: Tallinna elamispindade turu suur ülevaade

Tõnu Toompark2024. a sügis on üllatanud kõrge korteritehingute arvuga. Majandus on olnud pikalt languses, tarbijakindlus sügaval põhjas, kuid tehinguid ikkagi tehakse ja mitte vähe. Tehingute arv on suur, kuid maakleribüroode käsi liialt hästi ei käi. Turul on hulk vastuolusid, mis vajavad lähemat uurimist ja selgitamist.

2024. a talve haku suur elamispindade turuülevaade vaatab läbi numbrite ja proovib leida, mis on anomaaliate põhjus.

  • Kas oleme uue tõusulaine alguses või on anomaaliatel mingi muu põhjus?
  • Miks on vaatamata pikale majanduslangusele tehingute arv ikkagi nii suur?
  • Miks suur tehingute arv ei tõsta maaklerite suunurki ülespoole?
  • Mis on praeguse tänasest seisust edasised arengud?
  • Mida teevad hinnad, mida tehingute arv poole-pooleteise aasta perspektiivis?

Turuülevaade vaatab nii elamispindade turu uute korterite ja järelturu segmente.

Traditsiooniliselt on turuülevaate pilt järgneval:

  • elamispindade turgu mõjutav majanduskeskkond ja selle arengud;
  • laenuturu trendid;
  • üldine korteriturg ja selle suundumused;
  • uute korterite sektori liikumised;
  • põgus vaade üüriturule ja üüriinvesteeringutele;
  • järeldused ja tähelepanu väärivad trendid.

Turuülevaate esitlus toimub tellija juures või veebis (Teams vms rakendused). Ajaliselt on esitluse pikkus enamasti ca 1,5 tundi.

Kui oled huvitatud elamispindade turuülevaate esitlusest, kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee.

 

Tallinna elamispindade turu trendid – talv 2024

Kinnisvarakool & koolitus: Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest - Evi Hindpere

Nordecon: Muudatus Nordecon AS juhatuses

Nordecon06.11.2024 toimunud Nordecon AS-i nõukogu koosolekul otsustati alates 01.01.2025 kutsuda ettevõtte juhatuse liikme kohalt tagasi Priit Luman ja nimetada uueks juhatuse liikmeks Deniss Berman, kes hakkab vastutama Nordecon AS-i müügi ja ettevalmistuse valdkonna eest. Priit Luman jätkab Nordecon AS-i välisturgude juhina.

Deniss Berman on lõpetanud Tallinna Tehnikakõrgkooli hoonete ehituse ning Tallinna Tehnikaülikooli keskkonnatehnika magistri õppekavad. Varasemalt on Deniss töötanud nii Eesti kui Läti ehitusettevõtetes erinevates rollides. Nordecon AS-is on Deniss töötanud alates 2015. aastast KVVKJ projektijuhi ja seejärel osakonna juhatajana ning eelarvestamise ja eritööde divisjoni juhina. Deniss omab ehitustegevuse juhtimises volitatud kütte-, ventilatsiooni- ja jahutuseinseneri 8. kutsetaset ning on Eesti kütte- ja ventilatsiooniinseneride ühenduse liige. Deniss Berman ei oma Nordecon AS-i aktsiaid.

Nordecon AS juhatus jätkab alates 01.01.2025 tööd kolmeliikmelisena: Maret Tambek (esimees), Tarmo Pohlak (ehitustegevuse juht) ja Deniss Berman (müügi ja ettevalmistuse juht).

Nordeconi kontsern (www.nordecon.com) hõlmab ettevõtteid, mis on keskendunud hoonete ja rajatiste ehitamise projektijuhtimisele ja peatöövõtule. Geograafiliselt tegutsevad kontserni ettevõtted Eestis, Ukrainas ja Rootsis. Kontserni emaettevõte Nordecon AS on registreeritud ja asub Tallinnas, Eestis. Kontserni 2023. aasta konsolideeritud müügitulu oli 278 miljonit eurot. Nordeconi kontsern annab hetkel tööd ligi 440 inimesele. Alates 18.05.2006 on emaettevõtte aktsiad noteeritud Nasdaq Tallinna Börsi põhinimekirjas.

Kinnisvarakool & koolitus: Coachiv suhtlemine kinnisvara müügis – kuidas viia vestlus eduka tehinguni

Baltic Horizon Fond avaldab võlakirjadele kohalduva intressimäära järgmiseks intressiperioodiks

Baltic Horizon FundBaltic Horizon Fond avaldab intressimäära, mis kohaldub fondi 5-aastastele võlakirjadele (ISIN: EE3300003235) järgmisel 3-kuulisel intressiperioodil, mis algab 8. novembril.

Eelnevalt viidatud intressiperioodil on võlakirjadele kohalduvaks aastaseks intressimääraks 8% + 3,049% (EURIBOR 3 kuud) kokku 11,049%.

Kinnisvarakool: ChatGTP ja tehisintellekti koolitus kinnisvaramaakleritele

Capital Mill alustas eksklusiivse kortermaja ehitust Tallinna kesklinna

Capital MillCapital Mill alustas uue ja eksklusiivse kortermaja ehitust, mis asub logistiliselt atraktiivses asukohas Tallinna kesklinnas aadressil Jakobi 17. Kunagise hinnatud leivatootja järgi nime saanud Grünbergi Maja paikneb vaiksel ja rahuliku elukeskkonnaga tänaval, kust vaid lühikese jalutuskäiguga jõuab südalinna äri- ja kaubanduse piirkonda.

„Capital Milli jaoks on viimane aasta kulgenud elamuarenduse valdkonnas väga töiselt – saime hiljuti valmis Laanserva elamurajooni Viimsis, aasta lõpus valmib Luisenthal Butiik Tõnismäe jalamil ning nüüd on kopp maas, et startida uue arendusprojekti ehk siis Grünbergi Majaga,“ lausus Capital Milli tegevjuht Kaarel Loigu.

Kaarel Loigu sõnul on Capital Milli arendusmeeskond veendunud, et Grünbergi Maja loob kaasaegse, kuid samas hubase elukeskkonna, mis vastab kõrgetele standartidele. Projekti eriline fookus on funktsionaalsusel ja kvaliteedil, et pakkuda tulevastele elanikele turvalist ja stiilset kodu kesklinna südames.

„Tänane turuolukord on kinnisvara ostmiseks soodsam võrreldes tänavu esimese ja teise kvartaliga – Euribor langeb, pangad teevad klientidele erinevaid pakkumisi ja pankade konkurents on kukutanud kodulaenude intressid viimaste aastate madalaimaks.  Kõik see peaks andma klientidele kinnisvara ostmiseks rohkem julgust ja kindlust. Grünbergi Maja just alanud müügiprotsess kinnitab sama tendentsi, näha on klientide suurt huvi antud projekti vastu ning tänaseks on juba esimesed võlaõiguslikud lepingud ka vormistatud,“ sõnas Uus Maa Five Stars juhatuse liige Eleri Kerde.

Uues arenduses saab olema kokku 17 korterit, mille seas on rõhk pandud 3- ja 4-toalistele perekorteritele, pakkudes avarat ja läbimõeldud elamispinda neile, kes hindavad ruumikust ja unikaalsust. Kesklinna piirkonnas suuri kortereid väga palju ei leidu, lisaks on hoone praeguses arendusfaasis võimalik arvestada ostjate soove korterite planeeringute osas.

Ehitustöid viib läbi Unico Eesti OÜ, kellel on suur kogemus kvaliteetsete ja kaasaegsete elamuprojektide teostamisel. Ehitus algas oktoobris 2024 ning korterid on planeeritud valmima 2025. aasta lõpuks. Hoonete arhitektuurse lahenduse autor on Arhitektuuribüroo Panda. Projekteerimistööde eest vastutas Keskkonnaprojekt OÜ ning omanikujärelvalvet teostab Inseneribüroo Telora OÜ. Müügipartneriteks on kaasatud Uus Maa Five Stars büroo.

Capital Mill on 2008. aastal rajatud ettevõte, mis on keskendunud kinnisvarainvesteeringule Balti riikidesse ning tänane portfellimaht ulatub 500 miljoni euroni. Ettevõtte meeskond omab pikaaegset kogemust kinnisvaraarenduse valdkonnas. Capital Milli juhtimise all on arvukalt kõrgelt hinnatuid kinnisvara objekte Eestis, Lätis ja Leedus.

Kinnisvarakool: Kasutusluba ja selle taotlemine

KV.EE: Majade pakkumiste arv ja hinnad kerkivad

Kinnisvaraportaalis KV.EE pakuti 10.2024 müügiks 6017 maja, mis on eelmisest aastast 18% rohkem. Majade eest küsiti keskmiselt 1711 €/m² ehk 5% eelmise aasta hinnast rohkem. Majade müügipakkumine on aastaga suurenenud kõikides Eesti maakondades, sh ka suuremates linnades Tallinnas-Tartus-Pärnus-Narvas.

Suurenev pakkumine ebakindla majanduse ja väga-väga nigela tarbijakindluse juures võiks tehingute hindu allapoole viia. Nii aga siiski juhtunud ei ole. Majade müügipakkumiste hinnad portaalis KV.EE on aastatagusega võrreldes kasvanud kõikides Eesti maakondades. Ainsad erandid on Võru, Järva, Pärnu ja Saare maakonnad. Seejuures piirdub suurim hinnalangus 5 protsendiga. Aastase hinnatõusu maksimummäär on aga 39%.

Kinnisvara hinnatõus portaalis KV.EE näitab, et vaatamata kehvale üldisele majanduskonjunktuurile ei ole kinnisvaramüüjad valmis hindu alla laskma. Hindu võib hoida, sest majade turg töötab mitte kõige kehvema käiguga. Tõenäoliselt tehakse enamikus hindades siiski mõningaid järeleandmisi konkreetse kliendiga hinnaläbirääkimiste käigus.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Maja / müük: kuulutuste arv (tk) ja selle muutus (%) Maja / müük: kuulutuste hind (€/m²) ja selle muutus (%)
10.2023 10.2024 Muutus, % 10.2023 10.2024 Muutus, %
Eesti 5 103 6 017 18% 1 634 1 711 5%
Harjumaa 2 381 2 828 19% 2 198 2 283 4%
Hiiumaa 30 33 10% 1 541 1 979 28%
Ida-Virumaa 167 256 53% 768 834 9%
Jõgevamaa 111 120 8% 532 573 8%
Järvamaa 92 113 23% 626 607 -3%
Läänemaa 115 136 18% 1 455 1 643 13%
Lääne-Virumaa 206 217 5% 889 924 4%
Põlvamaa 72 94 31% 667 874 31%
Pärnumaa 502 584 16% 1 362 1 331 -2%
Raplamaa 168 220 31% 1 129 1 262 12%
Saaremaa 156 157 1% 1 383 1 363 -1%
Tartumaa 659 784 19% 1 515 1 598 6%
Valgamaa 98 116 18% 675 935 39%
Viljandimaa 189 194 3% 756 862 14%
Võrumaa 157 165 5% 772 734 -5%
Tallinn 717 866 21% 2 116 2 256 7%
Narva 29 54 86% 628 647 3%
Rakvere 48 55 15% 1 214 1 180 -3%
Pärnu 262 269 3% 1 604 1 618 1%
Tartu 225 271 20% 1 568 1 679 7%
Andmete allikas: portaal KV.EE

Kinnisvarakool & koolitus: planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudtaused

Bigbank: laenuraha odavnes veelgi ja kodulaenuturg jätkas oktoobris tugevalt

BigbankKodulaenuturul oli lõppenud kuu rekordilise septembriga samal tasemel, eelmise aasta oktoobriga võrreldes on nii laenutaotluste arv kui laenusummad kahekordistunud, selgub Bigbanki laenuportfelli analüüsist.

Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter on veendunud, et viimase paari kuu aktiivsuse hüpet veab üha langev Euribor. “Oktoobris oli laenuraha hind viimase paari aasta odavaim. Euribor muudkui langeb ja pangad ei ole laenumarginaale tõstnud, mille tulemusena on praegu koduostuks isegi veidi ootamatult soodne hetk, mida paljud proovivad ka ära kasutada,” kommenteerib Pechter ning lisab, et kõigi soodsate tegurite koosmõju on paljude perede jaoks uue kodu ostuks laenu saamise võimalusi selgelt paremaks muutnud.

Keskmine laenusumma oli oktoobris 138 368 eurot, mis on Bigbanki juhi sõnul samal tasemel kuu varasemaga. “Küll aga tundub, et võrreldes eelmise talvega, kui keskmine laenusumma püsis kuude viisi saja tuhande euro ümber, võetakse sellest sügisest kodulaenu suurusjärgu võrra suuremas summas,” toob Jonna Pechter esile veel ühe muutuse.

Võrreldes eelmise aastaga on märkimisväärne edasiminek kõigis olulistes näitajates: kasvanud on nii taotluste ja lepingute arv kui keskmine laenulepingu maht ja väljastatavate laenude kogumaht. “Kuna kinnisvara keskmine hind on pikemat aega püsinud samal tasemel, siis on odavnev laenuraha loonud viimase paari aasta jooksul koduostu edasi lükanutele viimaks hea ajaakna,” selgitab Jonna Pechter, kelle sõnul kasvavate sisendhindade ja järgmisel suvel tõusva käibemaksu valguses tõenäoline, et aasta jooksul liiguvad ka kinnisvara hinnad vaikselt veidi kõrgemale.

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev era- ja äriklientide laenudele ja hoiustele keskendunud pank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Bulgaarias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis. Bigbanki bilansimaht on üle 2,5 miljardi euro, millest ärilaenude portfell moodustab üle 600 miljoni euro.

Kinnisvarakool & koolitus: Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest - Evi Hindpere

Nordecon: 2023. aasta III kvartali ja 9 kuu konsolideeritud poolaastaaruanne (auditeerimata)

NordeconKäesoleva aasta kolmandas kvartalis ei toimunud ehitusturu langevas trendis olulist suunamuutust. Tulevikku vaatavad indikaatorid, mis iseloomustavad nii ehitusturgu kui ka makromajanduslikku keskkonda, on vastukäivad, mistõttu ei saa öelda, et ehitusturg oleks lähikvartalitel kasvule pöördumas. See mõjutab nii avaliku kui ka erasektori valmisolekut ja kindlustunnet teha laiapõhjalisi investeeringuid rajatistesse ning hoonetesse.

Sõltumata keerulisest turuolukorrast on kõik kolm olulist Nordecon AS-i majandusnäitajat siiski positiivse trendiga. Kolmandas kvartalis jätkus kontserni kasumlikkuse ja müügitulu kasv ning suurenes ka teostamata tööde portfell.

Kontserni brutokasumi määr moodustas 2024. aasta 9 kuuga 7,1% (9 kuud 2023: 3,3%) ning III kvartalis 8,7% (III kvartal 2023: 3,5%). Kasumlikkus paranes nii hoonete kui ka rajatiste segmendis ning sellele on kaasa aidanud nii peatöövõtulepingutest tulenevate riskide parem maandamine kui ka pikkade, enne Ukraina sõja algust sõlmitud lepingute lõppemine 2023. aastal, mida enim mõjutas eelnevate aastate kiire ehituse sisendhindande kasv. Rajatiste segmendi tulemuse paranemist mõjutab muuhulgas käesoleva aasta algul tehtud investeering asfaltbetooni tehasesse, mis on vähendanud toodangu omahinda ning on ühtlasi suur samm edasi materjalide taaskasutamisel. Kontserni 9 kuu puhaskasumiks kujunes 4 547 tuhat eurot (9 kuud 2023: kahjum 2 772 tuhat eurot).

2024. aasta 9 kuu müügitulu oli 178 722 tuhat eurot, mis on 37% suurem võrreldes eelmise aasta sama perioodi jätkuvate tegevuste müügituluga. Hoonete segmendis suurenes müügitulu 57% ja rajatiste segmendis vähenes 18%.

Kontserni ettevõtete poolt sõlmitud ehituslepingute teostamata tööde maht seisuga 30.09.2024 oli 195 628 tuhat eurot. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on teostamata tööde maht suurenenud 11%. 9 kuuga sõlmiti uusi lepingud kokku 131 801 tuhande euro väärtuses, millest III kvartalis 67 771 tuhat eurot.

Konsolideeritud finantsseisundi aruanne

EUR ‘000 30.09.2024 31.12.2023
VARA
Käibevara
Raha ja raha ekvivalendid 11 476 11 892
Nõuded ostjate vastu ja muud nõuded 39 332 37 010
Ettemaksed 3 951 1 789
Varud 23 541 25 879
Käibevara kokku 78 300 76 570
Põhivara
Pikaajalised finantsinvesteeringud 76 76
Nõuded ostjate vastu ja muud nõuded 9 607 9 113
Kinnisvarainvesteeringud 5 517 5 517
Materiaalne põhivara 13 264 14 292
Immateriaalne põhivara 14 961 14 964
Põhivara kokku 43 425 43 962
VARA KOKKU 121 725 120 532
KOHUSTUSED
Lühiajalised kohustused
Laenukohustused 8 119 10 188
Võlad hankijatele 52 269 39 855
Muud võlad 8 283 9 241
Ettemaksed 8 921 20 602
Eraldised 651 1 129
Lühiajalised kohustused kokku 78 243 81 015
Pikaajalised kohustused
Laenukohustused 8 888 8 563
Võlad hankijatele 5 175 6 011
Eraldised 2 493 2 405
Pikaajalised kohustused kokku 16 556 16 979
KOHUSTUSED KOKKU 94 799 97 994
OMAKAPITAL
Aktsiakapital 14 379 14 379
Omaaktsiad -660 -660
Ülekurss 635 635
Kohustuslik reservkapital 2 554 2 554
Realiseerumata kursivahed 4 288 3 786
Jaotamata kasum 4 292 919
Emaettevõtte aktsionäridele kuuluv omakapital 25 488 21 613
Mittekontrolliv osalus 1 438 925
OMAKAPITAL KOKKU 26 926 22 538
KOHUSTUSED JA OMAKAPITAL KOKKU 121 725 120 532


Konsolideeritud koondkasumiaruanne

EUR´000 9k 2024 III kv 2024 9k 2023 III kv 2023 2023
Müügitulu 178 722 63 777 130 799 44 273 186 464
Müüdud toodangu, teenuste ja kaupade kulu -165 955 -58 204 -126 488 -42 745 -182 655
Brutokasum 12 767 5 573 4 311 1 528 3 809
Turunduskulud -301 -129 -402 -176 -497
Üldhalduskulud -5 011 -1 638 -4 337 -1 353 -6 564
Muud äritulud 145 68 240 30 286
Muud ärikulud -628 -170 -309 -123 -465
Ärikasum (kahjum) 6 972 3 704 -497 -94 -3 431
Finantstulud 437 120 267 136 613
Finantskulud -2 625 -1 079 -2 298 -515 -3 356
Finantstulud ja –kulud kokku -2 188 -959 -2 031 -379 -2 743
Maksustamiseelne kasum (kahjum) 4 784 2 745 -2 528 -473 -6 174
Tulumaks -237 0 -244 0 -244
Puhaskasum (kahjum) jätkuvatest tegevustest 4 547 2 745 -2 772 -473 -6 418
Aruandeperioodi kasum mittejätkuvast tegevusest 2 408 1 699 8 474
Perioodi puhaskasum/- kahjum 4 547 2 745 -364 1 226 2 056
Muu koondkasum (kahjum):
Tulevikus ümber klassifitseeritavad kirjed puhaskasumisse või -kahjumisse
Realiseerumata kursivahed 502 337 -48 -302 470
Kokku muu koondkasum (kahjum) 502 337 -48 -302 470
KOKKU KOONDKASUM (KAHJUM) 5 049 3 082 -412 924 2 526
Puhaskasum (kahjum):
– emaettevõtte aktsionäridele kuuluv osa 3 373 2 353 -2 452 41 -942
– mittekontrollivale osalusele kuuluv osa 1 174 392 2 088 1 185 2 998
Kokku puhaskasum (kahjum) 4 547 2 745 -364 1 226 2 056
Koondkasum (kahjum)
– emaettevõtte aktsionäridele kuuluv osa 3 875 2 690 -2 500 -261 -472
– mittekontrollivale osalusele kuuluv osa 1 174 392 2 088 1 185 2 998
Kokku koondkasum (kahjum) 5 049 3 082 -412 924 2 526
Aruandeperioodi puhaskasum aktsia kohta emaettevõtte aktsionäridele jätkuvatest tegevusest:
Tavapuhaskasum aktsia kohta eurodes 0,11 0,07 -0,16 -0,05 -0,31
Lahustatud puhaskasum aktsia kohta eurodes 0,11 0,07 -0,16 -0,05 -0,31
Aruandeperioodi puhaskasum aktsia kohta emaettevõtte aktsionäridele mittejätkuvatest tegevusest:
Tavapuhaskasum aktsia kohta eurodes 0,08 0,05 0,28
Lahustatud puhaskasum aktsia kohta eurodes 0,08 0,05 0,28


Konsolideeritud rahavoogude aruanne

EUR´000 9k 2024 9k 2023
Rahavood äritegevusest
Laekumised ostjatelt 199 510 249 453
Maksed hankijatele -173 448 -211 054
Makstud käibemaks -7 048 -8 563
Maksed töötajatele ja töötajate eest -15 051 -18 225
Makstud tulumaks -237 -574
Netorahavoog äritegevusest 3 726 11 037
Rahavood investeerimistegevusest
Materiaalse põhivara soetamine -289 -318
Materiaalse põhivara müük 193 384
Antud laenud -35 -524
Antud laenude laekumised 1 12
Saadud dividendid 6 12
Saadud intressid 159 25
Netorahavoog investeerimistegevusest 35 -409
Rahavood finantseerimistegevusest
Saadud laenud 902 1 344
Saadud laenude tagasimaksed -1 857 -799
Rendimaksed -1 689 -2 194
Makstud intressid -819 -935
Makstud dividendid -661 -1 347
Netorahavoog finantseerimistegevusest -4 124 -3 931
Rahavoog kokku -363 6 697
Raha ja raha ekvivalendid perioodi algul 11 892 7 238
Valuutakursimuutused -53 1
Raha jäägi muutus -363 6 697
Raha ja raha ekvivalendid perioodi lõpul 11 476 13 936


Finantstulemuste kokkuvõte

Kontserni kasum

Nordeconi kontserni brutokasum 2024. aasta 9 kuuga oli 12 767 tuhat eurot (9 kuud 2023: 4 311 tuhat eurot). Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, on kontserni brutokasumlikkus oluliselt paranenud, moodustades 9 kuuga 7,1% (9 kuud 2023: 3,3%) ning III kvartalis 8,7% (III kvartal 2023: 3,5%). Mõlemad segmendid olid nii 9 kuuga kui ka III kvartalis kasumis ning kasumlikkus paranes võrreldes 2023. aasta sama perioodiga. Hoonete segmendi kasumlikkus moodustas 9 kuuga 8,5% ning III kvartalis 10,2% (9 kuud 2023: 4,5% ja III kvartal 2023: 3,7%). Rajatiste segmendi kasumlikkus oli madalam, moodustades 9 kuuga 5,1% ja III kvartalis 9,2% (9 kuud 2023: 2,0% ja III kvartal 2023: 4,5%). Kuigi kasumlikkus on paranenud mõlemas segmendis, siis tulenevalt rajatiste segmendi mahtude väiksusest teeniti enamus kasumist hoonete segmendis. Kasumlikkuse paranemisele on kaasa aidanud nii peatöövõtulepingutest tulenevate riskide parem maandamine kui ka pikkade, enne sõda sõlmitud lepingute lõppemine 2023. aastal, mida enim mõjutas eelnevate aastate kiire ehituse sisendhindande kasv. Rajatiste segmendi tulemuse paranemist mõjutab muuhulgas käesoleva aasta algul tehtud investeering asfaltbetooni tehasesse, mis on vähendanud toodangu omahinda ning ühtlasi on suur samm edasi materjalide taaskasutamisel.

Kontserni üldhalduskulud moodustasid 2024. aasta 9 kuuga 5 011 tuhat eurot. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on üldkulud suurenenud ligikaudu 16% (9 kuud 2023: 4 337 tuhat eurot), kulude kasv tuleneb tööjõukulude kasvust. 12 kuu libisev üldhalduskulude osakaal müügitulust on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga vähenenud, moodustades 3,1% (9 kuud 2023: 3,3%).

Kontserni ärikasumiks kujunes 2024. aasta 9 kuuga 6 972 tuhat eurot (9 kuud 2023: ärikahjum 497 tuhat eurot). Kulumiga korrigeeritud rahavooline ärikasum (EBITDA) moodustas 9 154 tuhat eurot (9 kuud 2023: 1 799 tuhat eurot).

Kontserni finantstulusid ja -kulusid mõjutavad valuutakursside muutused kontserni välisturgudel, eelkõige Ukraina grivna kursi muutus. 2024. aasta 9 kuuga nõrgenes Ukraina grivna euro suhtes ligikaudu 8% ning kontserni Ukrainas asuvatele tütarettevõtetele eurodes antud laenude ümberhindamisest kohalikku valuutasse saadi vastavalt kursikahjumit kokku 534 tuhat eurot (9 kuud 2023: kasum 66 tuhat eurot).

Kontserni puhaskasumiks kujunes 4 547 tuhat eurot (9 kuud 2023: puhaskahjum 2 772 tuhat eurot), millest kontserni emaettevõtte Nordecon AS aktsionäridele kuuluv kasumi osa moodustas 3 373 tuhat eurot (9 kuud 2023: kahjum 2 452 tuhat eurot).

Kontserni rahavood

2024. aasta 9 kuu äritegevuse netorahavoog moodustas 3 726 tuhat eurot (9 kuud 2023: 11 037 tuhat eurot). Oluliselt mõjutab rahavoogusid jätkuvalt ettemaksete puudumine nii riigi- kui ka eratellijate lepingutes, kus samaaegselt tuleb ise tasuda ettemakseid allhankijatele ja materjalide soetamisel. Rahavoogu vähendavad ka ehitusperioodil väljastatud arvetest kinnipeetud summad, mis vabastatakse tellijate poolt alles ehitusperioodi lõpus. Kinnipeetud summad on vahemikus 5-10% lepingu mahust.

Investeerimistegevuse rahavoog 2024. aasta 9 kuuga oli 35 tuhat eurot (9 kuud 2023: -409 tuhat eurot), mis koosneb peamiselt investeeringutest põhivarasse summas 289 tuhat eurot (9 kuud 2023: 318 tuhat eurot) ja põhivara müügist summas 193 tuhat eurot (9 kuud 2023: 384 tuhat eurot). Antud laenud moodustasid 35 tuhat eurot (9 kuud 2023: 524 tuhat eurot) ning saadud intressid 159 tuhat eurot (9 kuud 2023: 25 tuhat eurot).

Finantseerimistegevuse rahavoog 2024. aasta 9 kuuga oli -4 124 tuhat eurot (9 kuud 2023: -3 931 tuhat eurot). Finantseerimistegevuse rahavoogu mõjutavad enim laenu- ja rendimaksed. Saadud laenud moodustasid kokku 902 tuhat eurot, mis koosneb arenduslaenude kasutamisest (9 kuud 2023: 1 344 tuhat eurot). Saadud laenude tagasimakseid oli kokku 1 857 tuhat eurot (9 kuud 2023: 799 tuhat eurot). Tegemist on pikaajaliste investeerimis- ja arenduslaenude graafikujärgsete tagasimaksetega ning arvelduskrediidi muutusega. Rendimaksed moodustasid 1 689 tuhat eurot (9 kuud 2023: 2 194 tuhat eurot). Dividende maksti 2024. aasta 9 kuuga 661 tuhat eurot (9 kuud 2023: 1 347 tuhat eurot).

Seisuga 30.09.2024 moodustasid kontserni raha ja raha ekvivalendid 11 476 tuhat eurot (30.09.2023: 13 936 tuhat eurot).

Olulisemad suhtarvud ja näitajad

Suhtarv / näitaja 9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Müügitulu, tuhat eurot* 178 722 130 799 165 462 186 464
Müügitulu muutus* 36,6% -20,9% 5,4% -15,4%
Puhaskasum (kahjum), tuhat eurot* 4 547 -2 772 -2 552 -6 418
Puhaskasum (kahjum) emaettevõtte aktsionäridele, tuhat eurot 3 376 -2 452 -2 651 -942
Kaalutud keskmine aktsiate arv, tk 31 528 585 31 528 585 31 528 585 31 528 585
Puhaskasum (kahjum) aktsia kohta (EPS), eurot 0,11 -0,08 -0,08 -0,03
Üldhalduskulude määr müügitulust* 2,8% 3,3% 2,4% 3,5%
Libisev üldhalduskulude määr müügitulust* 3,1% 3,3% 2,3% 3,5%
EBITDA, tuhat eurot* 9 154 1 799 2 232 -412
EBITDA määr müügitulust* 5,1% 1,4% 1,3% -0,2%
Brutokasumi määr müügitulust* 7,1% 3,3% 1,4% 2,0%
Ärikasumi määr müügitulust* 3,9% -0,4% -0,1% -1,8%
Ärikasumi määr ilma varamüügi kasumita* 3,8% -0,6% -0,2% -2,0%
Puhaskasumi määr müügitulust* 2,5% -2,1% -1,5% -3,4%
Investeeritud kapitali tootlus 13% 1,9% -1,1% 8,0%
Omakapitali tootlus 18,4% -1,4% -5,1% 8,3%
Omakapitali osakaal 22,1% 17% 17,8% 18,7%
Vara tootlus 3,8% 0,3% -1,0% 1,6%
Finantsvõimendus 12,6% 16,8% 36,6% 16,6%
Lühiajaliste kohustuste kattekordaja 1,00 0,91 0,90 0,95
30.09.2024 30.09.2023 30.09.2022 31.12.2023
Ehituslepingute teostamata tööd, tuhat eurot* 195 628 175 539 150 694 216 732

*Jätkuvad tegevused

Tulenevalt Nordecon Betoon OÜ ja NOBE Rakennus OY müügist 2023. aasta detsembri algul kajastatakse nimetatud ettevõtete äritegevust konsolideeritud aruannetes mittejätkuva tegevusvaldkonnana. Mittejätkuva tegevusvaldkonna tulud ja kulud on aruandeperioodi võrreldavate perioodide kohta kajastatud konsolideeritud koondkasumiaruandes eraldi real „Kasum/-kahjum mittejätkuvast tegevusvaldkonnast“

Majandustegevus geograafiliste turgude lõikes

Kontserni välisturgude osakaal võrreldes 2023. aasta 9 kuuga ei ole muutunud. 2024. aasta 9 kuuga moodustas väljaspool Eestit teenitud müügitulu ligikaudu 2% kogu müügitulust, mis koosneb kontserni Ukraina tegevusmahtudest. Vaatamata jätkuvale sõjaolukorrale on tegevusmahud 2024. aastal Ukrainas kasvanud. Töös on lepingud alajaamade rekonstrueerimiseks koos turvarajatiste rajamisega Poltava, Žõtomõri, Volõõnia ja Ivano-Frankivski oblastites ning hoone rekonstrueerimiseks sisepõgenikele mõeldud korterelamuks Žõtomõri oblastis, Ovrutši linnas. Müügitulu puudus Rootsis, aruandeperioodil ei olnud töös ühtegi ehituslepingut. Koos Nordecon Betoon OÜ müügiga 2023. aasta detsembri algul väljus kontsern ka Soome turult, kus tegutseti Nordecon Betoon OÜ tütarettevõtte NOBE Rakennus OY kaudu. Lätis ja Leedus tegutses kontsern projektipõhiselt.

9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Eesti 98% 98% 96% 97%
Ukraina 2% 1% 0% 2%
Soome 1% 2% 1%
Leedu 0% 1% 0%
Läti 0% 1% 0%


2024. aasta 9 kuu majandustegevus tegevusvaldkondade lõikes

Segmentide müügitulu

Kontserni üheks eesmärgiks on hoida tegevussegmentide (hooned ja rajatised) esindatus müügitulus tasakaalustatuna arvestades turul toimuvaid muutusi, kuna see võimaldab hajutada riske ja tagada paremad võimalused ehitustegevuseks ka raskemates turutingimustes, kus mõnda tegevussegmenti tabab tegevusmahtude suurem langus ja mõni teine võib kasvada kiiremini.

Kontserni 2024. aasta 9 kuu müügitulu oli 178 722 tuhat eurot. Võrreldes eelmise aasta sama perioodi jätkuvate tegevuste müügituluga, mil vastav näitaja oli 130 799 tuhat eurot, suurenes müügitulu ligikaudu 37%. 2024. aasta 9 kuuga oli müügitulu hoonete ja rajatiste segmendis vastavalt 149 615 ja 29 068 tuhat eurot. Aasta tagasi olid vastavad näitajad 95 423 ja 35 295 tuhat eurot. Müügitulu suurenes hoonete segmendis 57% ja vähenes rajatiste segmendis 18%. Müügitulu kasv on lähtuvalt kontserni tööde portfelli mahule ootuspärane, samuti ka muutused raporteeritavate segmentide lõikes. Rajatise segmendi müügitulu vähenemist mõjutab eelkõige Rail Baltica lepinguliste tööde alguse venimine ja vähenenud Transpordiameti investeeringute maht.

Tegevussegmendid 9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Hooned 84% 73% 76% 74%
Rajatised 16% 27% 24% 26%


Segmendisisene müügitulu

Hoonete ehituse segmendis on oluliselt suurenenud ühiskondlike hoonete alamsegment, kus müügitulu on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga üle kahe korra suurenenud ning 40% on suurenenud ka ärihoonete alamsegmendi maht. Oluliselt on vähenenud nii tööstus- ja laohoonete kui ka korterelamute alamsegmendi mahud. Kuna tööstus- ja laohoonete alamsegmendi mahud on olnud tagasihoidlikud ka eelnevatel aastatel, siis müügitulule mahu vähemine olulist mõju ei avalda. Korterelamute alamsegmendi maht on vähenenud 46%, mis tuleneb eelkõige teenuse korras ehitatavate objektide müügitulu vähenemisest, mis iseloomustab üldist turu hetkeseisu nimetatud alamsegmendis.

Ühiskondlike hoonete alamsegmendi aruandeperioodi suuremad objektid olid: Kaitsepolitseiameti peahoone ja Loodusmaja ehitus Tallinnas; Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse laokomplekside projekteerimine ja ehitamine Tartumaal Luunja ja Nõo vallas ning Ida-Virumaal; Tallinna lähistel Saku Gümnaasiumi uue õppe- ja spordihoone projekteerimine ja ehitamine; Tartus Karlova koolihoone rekonstrueerimine ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse õppehoone projekteerimine ja ehitamine Tartus Raadi linnakus.

Korterelamute alamsegmendi tulu koosneb Vektori äri- ja eluhoonekompleksi ehitusest ning omaarenduste müügitulust. Omaarenduste müügitulu on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes mõnevõrra vähenenud, moodustades aruandeperioodil 7 453 tuhat eurot (9 kuud 2023: 7 917 tuhat eurot). Aruandeperioodi müügitulu koosneb Tartus Mõisavahe Kodu elurajooni ja kesklinna vahetus läheduses, jõe kaldal asuva Emajõe Residentsi (https://emajoeresidents.ee) arenduse korterite müügist. Jätkub Pärnus asuva Seileri Kvartali I etapi (https://seileri.ee) ning Tartus, Tammelinnas asuva Tammepärja kodu ehitus (https://tammelinn.ee). Mõlemad arendused valmivad 2025. aasta I poolaastal. Arendades jätkuvalt oma kinnisvara, jälgib kontsern tähelepanelikult võimalikke riske elamuarenduse turul.

Ärihoonete suuremateks töös olevateks objektideks olid Tallinnas, Vektori äri- ja eluhoonekompleks ja Ahtri 6 rajatav LEED Gold keskkonnasertifikaadile vastava Golden Gate büroohoone, Tartu vallas, Raadi alevikus, Nõlvakaare 4 asuva kaubandushoone projekteerimine ja ehitamine ning Võru linnas asuva Lidl kaupluse ehitamine.

Olulise osa tööstus- ja laohoone alamsegmendi müügitulust moodustab Ukrainas Poltava, Žõtomõri, Volõõnia ja Ivano-Frankivski oblastites alajaamade rekonstrueerimine koos turvarajatiste rajamisega.

Hoonete segment 9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Ühiskondlikud hooned 70% 33% 29% 37%
Ärihooned 21% 23% 23% 23%
Korterelamud 7% 30% 29% 27%
Tööstus- ja laohooned 2% 14% 19% 13%

Rajatiste segmendi käivet mõjutab enim teedeehituse- ja hoolduse alamsegment, mille mahud on eelmise aastaga võrreldes vähenenud ligikaudu 2%. Märkimisväärse osa alamsegmendi käibest moodustab Harjumaal asuva soomusmanööver laskevälja ja teede ehitamine, Mäeküla–Koeru–Kapu teelõigu rekonstrueerimine, Rail Baltika Tagadi ökodukti ehitamine ning Järva maakonna teehooldelepingu täitmine.

Rajatiste segment 9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Teedeehitus ja –hooldus 94% 60% 80% 63%
Muud rajatised 6% 31% 16% 30%
Keskkonnaehitus 0% 9% 0% 7%
Insenerehitus 0% 0% 4% 0%


Ehituslepingute teostamata tööde mahud

Kontserni ettevõtete poolt sõlmitud ehituslepingute teostamata tööde maht seisuga 30.09.2024 oli 195 628 tuhat eurot. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on teostamata tööde maht suurenenud ligikaudu 11%. 9 kuuga sõlmiti uusi lepingud kokku 131 801 tuhande euro väärtuses (9 kuud 2023: 191 326 tuhat eurot), seal hulgas III kvartalis 67 771 tuhat eurot (III kvartal 2023: 90 694 tuhat eurot. Viimaste aastate ehituse sisendhindade tõus ning kõrged intressimäärad on põhjustanud arendusprojektides järsu lõppmaksumuse kallinemise ning sellest tulenevalt uute projektide alustamise edasilükkumise. Oluliselt on vähenenud Transpordiameti investeeringute maht, mis avaldab otseselt mõju ka kontserni rajatiste segmendi tööde portfelli mahtudele. Osaliselt tasandab Transpordiameti investeeringute vähenemist Rail Baltica hangete mahu suurenemine, kuid väga pikaajalised hankeprotsessid muudavad võimalike tööde alguse ning mõju müügitulule keeruliselt prognoositavaks. Avaliku sektori investeeringute mahud hoonete segmendis tervikuna on samuti vähenenud, teatav aktiivsus on kohalikes omavalitsustes.

30.09.2024 30.09.2023 30.09.2022 31.12.2023
Teostamata tööde mahud, tuhat eurot* 195 628 175 539 150 694 216 732

*Jätkuvad tegevused

Teostamata tööde portfellist moodustab hoonete ehituse segment 82% ning rajatiste segment 18% (30.09.2023: hooned 90% ja rajatised 10%). Võrreldes seisuga 30.09.2023 on hoonete segmendi tööde portfell jäänud samasse suurusjärku, rajatiste segmendi portfell on suurenenud kahekordselt ning peamiseks mõjutajaks on sõlmitud Rail Baltica leping. Hoonete segmendi portfell koosneb valdavalt äri- ja ühiskondlike hoonete alamsegmentide lepingutest.

Suuremahulisemad 2024. aasta 9 kuuga sõlmitud lepingud olid:

  • Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse Harjumaal asuva soomusmanööver laskevälja ja teede ehitamine, maksumusega ligikaudu 5 450 tuhat eurot.
  • Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse kaasaegse sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse rajamine Tartusse. Lepingu kogumaksumus on ligikaudu 15 000 tuhat eurot, kontsern osaleb lepingus ühispakkujana.
  • Lidl kaupluse ehitamine Võru linnas, maksumusega ligikaudu 3 900 tuhat eurot.
  • Tallinna Lennujaama E-klassi lennukite seisuplatside ehitamine, maksumusega ligikaudu 7 500 tuhat eurot.
  • Port Athena kvartali hoonetekompleksi ehitamine Tartus, Väike-Turu 7. Hoonete grupp koosneb neljast kuuekorruselisest ja ühest seitsmekorruselisest hoonest ning ühisest maa-alusest korrusest, mis on suuremas osas kasutusel autoparklana. Lepingu ligikaudne maksumus on 26 000 tuhat eurot.
  • Rail Baltica Raplamaa põhitrassi raudteetaristu III etapi Hagudi-Alu lõigu ehitamine, maksumusega ligikaudu 30 500 tuhat eurot.
  • LEED keskkonnasertifikaadi kuldtaseme kvaliteedinõuetele vastava Uusküla spaahotelli ehitamine Alutaguse vallas Peipsi järve põhjakaldal, maksumusega ligikaudu 28 300 tuhat eurot.
  • Hoone rekonstrueerimiseks sisepõgenikele mõeldud korterelamuks Ukrainas, Žõtomõri oblastis, Ovrutši linnas, maksumusega ligikaudu 1 800 tuhat eurot.

Võrrelduna 2023. aasta jätkuvate tegevuste müügituluga prognoosib kontserni juhtkond 2024. aastal müügitulu kasvu. Kontserni juhtkond on äärmiselt tihedas konkurentsiolukorras vältinud põhjendamata riskide võtmist, mis võiksid lepingute täitmisel suure tõenäosusega realiseeruda ettevõttele negatiivselt. Fookuses on kontserni püsikulude juhtimine ning aktiivne töö ettevalmistuse ja projekteerimise valdkonnas, et realiseerida oma erialaseid konkurentsieeliseid.

Töötajad

Töötajad ja tööjõukulud

2024. aasta 9 kuuga töötas kontserni emaettevõttes ja tütarettevõtetes kokku keskmiselt 437 inimest, kellest insenertehniline personal (ITP) moodustas 283 inimest. Võrreldes aastataguse perioodiga on töötajate arv vähenenud ligikaudu 23%. Töötajate arvu vähenemist kontsernis mõjutab 2023. aastal lõpule viidud kontserni taristuehituse valdkonna restruktureerimine ning Nordecon Betoon OÜ ja NOBE Rakennus OY müük 2023. aasta detsembri algul.

Töötajate keskmine arv kontserni ettevõtetes (ema- ja tütarettevõtted):

9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
ITP 283 382 437 374
Töölised 154 185 232 184
Keskmine kokku 437 567 669 558

Kontserni 2024. aasta 9 kuu tööjõukulud koos kõikide maksudega moodustasid 16 178 tuhat eurot, eelmise majandusaasta samal perioodil olid jätkuvate tegevuste tööjõukulud kokku 14 162 tuhat eurot. Tööjõukulude kasv on tingitud nii töötasude suurenemisest kui ka tulemustasudest.

Nordecon AS-i nõukogu liikmete teenistustasud moodustasid 2024. aasta 9 kuuga 149 tuhat eurot, millele lisandus sotsiaalmaks 49 tuhat eurot (9 kuud 2023: vastavalt 129 tuhat eurot ja 43 tuhat eurot).

Nordecon AS-i juhatuse liikmete teenistustasud moodustasid 2024. aasta 9 kuuga 391 tuhat eurot, millele lisandus sotsiaalmaks 129 tuhat eurot (9 kuud 2023: vastavalt 424 tuhat eurot ja 140 tuhat eurot).

Töö tootlikkuse mõõtmine

Kontsern kasutab põhitegevuse efektiivsuse hindamisel järgmisi töötajate arvule ja nendele makstud töötasudele tuginevaid tootlikkussuhtarve:

9k 2024 9k 2023 9k 2022 2023
Töötajate nominaaltootlikkus (libisev), tuhat eurot 557,4 488,4 475,7 499,3
Muutus võrreldava perioodi suhtes, % 14,1% 2,7% 14,2% 1,8%
Tööjõukulude nominaaltootlikkus (libisev), eurot 11,0 10,4 12,0 10,3
Muutus võrreldava perioodi suhtes, % 5,0% -12,8% 8,1% -13,4%

Kontserni aruandeperioodi töötajate nominaaltootlikkus suurenes võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, suurenemise põhjuseks on töötajate arvu vähenemine ning müügitulu kasv. Tööjõukulude nominaaltootlikkuse kasvu mõjutab müügitulu kasv.

NCN investor presentation Q3_2024

Nordecon_Aruanne_3Q_2024

Kinnisvarakool & koolitus: kinnisvaramaakleri täiendkoolitus

Merko: 2024. aasta 9 kuu ja III kvartali konsolideeritud auditeerimata vahearuanne

JUHTKONNA KOMMENTAAR

Merko Ehituse 2024. aasta 9 kuu müügitulu oli 379 miljonit eurot ja puhaskasum 44,8 miljonit eurot. Kolmanda kvartali müügitulu oli 175 miljonit ja puhaskasum 27,3 miljonit eurot. Ehitusteenuste müük moodustas 9 kuu müügitulust pea 90%.

Merko Ehituse juhtkonna sõnul kiirendati tellijate soovil mõne objekti ehitust, mis suurendas jooksvalt kontserni ehitusmahtusid, aitas vähendada kulusid ja tõsta efektiivsust. Sellest tulenevalt lõpetas Merko 9 kuud kavandatust tugevama tulemusega. Kontserni ettevõtted jõudsid lõpusirgele mitme suure ja keerulise objektiga, sealhulgas Merko ajaloo suurima ehitusobjekti Arteri kvartaliga, mille 150 miljoni euro suurusest mahust on ligi 80% valmis. Arteri üks hoone on valmis, teise sisetööd on lõpusirgel ning kõrgeimas hoones sisetööd jätkuvad. Merko Ehituse juhtkonna sõnul on kontserni ettevõtted olnud konservatiivsed kulude prognoosimisel ja riskide hindamisel, mille realiseerumist objektide pika ehitusperioodi kestel suudeti vältida. Seega realiseerus mitme töösoleva objekti järgmisesse aastasse planeeritud müügitulu ja kasum käesolevas aastas. Merko lõpetamata tööde portfell on heal tasemel, püsides terve käesoleva aasta jooksul üle 400 miljoni euro. Turg on endiselt pingeline ja tellijatele on ehitusteenuse pakkujate tugev konkurents tagatud, samuti on mõne ehitusteenuse pakkujate hindades täheldada oluliselt suurenenud riskiisu.

Ettevõtte tugev rahaline seis ja vähemate uute arendusprojektide käivitamine on aidanud Merkol hoida intressikulud madalal ka kõrgemate intresside perioodil. Ehitushindade kiire kasv on taltunud ja asendunud juba varasemalt prognoositud mõõduka 1–2% kasvuga aastas. Kuni ei ole ette näha energiahindade ja palkade vähenemist, ei ole põhjust oodata ka ehitushinnaindeksi langust. Kontserni tulemustesse annab järjest tugevama panuse energiataristu ehitamise ja hooldamisega tegelev ühisettevõte Connecto Eesti, mille töömahud on kõrgel tasemel seoses valdkonda suunatavate suurte investeeringutega.

Kinnisvaraarenduse valdkonna tulemused on oodatult oluliselt tagasihoidlikumad kui eelmisel aastal, aga siiski selgelt positiivsemad, kui sai arvatud aasta alguses. Turu elavnemist on märgata kõikidel koduturgudel, selgelt eristub Leedu oma pikaaegse positiivse majandussentimendiga. Korterite müügi edu on nii Eestis, Lätis kui Leedus seotud üsna üheselt tarbijakindlusega. Kontserni juhtkond on tuleviku suhtes mõõdukalt optimistlik ning hindab Merko valmis korterite laojääki turu vajadustele sobivaks – lisaks ehituses olevatele korteritele saab soetada ka valmis kodusid.

2024. aasta 9 kuuga sõlmisid kontserni ettevõtted uusi ehituslepinguid 292 miljoni euro väärtuses ja teostamata tööde jääk oli septembri lõpu seisuga 431 miljonit eurot. Suuremad kolmandas kvartalis sõlmitud lepingud olid Eestis Tartu mnt 1 büroohoone (tulevane LHV Groupi peakontor) ja Rail Baltica Harjumaa põhitrassi neljas etapp, Lätis tudengihotell Riias ning Leedus Pagėgiai tuulepargi lisatööd.

2024. aasta kolmandas kvartalis olid suuremad ehituses olevad objektid Eestis TKM Grupi logistikakeskus, Hampton by Hilton ja Hyatt hotellihooned, Arter kvartal, kaitseväe ehitised Ämari linnakus, Vanasadamat ja Rail Baltica Ülemiste reisiterminali ühendav trammiliin ning Ülemiste ühisterminali esimene etapp ja Rail Baltica Tõdva maanteeviaduktid. Leedus olid suuremad ehitusobjektid tuuleparkide taristurajatised Kelmė, Pagėgiai ja Telšiai rajoonides, alajaam Kelmės ning erinevad riigikaitselised hooned ja taristud. Lätis oli ehituses päikeseelektripark Vārme vallas.

Tänavu 9 kuuga on Merko ostjatele üle andnud 194 korterit ja 11 äripinda ning investeerinud kinnisvara ärivaldkonda kokku 31 miljonit eurot. Septembri lõpu seisuga oli kontserni ettevõtetel valmis ja ehituses kokku 591 müümata korterit ning 87 eelmüügiga kaetud korterit. Merko käivitas tänavu 175 korteri ehituse ja müügi neljas projektis: Veerenni uus etapp Tallinnas, Õielehe Jüris, Erminurme uus etapp Tartus ning Lucavsala esimene etapp Riias. Suuremad töös olevad arendusprojektid olid Uus-Veerenni, Noblessner ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus; Viesturdārzs, Mežpilsēta ja Magnolijas Riias ning Vilnelės Skverai Vilniuses.

KOKKUVÕTE III KVARTALI JA 9 KUU TULEMUSTEST

KASUMLIKKUS

2024. aasta 9 kuu kasum enne makse oli 49,6 mln eurot ja III kvartalis 31,3 mln eurot (9 kuud 2023: 33,8 mln eurot ja III kvartalis 13,6 mln eurot), mis andis 9 kuu maksustamiseelse kasumi marginaaliks 13,1% (9 kuud 2023: 10,0%).
2024. aasta 9 kuu emaettevõtte omanike osa puhaskasumist oli 44,8 mln eurot (9 kuud 2023: 32,1 mln eurot) ja III kvartali emaettevõtte omanike osa puhaskasumist 27,3 mln eurot (III kvartal 2023: 12,7 mln eurot). 9 kuu puhaskasumi marginaal oli 11,8% (9 kuud 2023: 9,5%).

MÜÜGITULU

2024. aasta III kvartali müügitulu oli 175,1 mln eurot (III kvartal 2023: 122,5 mln eurot) ning 9 kuu müügitulu oli 378,7 mln eurot (9 kuud 2023: 339,8 mln eurot). 9 kuu müügitulu suurenes 11,4% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Väljaspool Eestit teenitud 9 kuu müügitulu osakaal oli 60,1% (9 kuud 2023: 34,5%).

LEPINGUTE PORTFELL

30. september 2024 seisuga oli kontserni teostamata tööde jääk 430,9 mln eurot (30. september 2023: 448,6 mln eurot). 2024. aasta 9 kuuga sõlmisid kontserni ettevõtted lepinguid kogumahus 292,1 mln eurot (9 kuud 2023: 379,4 mln eurot). III kvartali uute lepingute maht oli 152,6 mln eurot (III kvartal 2023: 124,7 mln eurot).

KINNISVARAARENDUS

2024. aasta 9 kuuga müüs kontsern 194 korterit, 2023. aasta 9 kuuga 665 korterit. Omaarenduste korterite müügist teenis kontsern müügitulu 2024. aasta 9 kuuga 36,0 mln eurot ning 2023. aasta samal perioodil 106,1 mln eurot. 2024. aasta III kvartalis müüdi 74 korterit, võrreldes 2023. aasta III kvartalis müüdud 153 korteriga, ning omaarenduste korterite müügist teenis kontsern müügitulu 14,6 mln eurot (III kvartal 2023: 25,5 mln eurot).

RAHAPOSITSIOON

Aruandeperioodi lõpus oli kontsernil rahalisi vahendeid 61,1 mln eurot ning omakapital 234,6 mln eurot (51,3% bilansimahust). Võrreldavad andmed 2023. aasta 30. september seisuga olid vastavalt 31,3 mln eurot ning 198,4 mln eurot (49,7% bilansimahust). Seisuga 30. september 2024 oli kontserni netovõlg negatiivne 22,2 mln eurot (30. september 2023: positiivne 28,4 mln eurot).

KONSOLIDEERITUD KOONDKASUMIARUANNE

auditeerimata
tuhandetes eurodes

2024.a.
9 kuud
2023.a.
9 kuud
2024.a.
 III kvartal
2023.a.
 III kvartal
2023.a.
12 kuud
Müügitulu 378 676 339 838 175 108 122 491 466 304
Müüdud toodangu kulu (315 597) (296 642) (135 738) (105 114) (401 267)
Brutokasum 63 079 43 196 39 370 17 377 65 037
           
Turustuskulud (3 366) (3 013) (1 073) (918) (4 312)
Üldhalduskulud (15 115) (12 896) (6 485) (4 635) (19 423)
Muud äritulud 4 965 3 399 572 621 4 171
Muud ärikulud (2 512) (614) (46) (467) (991)
Ärikasum 47 051 30 072 32 338 11 978 44 482
           
Finantstulud (-kulud) 2 524 3 765 (1 071) 1 639 7 500
sh kasum (kahjum) investeeringutelt tütarettevõttesse (3 119) (3 119)
kasum (kahjum) ühisettevõtetelt 6 634 6 061 2 979 2 242 10 220
intressikulud (1 469) (2 011) (353) (674) (2 697)
kasum (kahjum) valuutakursi muutustest (931) (192) (875) 98 (153)
muud finantstulud (-kulud) 1 409 (93) 297 (27) 130
Kasum enne maksustamist 49 575 33 837 31 267 13 617 51 982
           
Tulumaksukulu (4 867) (1 827) (4 004) (898) (6 081)
Perioodi puhaskasum 44 708 32 010 27 263 12 719 45 901
sh emaettevõtte omanike osa puhaskasumist 44 781 32 148 27 302 12 698 46 048
mittekontrolliva osaluse osa puhaskasumist (73) (138) (39) 21 (147)
Muu koondkasum, mida võib hiljem klassifitseerida kasumiaruandesse          
Valuutakursivahed välisettevõtete ümberarvestusel 129 (16) 105 (88) (41)
Perioodi koondkasum 44 837 31 994 27 368 12 631 45 860
sh emaettevõtte omanike osa koondkasumist 44 902 32 116 27 401 12 626 45 993
mittekontrolliva osaluse osa koondkasumist (65) (122) (33) 5 (133)
Puhaskasum emaettevõtte omanike aktsia kohta (tava ja lahustatud, eurodes) 2,53 1,82 1,54 0,72 2,60

KONSOLIDEERITUD FINANTSSEISUNDI ARUANNE

auditeerimata
tuhandetes eurodes

30.09.2024 30.09.2023 31.12.2023
VARAD
Käibevara      
Raha ja raha ekvivalendid 61 115 31 282 77 330
Lühiajalised deposiidid 5 000
Nõuded ja ettemaksed 108 930 86 895 68 754
Ettemakstud tulumaks 377 2 2
Varud 199 628 206 603 195 435
  375 050 324 782 341 521
Põhivara
Ühisettevõtte aktsiad või osad 25 549 17 756 21 915
Muud aktsiad ja väärtpaberid 80 80 80
Muud pikaajalised laenud ja nõuded 21 580 21 104 24 490
Edasilükkunud tulumaksuvara 5 849 1 852 3 298
Kinnisvarainvesteeringud 12 645 15 534 16 823
Materiaalne põhivara 16 609 17 238 16 613
Immateriaalne põhivara 466 508 520
82 778 74 072 83 739
     
VARAD KOKKU 457 828 398 854 425 260
KOHUSTUSED
Lühiajalised kohustused
Laenukohustused 11 541 23 325 19 673
Võlad ja ettemaksed 161 699 124 285 133 898
Tulumaksukohustus 6 838 1 846 4 260
Lühiajalised eraldised 7 325 10 268 10 451
187 403 159 724 168 282
Pikaajalised kohustused
Pikaajalised laenukohustused 27 357 36 377 35 142
Edasilükkunud tulumaksukohustus 1 715 1 878 4 441
Muud pikaajalised võlad 6 925 2 841 5 495
35 997 41 096 45 078
     
KOHUSTUSED KOKKU 223 400 200 820 213 360
OMAKAPITAL
Mittekontrolliv osalus (220) (380) (155)
Emaettevõtte omanikele kuuluv omakapital
Aktsiakapital 7 929 7 929 7 929
Kohustuslik reservkapital 793 793 793
Realiseerimata kursivahed (16) (815) (838)
Jaotamata kasum 225 942 190 507 204 171
234 648 198 414 212 055
OMAKAPITAL KOKKU 234 428 198 034 211 900
     
KOHUSTUSED JA OMAKAPITAL KOKKU 457 828 398 854 425 260

Vahearuanne on lisatud manusena börsiteatele ning avalikustatud NASDAQ Tallinn ja Merko koduleheküljel (group.merko.ee).

Merko_Ehitus_2024_9k_vahearuanne

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvara hindamise ABC

Baltic Horizon Fund publishes interest rate applicable to the bonds for the next interest period

Baltic Horizon FundBaltic Horizon Fund publishes interest rate applicable to the fund’s 5-year bonds (ISIN: EE3300003235) for the next 3-months interest period which starts on 8 November 2024.

The annual interest rate applicable to the bonds for the interest period as referred above is 8% + 3.049% (EURIBOR 3-months) totaling 11.049% per annum.

Kinnisvarakool & koolitus: korteriühistu revisionikomisjoni töö korraldamine

Nordecon: Changes in the Management Board of Nordecon AS

NordeconAt a meeting of the Supervisory Board of Nordecon AS held on 6 November 2024, it was decided that as of 1 January 2025, Priit Luman will be recalled from his position as a member of the Management Board, and Deniss Berman will be appointed as a new member of the Management Board, responsible for sales and pre-construction at Nordecon AS. Priit Luman will continue as the head of Nordecon AS’s foreign markets.

Deniss Berman graduated from Tallinn University of Applied Sciences in building construction and holds a master’s degree in environmental engineering from Tallinn University of Technology. Previously, Deniss worked in various roles in construction companies in both Estonia and Latvia. Since 2015, he has been with Nordecon AS, serving as a project manager and later as head of the HVAC department, and head of the budgeting and special works division. Deniss holds a level 8 professional qualification as an authorized heating, ventilation, and cooling engineer and is a member of the Estonian Society of Heating and Ventilation Engineers. Deniss Berman does not hold shares in Nordecon AS.

As of 1 January 2025, the Nordecon AS Management Board will consist of three members: Maret Tambek (Chair), Tarmo Pohlak (Head of Construction), and Deniss Berman (Head of Sales and Pre-construction).

Nordecon (www.nordecon.com) is a group of construction companies whose core business is construction project management and general contracting in the buildings and infrastructures segment. Geographically the Group operates in Estonia, Ukraine and Sweden. The parent of the Group is Nordecon AS, a company registered and located in Tallinn, Estonia. The consolidated revenue of the Group in 2023 was 278 million euros. Currently Nordecon Group employs close to 440 people. Since 18 May 2006 the company’s shares have been quoted on the main list of the Nasdaq Tallinn Stock Exchange.

Kinnisvarakool: Üürikoolitus

Nordecon: 2024 III quarter and 9 months consolidated interim report (unaudited)

NordeconIn the third quarter of this year, the downward trend in the construction market did not experience a significant shift. Forward-looking indicators that characterize both the construction market and the broader macroeconomic environment are contradictory, making it difficult to predict a market upturn in the coming quarters. This uncertainty affects both the public and private sectors’ willingness and confidence to make broad-based investments in buildings and infrastructure.

Despite the challenging market conditions, all three key economic indicators of Nordecon AS show a positive trend. In the third quarter, the group continued to see growth in profitability and sales revenue, and the backlog of unfinished work increased as well.

The group’s gross profit margin reached 7.1% for the first nine months of 2024 (compared to 3.3% in the first nine months of 2023) and 8.7% in the third quarter (compared to 3.5% in Q3 2023). Profitability improved in both the Building and Infrastructure segments, driven by better risk management in general contracting projects and the completion in 2023 of long-term contracts signed before the war in Ukraine, which were impacted by previous years’ rapid growth in construction input costs. The improvement in the Infrastructure segment was partly influenced by an investment made earlier this year in an asphalt concrete plant, which has reduced production costs and marked a significant step forward in materials recycling.

The group’s net profit for the first nine months amounted to 4,547 thousand euros (compared to a loss of 2,772 thousand euros for the same period in 2023).

Sales revenue for the first nine months of 2024 was 178,722 thousand euros, a 37% increase compared to the sales revenue from continuing operations in the same period last year. Sales revenue in the building segment grew by 57%, while it decreased by 18% in the infrastructure segment.

As of 30 September 2024, the volume of order book was 195,628 thousand euros, marking an 11% increase compared to the same period last year. New contracts worth a total of 131,801 thousand euros were signed in the first nine months, of which 67,771 thousand euros were signed in the third quarter.

Condensed consolidated interim statement of financial position

€’000 30 September 2024 31 December 2023
ASSETS
Current assets
Cash and cash equivalents 11,476 11,892
Trade and other receivables 39,332 37,010
Prepayments 3,951 1,789
Inventories 23,541 25,879
Total current assets 78,300 76,570
Non-current assets
Other investments 76 76
Trade and other receivables 9,607 9,113
Investment property 5,517 5,517
Property, plant and equipment 13,264 14,292
Intangible assets 14,961 14,964
Total non-current assets 43,425 43,962
TOTAL ASSETS 121,725 120,532
LIABILITIES
Current liabilities
Borrowings 8,119 10,188
Trade payables 52,269 39,855
Other payables 8,283 9,241
Deferred income 8,921 20,602
Provisions 651 1,129
Total current liabilities 78,243 81,015
Non-current liabilities
Borrowings 8,888 8,563
Trade payables 5,175 6,011
Provisions 2,493 2,405
Total non-current liabilities 16,556 16,979
TOTAL LIABILITIES 94,799 97,994
EQUITY
Share capital 14,379 14,379
Own (treasury) shares (660) (660)
Share premium 635 635
Statutory capital reserve 2,554 2,554
Translation reserve 4,288 3,786
Retained earnings 4,292 919
Total equity attributable to owners of the parent 25,488 21,613
Non-controlling interests 1,438 925
TOTAL EQUITY 26,926 22,538
TOTAL LIABILITIES AND EQUITY 121,725 120,532


Condensed consolidated interim statement of comprehensive income

€’000 9M 2024 Q3 2024 9M 2023 Q3 2023 2023
Revenue 178,722 63,777 130,799 44,273 186,464
Cost of sales (165,955) (58,204) (126,488) (42,745) (182,655)
Gross profit 12,767 5,573 4,311 1,528 3,809
Marketing and distribution expenses (301) (129) (402) (176) (497)
Administrative expenses (5,011) (1,638) (4,337) (1,353) (6,564)
Other operating income 145 68 240 30 286
Other operating expenses (628) (170) (309) (123) (465)
Operating profit (loss) 6,972 3,704 (497) (94) (3,431)
Finance income 437 120 267 136 613
Finance costs (2,625) (1,079) (2,298) (515) (3,356)
Net finance costs (2,188) (959) (2,031) (379) (2,743)
Profit (loss) before tax 4,784 2,745 (2,528) (473) (6,174)
Income tax expense (237) 0 (244) 0 (244)
Profit (loss) for the period from continuing operations 4,547 2,745 (2,772) (473) (6,418)
Profit for the period from a discontinued operation 2,408 1,699 8,474
Profit (loss) for the period 4,547 2,745 (364) 1,226 2,056
Other comprehensive income (expense)
Items that may be reclassified subsequently to
profit or loss
Exchange differences on translating foreign operations 502 337 (48) (302) 470
Total other comprehensive income (expense) 502 337 (48) (302) 470
TOTAL COMPREHENSIVE INCOME (EXPENSE) 5,049 3,082 (412) 924 2,526
Profit (loss) attributable to:
– Owners of the parent 3,373 2,353 (2,452) 41 (942)
– Non-controlling interests 1,174 392 2,088 1,185 2,998
Profit (loss) for the period 4,547 2,745 (364) 1,226 2,056
Comprehensive income (expense) attributable to:
– Owners of the parent 3,875 2,690 (2,500) (261) (472)
– Non-controlling interests 1,174 392 2,088 1,185 2,998
Comprehensive income (expense) for the period 5,049 3,082 (412) 924 2,526
Earnings per share from continuing operations attributable to owners of the parent:
Basic earnings per share (€) 0.11 0.07 (0.16) (0.05) (0.31)
Diluted earnings per share (€) 0.11 0.07 (0.16) (0.05) (0.31)
Earnings per share from a discontinued operation attributable to owners of the parent:
Basic earnings per share (€) 0.08 0.05 0.28
Diluted earnings per share (€) 0.08 0.05 0.28


Condensed consolidated interim statement of cash flows

€’000 9M 2024 9M 2023
Cash flows from operating activities
Cash receipts from customers 199,510 249,453
Cash paid to suppliers (173,448) (211,054)
VAT paid (7,048) (8,563)
Cash paid to and for employees (15,051) (18,225)
Income tax paid (237) (574)
Net cash from operating activities 3,726 11,037
Cash flows from investing activities
Paid for acquisition of property, plant and equipment (289) (318)
Proceeds from sale of property, plant and equipment 193 384
Loans provided (35) (524)
Repayments of loans provided 1 12
Dividends received 6 12
Interest received 159 25
Net cash from (used in) investing activities 35 (409)
Cash flows from financing activities
Proceeds from loans received 902 1,344
Repayments of loans received (1,857) (799)
Lease payments (1,689) (2,194)
Interest paid (819) (935)
Dividends paid (661) (1,347)
Net cash used in financing activities (4,124) (3,931)
Net cash flow (363) 6,697
Cash and cash equivalents at beginning of period 11,892 7,238
Effect of movements in foreign exchange rates (53) 1
Change in cash and cash equivalents (363) 6,697
Cash and cash equivalents at end of period 11,476 13,936

Financial review

Financial performance

Nordecon delivered a gross profit of €12,767 thousand in the first nine months of 2024 (9M 2023: €4,311 thousand). The group’s gross margin improved significantly year on year, rising to 7.1% for the nine months (9M 2023: 3.3%) and 8.7% for the third quarter (Q3 2023: 3.5%). Both main operating segments earned a profit in the nine months and the third quarter, showing a year-on-year margin improvement. The gross margin of the Buildings segment was 8.5% for the nine months and 10.2% for the third quarter (9M 2023: 4.5% and Q3 2023: 3.7%). The Infrastructure segment’s gross margin was lower, reaching 5.1% for the nine months and 9.2% for the third quarter (9M 2023: 2.0% and Q3 2023: 4.5%). While both segments have improved their profit margins, the volumes of the Infrastructure segment are low and therefore most of the group’s profit was generated by the Buildings segment. The margin improvement was supported by better mitigation of the risks associated with general contracting and the expiry last year of a number of long-term contracts signed before the war, which had been severely affected by earlier increases in construction input prices. The improved performance of the Infrastructure segment is partly due to the investment in an asphalt concrete plant made earlier this year, which has reduced the cost price and represents a major step forward in material recycling.

The group’s administrative expenses for the first nine months of 2024 were €5,011 thousand. Administrative expenses increased by around 16% compared to the same period last year (9M: €4,337 thousand) due to growth in staff costs. The ratio of administrative expenses to revenue (12 months rolling) decreased year on year to 3.1% (9M 2023: 3.3%).

The group ended the nine months of 2024 with an operating profit of €6,972 thousand (9M 2023: an operating loss of €497 thousand). EBITDA for the period was €9,154 thousand (9M 2023: €1,799 thousand).

The group’s finance income and costs are affected by exchange rate fluctuations in the group’s foreign markets, particularly movements in the exchange rate of the Ukrainian hryvnia. During the period, the Ukrainian hryvnia weakened against the euro by around 8% and the translation of the loans provided to the group’s Ukrainian subsidiaries in euros into the local currency gave rise to a foreign exchange loss of €534 thousand (9M 2023: a foreign exchange gain of €66 thousand).

The group’s net profit for the period was €4,547 thousand (9M 2023: a net loss of €2,772 thousand). The net profit attributable to owners of the parent, Nordecon AS, was €3,373 thousand (9M 2023: a net loss of €2,452 thousand).

Cash flows

Operating activities produced a net cash inflow of €3,726 thousand in the nine months of 2024 (9M 2023: an inflow of €11,037 thousand). Operating cash flow is strongly influenced by the fact that the contracts signed with most public and private sector customers do not require them to make advance payments, while the group has to make prepayments to subcontractors and materials suppliers. Cash inflow is also reduced by contractual retentions, which extend from 5 to 10% of the contract price and are released at the end of the construction period only.

Investing activities of the period resulted in a net cash inflow of €35 thousand (9M 2023: an outflow of €409 thousand). Investments in property, plant and equipment amounted to €289 thousand (9M 2023: €318 thousand) and proceeds from the sale of property, plant and equipment amounted to €193 thousand (9M 2023: €384 thousand). Loans provided amounted to €35 thousand (9M 2023: €524 thousand) and interest received amounted to €159 thousand (9M 2023: €25 thousand).

Financing activities generated a net cash outflow of €4,124 thousand (9M 2023: an outflow of €3,931 thousand). The largest items were related to loans and leases. Proceeds from loans received amounted to €902 thousand (9M 2023: €1,344 thousand), consisting of the use of development loans. Repayments of loans received totalled €1,857 thousand (9M 2023: €799 thousand), consisting of regular repayments of long-term investment and development loans and the change in the overdraft balance. Lease payments were €1,689 thousand (9M 2023: €2,194 thousand). Dividends paid in the nine months of 2024 amounted to €661 thousand (9M 2023: €1,347 thousand).

The group’s cash and cash equivalents as at 30 September 2024 amounted to €11,476 thousand (30 September 2023: €13,936 thousand).

Key financial figures and ratios

Figure/ratio 9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Revenue (€’000)* 178,722 130,799 165,462 186,464
Revenue change* 36.6% (20.9)% 5.4% (15.4)%
Net profit (loss) (€’000)* 4,547 (2,772) (2,552) (6,418)
Net profit (loss) attributable to owners of the parent (€’000) 3,376 (2,452) (2,651) (942)
Weighted average number of shares 31,528,585 31,528,585 31,528,585 31,528,585
Earnings per share (€) 0.11 (0.08) (0.08) (0.03)
Administrative expenses to revenue* 2.8% 3.3% 2.4% 3.5%
Administrative expenses to revenue (rolling)* 3.1% 3.3% 2.3% 3.5%
EBITDA (€’000)* 9,154 1,799 2,232 (412)
EBITDA margin* 5.1% 1.4% 1.3% (0.2)%
Gross margin* 7.1% 3.3% 1.4% 2.0%
Operating margin* 3.9% (0.4)% (0.1)% (1.8)%
Operating margin excluding gain on non-current asset sales* 3.8% (0.6)% (0.2)% (2.0)%
Net margin* 2.5% (2.1)% (1.5)% (3.4)%
Return on invested capital 13% 1.9)% (1.1)% 8.0%
Return on equity 18.4% (1.4)% (5.1)% 8.3%
Equity ratio 22.1% 17% 17.8% 18.7%
Return on assets 3.8% 0.3% (1.0)% 1.6%
Gearing 12.6% 16.8% 36.6% 16.6%
Current ratio 1.00 0.91 0.90 0.95
30 Sept 2024 30 Sept 2023 30 Sept 2022 31 Dec 2023
Order book (€’000)* 195,628 175,539 150,694 216,732

*Continuing operations

Due to the sale of Nordecon Betoon OÜ and NOBE Rakennus OY at the beginning of December 2023, the business of those companies has been classified as a discontinued operation. The discontinued operation’s revenues and expenses for comparative periods are presented separately in the consolidated statement of comprehensive income within Profit (loss) from a discontinued operation.

Performance by geographical market

The proportion of revenue generated outside Estonia remained stable compared to the same period last year. Other markets accounted for approximately 2% of the group’s total revenue for the first nine months of 2024, consisting of revenue generated in Ukraine. Despite the war, Nordecon’s construction volumes in Ukraine have increased. During the period, the group provided services under contracts for the reconstruction of substations and installation of associated physical protection systems in the Poltava, Zhytomyr, Volyn and Ivano-Frankivsk oblasts in Ukraine, and for the reconstruction of a building into an apartment complex for internally displaced persons in Ovruch, Zhytomyr Oblast, Ukraine. Nordecon did not generate any revenue and had no ongoing construction contracts in the Swedish market. With the sale of Nordecon Betoon OÜ at the beginning of December 2023, the group also withdrew from the Finnish market, where it had operated through Nordecon Betoon OÜ’s subsidiary NOBE Rakennus OY. The group was active on a project basis in Latvia and Lithuania.

9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Estonia 98% 98% 96% 97%
Ukraine 2% 1% 0% 2%
Finland 1% 2% 1%
Lithuania 0% 1% 0%
Latvia 0% 1% 0%


Performance by business line

Segment revenues

We strive to maintain a balance between the revenues of our two main operating segments (Buildings and Infrastructure) as far as market developments allow, as this helps diversify risks and provides better opportunities to continue construction activities in more challenging market conditions, where volumes in one subsegment decline sharply while volumes in another subsegment start to grow more rapidly.

The group’s revenue for the first nine months of 2024 was €178,722 thousand, approximately 37% higher than in the same period last year, when revenue from continuing operations amounted to €130,799 thousand. The Buildings segment generated revenue of €149,615 thousand and the Infrastructure segment revenue of €29,068 thousand. The corresponding figures for the first nine months of 2023 were €95,423 thousand and €35,295 thousand. Revenue generated by the Buildings segment increased by 57%, while revenue generated by the Infrastructure segment decreased by 18%. The revenue growth and changes in the performance of the reportable segments were expected and in line with the group’s order book. The decrease in revenue in the Infrastructure segment is mainly due to delays in the start of work on the Rail Baltica contracts and reduced investment by the Transport Administration.

Revenue by operating segment 9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Buildings 84% 73% 76% 74%
Infrastructure 16% 27% 24% 26%


Subsegment revenues

In the Buildings segment, revenue from the public buildings subsegment more than doubled and revenue from the commercial buildings subsegment increased by 40% compared to the same period last year. However, revenue from the industrial and warehouse facilities subsegment and the apartment buildings subsegment decreased significantly. As the revenue contribution of the industrial and warehouse facilities subsegment was also modest in previous years, the decrease in its revenue did not have a significant impact on total segment revenue, but the revenue of the apartment buildings subsegment fell by 46%, mainly due to lower revenue from the provision of construction service, reflecting the current market situation in this subsegment.

The period’s largest projects in the public buildings subsegment were the construction of the main building of the Estonian Internal Security Service and Loodusmaja (Nature Hub) in Tallinn, the design and construction of warehouse complexes for the Centre for Defence Investment in Luunja and Nõo rural municipalities in Tartu County and in Ida-Viru County, the design and construction of a new study and sports building for the Saku Upper Secondary School near Tallinn, the reconstruction of the building of the Karlova School in Tartu and the design and construction of a study building for the Centre for Defence Investment on the Raadi campus in Tartu.

Revenue generated by the apartment buildings subsegment consisted of revenue from the construction of the commercial and residential complex Vektor and the group’s own development projects. Revenue from our own development activities decreased slightly compared to the same period last year and was €7,453 thousand (9M 2023: €7,917 thousand). The figure includes revenue from the sale of apartments in Tartu – in the Mõisavahe Kodu housing estate and the centrally located Emajõe Residents housing estate on the banks of the Emajõgi river (https://emajoeresidents.ee). We continued to build phase 1 of the Seileri Kvartal housing estate in Pärnu (https://seileri.ee) and the Tammepärja Kodu housing estate in the Tammelinn district in Tartu (https://tammelinn.ee). Both development projects will be completed in the first half of 2025. In carrying out our own development activities, we carefully monitor potential risks in the housing development market.

The largest ongoing projects in the commercial buildings subsegment were the construction of the commercial and residential complex Vektor and the LEED Gold compliant Golden Gate office building at Ahtri 6 in Tallinn, the design and construction of a commercial building at Nõlvakaare 4 at Raadi in Tartu County, and the construction of a Lidl store in Võru.

A significant share of the revenue generated by the industrial and warehouse facilities subsegment came from the reconstruction of substations and installation of associated physical protection systems in the Poltava, Zhytomyr, Volyn and Ivano-Frankivsk oblasts in Ukraine.

Buildings segment 9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Public buildings 70% 33% 29% 37%
Commercial buildings 21% 23% 23% 23%
Apartment buildings 7% 30% 29% 27%
Industrial and warehouse facilities 2% 14% 19% 13%

The largest revenue contributor in the Infrastructure segment is the road construction and maintenance subsegment whose revenue for the period decreased by around 2% year on year. A major share of its revenue came from the construction of an armoured manoeuvre shooting range and roads in Harju County, the reconstruction of the Mäeküla-Koeru-Kapu road section, the construction of the Tagadi ecoduct (wildlife crossing) on the Rail Baltica route and the provision of road maintenance services in Järva County.

Infrastructure segment 9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Road construction and maintenance 94% 60% 80% 63%
Other engineering 6% 31% 16% 30%
Environmental engineering 0% 9% 0% 7%
Specialist engineering 0% 0% 4% 0%


Order book

The group’s order book (backlog of contracts signed but not yet performed) stood at €195,628 thousand at 30 September 2024. Compared to the same period last year, the order book has grown by around 11%. In the nine months of 2024, we signed new contracts for €131,801 thousand (9M 2023: €191,326 thousand), of which €67,771 thousand in the third quarter (Q3 2023: €90,694 thousand). The rise in construction input prices and high interest rates in recent years have caused a sharp increase in the final cost of development projects and, consequently, the postponement of the start of new projects. There has been a significant reduction in investment by the Transport Administration, which has had a direct impact on the order book of our Infrastructure segment. The volume of work procured for the Rail Baltica project has increased, partially offsetting the decline in investment by the Transport Administration, but the excessive length of the procurement processes makes it difficult to predict the potential start dates of the work and the impact on revenue. While public investment in building construction has also declined, we see some investment activity at local authority level.

30 Sept 2024 30 Sept 2023 30 Sept 2022 31 Dec 2023
Order book (€’000)* 195,628 175,539 150,694 216,732

* Continuing operations

The Buildings segment accounts for 82% and the Infrastructure segment for 18% of the group’s order book (30 September 2023: 90% and 10%, respectively). Compared with 30 September 2023, the order book of the Buildings segment has remained at the same level while the order book of the Infrastructure segment has doubled, mainly due to the award of the Rail Baltica contract. The order book of the Buildings segment mainly includes contracts secured by the commercial buildings and public buildings subsegments.
Major contracts secured during the period include:

  • the construction of an armoured manoeuvre shooting range and roads for the Centre for Defence Investment in Harju County with an approximate cost of €5,450 thousand;
  • the construction of a modern war and disaster medicine centre for the Centre for Defence Investment in Tartu with an approximate cost of €15,000 thousand (the group is one of the joint bidders);
  • the construction of a Lidl store in Võru with an approximate cost of €3,900 thousand;
  • the construction of a platform area for Class E aircraft at Tallinn Airport with an approximate cost of €7,500 thousand;
  • the construction of a building complex in the Port Athena quarter at Väike-Turu 7 in Tartu (the complex consists of four six-storey buildings, one seven-storey building and a common basement level used mainly for parking) with an approximate cost of €26,000 thousand;
  • the construction of the Hagudi-Alu section of stage III of the Rail Baltica Raplamaa main line railway infrastructure with an approximate cost of €30,500 thousand;
  • the construction of the LEED Gold standard Uusküla spa hotel on the northern shore of Lake Peipus in Alutaguse rural municipality with an approximate cost of €28,300 thousand;
  • the reconstruction of a building into an apartment complex for internally displaced persons in Ovruch, Zhytomyr Oblast, Ukraine with an approximate cost of €1,800 thousand.

Management expects the group’s revenue to increase in 2024 compared to the revenue generated by continuing operations in 2023. In a highly competitive environment, we will avoid taking unjustified risks that could materialise during the contract execution phase and have an adverse impact on the group’s results. We will focus on cost management and pre-construction and design activities where we can leverage our professional competitive advantages.

People

Employees and staff costs

The average number of the group’s employees (at the parent company and the subsidiaries) in the nine months of 2024 was 437, including 283 engineers and technical professionals (ETP). Headcount decreased by around 23% year on year, due to the restructuring of the group’s Infrastructure segment, which was completed in 2023, and the sale of Nordecon Betoon OÜ and NOBE Rakennus OY at the beginning of December 2023.

Average number of employees at group companies (the parent company and the subsidiaries):

9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
ETP 283 382 437 374
Workers 154 185 232 184
Total average 437 567 669 558

The group’s staff costs for the first nine months of 2024, including all taxes, were €16,178 thousand, compared with €14,162 thousand for continuing operations in the same period last year. Staff costs increased due to salary increases and the payment of performance bonuses.
The service fees of the members of the council of Nordecon AS for the first nine months of 2024 totalled €149 thousand and the related social security charges amounted to €49 thousand (9M 2023: €129 thousand and €43 thousand, respectively).
The service fees of the members of the board of Nordecon AS totalled €391 thousand and the related social security charges amounted to €129 thousand (9M 2023: €424 thousand and €140 thousand, respectively).

Labour productivity and labour cost efficiency

We measure the efficiency of our operating activities using the following productivity and efficiency indicators, which are based on the number of employees and the staff costs incurred:

9M 2024 9M 2023 9M 2022 2023
Nominal labour productivity (rolling), (€‘000) 557.4 488.4 475.7 499.3
Change against the comparative period, % 14.1% 2.7% 14.2% 1.8%
Nominal labour cost efficiency (rolling), (€) 11.0 10.4 12.0 10.3
Change against the comparative period, % 5.0% (12.8)% 8.1% (13.4)%

The group’s nominal labour productivity for the period increased year on year due to a decrease in the average number of employees and an increase in revenue. Nominal labour cost efficiency also improved, supported by revenue growth.

NCN investor presentation Q3_2024

Nordecon_Interim_report_Q3_2024

Merko: 2024 9 months and III quarter consolidated unaudited interim report

COMMENTARY FROM MANAGEMENT

Merko Ehitus revenue for the 9 months of 2024 was EUR 379 million and net profit was EUR 44.8 million. Third-quarter revenue was EUR 175 million; net profit EUR 27.3 million. Sales of construction services made up about 90% of the 9-month revenue.

According to the management of Merko Ehitus, the construction of some projects was accelerated at the request of the clients, which increased current construction volumes, helped reduce costs and increase efficiency.  As a result, Merko ended the 9 months with a stronger result than planned. Group companies reached the home stretch for several large and complex projects, including the largest construction project in Merko’s history, Arter quarter, with close to 80% of its 150-million-euro volume now completed. One of the Arter buildings is finished, interior works on the second building are being completed and work on the interior of the highest building is continuing. According to the management of Merko Ehitus, the group’s companies had been conservative in cost forecasting and assessment of risks, managed to avoid realisation of the latter during the long construction period. Thus,  the sales revenue and profit of several ongoing projects budgeted for next year materialised in the current year. Merko secured order-book is at a good level, remaining above more than EUR 400 million throughout this year. The market is still tight and competition is intense, and there is a significant increase in risk appetite in the bid prices of some construction service providers.

The company’s strong financial position and the launch of fewer new development projects have helped Merko keep interest costs low during high-interest-rate period. The rapid growth of construction prices has subsided and been supplanted by a moderate annual 1–2% growth as per earlier forecast. Until there is no foreseeable drop in energy prices and wages, there is no reason to expect the construction price index to decrease. An increasingly stronger contribution to the group’s results comes from the joint enterprise Connecto Eesti, dealing in energy infrastructure construction and maintenance. Connecto’s business volumes are high due to major investments being channelled into this field.

The results in the real estate development business area are, as expected, significantly more modest than last year, but still clearly more positive than expected in the start of this year. A livelier market can be noticed in all of home markets; with Lithuania clearly standing out with its long-lasting positive economic sentiment. Success in apartment sales in Estonia, Latvia and Lithuania is quite clearly linked to consumer confidence. The group’s management is moderately optimistic about the future and assesses Merko’s inventory of finished apartments as appropriate to market needs – besides apartments under construction, ready-to-move-in homes can also be purchased.

In the nine months of 2024, the group companies entered into new construction contracts worth EUR 292 million and the secured order-book as of the end of September stood at EUR 431 million. The largest contracts signed in Q3 were for the Tartu mnt 1 office building (the future headquarters of LHV Group) and the fourth stage of the mainline of Rail Baltica in Harju County in Estonia; a student hotel in Riga, Latvia; and additional work on a wind farm in Pagėgiai, Lithuania.

The largest sites under construction in Q3 were, in Estonia, the TKM Group logistics centre, the Hampton by Hilton and Hyatt hotel buildings, Arter Quarter, Estonian Defence Forces buildings on Ämari base, a tram line between Old City Harbour and Rail Baltica Ülemiste passenger terminal and the first stage of Ülemiste multimodal transport junction and the Rail Baltica’s Tõdva highway overpasses. In Lithuania, the largest construction sites were wind farm infrastructure in Kelmė, Pagėgiai and Telšiai regions, a substation in Kelmė and various national defence buildings and infrastructure.  In Latvia, a solar farm in Vārme Municipality was under construction.

In the first nine months of current year, Merko has delivered 194 apartments and 11 commercial units to buyers and invested EUR 31  million into the real estate business. As of the end of September, the group companies had 591 unsold apartments which were either ready or under construction, and 87 apartments covered by preliminary sale contracts. Merko launched the construction of 175 apartments and sales in four projects this year: a new phase of Veerenni in Tallinn, Õielehe in Jüri, a new phase of Erminurme in Tartu and the first phase of Lucavsala in Riga. The largest development projects under construction were Uus-Veerenni, Noblessner and Lahekalda in Tallinn, Erminurme in Tartu; Viesturdārzs, Mežpilsēta and Magnolijas in Riga; and Vilnelės Skverai in Vilnius.

OVERVIEW OF THE III QUARTER AND 9 MONTHS RESULTS

PROFITABILITY

2024 9 months’ pre-tax profit was EUR 49.6 million and Q3 2024 was EUR 31.3 million (9M 2023: EUR 33.8 million and Q3 2023 was EUR 13.6 million), which brought the pre-tax profit margin to 13.1% (9M 2023: 10.0%).

Net profit attributable to shareholders for 9 months 2024 was EUR 44.8 million (9M 2023: EUR 32.1 million) and for Q3 2024 net profit attributable to shareholders was EUR 27.3 million (Q3 2023: EUR 12.7 million). 9 months net profit margin was 11.8% (9M 2023: 9.5%).

REVENUE

Q3 2024 revenue was EUR 175.1 million (Q3 2023: EUR 122.5 million) and 9 months’ revenue was EUR 378.7 million (9M 2023: EUR 339.8 million). 9 months’ revenue increased by 11.4% compared to same period last year. The share of revenue earned outside Estonia in 9 months 2024 was 60.1% (9M 2023: 34.5%).

SECURED ORDER BOOK

As of 30 September 2024, the group’s secured order book was EUR 430.9 million (30 September 2023: EUR 448.6 million). In 9 months 2024, group companies signed contracts in the amount of EUR 292.1 million (9M 2023: EUR 379.4 million). In Q3 2024, new contracts were signed in the amount of EUR 152.6 million (Q3 2023: EUR 124.7 million).

REAL ESTATE DEVELOPMENT

In 9 months 2024, the group sold a total of 194 apartments; in 9 months 2023, the group sold 665 apartments. The group earned a revenue of EUR 36.0 million from sale of own developed apartments in 9 months 2024 and EUR 106.1 million in 9 months 2023. In Q3 of 2024 a total of 74 apartments were sold, compared to 153 apartments in Q3 2023, and earned a revenue of EUR 14.6 million from sale of own developed apartments (Q3 2023: EUR 25.5 million).

CASH POSITION

At the end of the reporting period, the group had EUR 61.1 million in cash and cash equivalents, and equity of EUR 234.6 million (51.3% of total assets). Comparable figures as of 30 September 2023 were EUR 31.3 million and EUR 198.4 million (49.7% of total assets), respectively. As of 30 September 2024, the group’s net debt was negative EUR 22.2 million (30 September 2023: positive EUR 28.4 million).

CONSOLIDATED STATEMENT OF COMPREHENSIVE INCOME

unaudited
in thousand euros

2024
9 months
2023
9 months
2024
 III quarter
2023
 III quarter
2023
12 months
Revenue 378,676 339,838 175,108 122,491 466,304
Cost of goods sold (315,597) (296,642) (135,738) (105,114) (401,267)
Gross profit 63,079 43,196 39,370 17,377 65,037
 
Marketing expenses (3,366) (3,013) (1,073) (918) (4,312)
General and administrative expenses (15,115) (12,896) (6,485) (4,635) (19,423)
Other operating income 4,965 3,399 572 621 4,171
Other operating expenses (2,512) (614) (46) (467) (991)
Operating profit 47,051 30,072 32,338 11,978 44,482
Finance income/costs 2,524 3,765 (1,071) 1,639 7,500
incl. finance income/costs from investments in subsidiaries (3,119) (3,119)
finance income/costs from joint ventures 6,634 6,061 2,979 2,242 10,220
interest expense (1,469) (2,011) (353) (674) (2,697)
foreign exchange gain (loss) (931) (192) (875) 98 (153)
other financial income (expenses) 1,409 (93) 297 (27) 130
Profit before tax 49,575 33,837 31,267 13,617 51,982
Corporate income tax expense (4,867) (1,827) (4,004) (898) (6,081)
Net profit for financial year 44,708 32,010 27,263 12,719 45,901
incl. net profit attributable to equity holders of the parent 44,781 32,148 27,302 12,698 46,048
net profit attributable to non-controlling interest (73) (138) (39) 21 (147)
Other comprehensive income, which can subsequently be classified in the income statement
Currency translation differences of foreign entities 129 (16) 105 (88) (41)
Comprehensive income for the period 44,837 31,994 27,368 12,631 45,860
incl. net profit attributable to equity holders of the parent 44,902 32,116 27,401 12,626 45,993
net profit attributable to non-controlling interest (65) (122) (33) 5 (133)
Earnings per share for profit attributable to equity holders of the parent (basic and diluted, in EUR) 2.53 1.82 1.54 0.72 2.60

 

CONSOLIDATED STATEMENT OF FINANCIAL POSITION

unaudited
in thousand euros

30.09.2024 30.09.2023 31.12.2023
ASSETS
Current assets      
Cash and cash equivalents 61,115 31,282 77,330
Short-term deposits 5,000
Trade and other receivables 108,930 86,895 68,754
Prepaid corporate income tax 377 2 2
Inventories 199,628 206,603 195,435
  375,050 324,782 341,521
Non-current assets
Investments in joint ventures 25,549 17,756 21,915
Other shares and securities 80 80 80
Other long-term loans and receivables 21,580 21,104 24,490
Deferred income tax assets 5,849 1,852 3,298
Investment property 12,645 15,534 16,823
Property, plant and equipment 16,609 17,238 16,613
Intangible assets 466 508 520
82,778 74,072 83,739
 
TOTAL ASSETS 457,828 398,854 425,260
LIABILITIES
Current liabilities
Borrowings 11,541 23,325 19,673
Payables and prepayments 161,699 124,285 133,898
Income tax liability 6,838 1,846 4,260
Short-term provisions 7,325 10,268 10,451
187,403 159,724 168,282
Non-current liabilities
Long-term borrowings 27,357 36,377 35,142
Deferred income tax liability 1,715 1,878 4,441
Other long-term payables 6,925 2,841 5,495
35,997 41,096 45,078
 
TOTAL LIABILITIES 223,400 200,820 213,360
EQUITY
Non-controlling interests (220) (380) (155)
Equity attributable to equity holders of the parent
Share capital 7,929 7,929 7,929
Statutory reserve capital 793 793 793
Currency translation differences (16) (815) (838)
Retained earnings 225,942 190,507 204,171
234,648 198,414 212,055
TOTAL EQUITY 234,428 198,034 211,900
 
TOTAL LIABILITIES AND EQUITY 457,828 398,854 425,260

Interim report is attached to the announcement and is also published on NASDAQ Tallinn and Merko’s web page (group.merko.ee).

Merko_Ehitus_2024_9M_interim_report

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvara varjatud puudused – kuidas esitada nõudeid ja kasutada müügigarantiid

Tallinn: Linn rajab Tondimõisa parki uudse looduslähedase sademevee puhastuse lahenduse

TallinnKristiine linnaosas asuvasse Tondimõisa parki tuleb sademevee puhastuse lahendus, mis puhastab Tammsaare tee – Pärnu maantee valgalalt kogutud sademevett ja vähendab piirkondlikku üleujutusriski.

Tammsaare teel asuvast sademeveekollektorist suunatakse intensiivse vihma korral sademevesi osaliselt Tondimõisa parki, kus see esmalt puhastatakse looduslähedase filtersüsteemiga õlist, setetest ja ujuvast prahist. Seejärel suunatakse vesi viibetiiki, kus toimub peenema heljumi settimine ja orgaanilise aine lagundamine, misjärel vesi suubub kraavi või suure koguse korral looduslikult üleujutatud alale. Kraavist jõuab sademevesi automaatseirekaevu, kus hinnatakse, milline on puhastuse mõju üldisele sademevee kvaliteedile. Kaevust liigub vesi omakorda edasi Nõmme tee sademeveetorustikku.

Tondimõisa pargi märgalade kohale rajatakse kruvivaiadel seisev jalgtee, millel kõndides saab iga huviline uudse lahendusega tutvuda.

“Looduslahendused on targad lahendused. Ühelt poolt vähendavad need üleujutusriske, kogudes vihmavett, ja teisalt puhastavad sademevett enne, kui see jõuab Läänemerre, hoides seeläbi keskkonda puhtamana,“ selgitas Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere projekti olulisust.

Loodav lahendus sünnib rahvusvahelise Interreg MUSTBE projekti raames ning aitab parandada Läänemere seisundit, pakkudes uuenduslikke tormivee haldamise lahendusi. Projektis kombineeritakse looduspõhised lahendused ja digitehnoloogia, et tõhustada tormivee puhastamist ja suurendada omavalitsuste võimekust jälgida tormivee kvaliteeti. Kokku rajatakse 7 pilootala neljas riigis, mille kaudu tagatakse piiriülene koostöö, mis toetab tehnoloogilist innovatsiooni ja selle lahenduste rahvusvahelist levikut.

“Mul on väga hea meel, et selline uudne projekt ellu viiakse. Aastaid on Tondimõisa park olnud liigniiske, aeg-ajalt ajas vana sademesüsteem suurte sadudega üle ning talviti oli pargi pikitee mõnikord lausa jääkuhilates. Tore, et probleemile leiti nii tehniline kui ka põnev lahendus,” lausus Kristiine linnaosa vanem Renata Lukk.

Avalik arutelu sademevee puhastuse lahenduse tutvustamiseks toimub 12. novembril kell 17.30 Teamsi vahendusel. Arutelul tutvustatakse valminud projektlahendust ja teiste sarnaste „tarkade“ sademeveelahenduste vajalikkust linnaruumis. Projektiga saab tutvuda Tondimõisa veebilehel. Tagasisidet saab anda 5. novembrist 19. novembrini.

Tondimõisa park asub Kristiine linnaosas Tondi tänava, Tammsaare tee ja Nõmme tee vahelisel alal ning kannab Tallinna raehärra Jobst Dunte järgi nime, kes rajas 18. sajandi lõpus sinna suvemõisa. Pargi alale rajati 1990ndatel laste mänguväljakud, puhkealad ja koerte jalutusväljak, tänaseks on pargist kujunenud Kristiine linnaosa ürituste toimumiskoht.

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvaraturu ülevaade - Tõnu Toompark