Rahandusministeerium: Palgakasv püsis kiire

RahandusministeeriumPalgakasv püsis käesoleva aasta alguses kiire, kuid see on kooskõlas majanduskasvuga. Palga ostujõudu suurendas maksuvaba tulu tõus.

Statistikaameti andmetel oli käesoleva aasta esimeses kvartalis keskmine brutokuupalk 1242 eurot, mis on 7,7 protsenti kõrgem kui aasta tagasi. Keskmise töötasu ostujõud suurenes samal ajal maksuameti andmetel samuti ligikaudu 7 protsenti, kui arvestada mõõdukana püsinud inflatsiooni ning käesolevast aastast tõusnud maksuvaba tuluga, mis vähendas keskmise ja madalama palgaga töötajate maksukoormust. Ostujõu kasv oli sama kiire ka aastatel 2015–2016, kuid siis olid hinnad languses.

Tugeva majanduskasvu tingimustes kasvas keskmine palk sisuliselt eelmise aasta teise poolaasta tempos. Kiirindikaatorite põhjal hinnates oli palgakasv kooskõlas majanduskasvuga. Kuigi tööjõu nappus on oluline majanduskasvu piirav tegur ja surve palka tõsta püsib seetõttu tugev, viitavad maksuameti märtsi ja aprilli andmed palgakasvu aeglustumisele.

Suurematest tegevusaladest oli keskmisest kiirem palgakasv ehituses (8 protsenti) ning hulgi- ja jaekaubanduses (8,3 protsenti). Tugev ehitusmahtude kasv, hinnatõus ning töökäte nappus sunnivad ehitusettevõtteid palkasid suurendama. Tööjõu nappus on probleemiks ka kaubanduses. Töötlevas tööstuses püsis palgakasv mõõdukas (6,6 protsenti), mistõttu võib arvata, et nendel aladel rahvusvaheline konkurentsivõime püsib.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika