Riigikohtu ja Rahvusarhiivi uute hoonete asukoht selgub tuleva aasta veebruari lõpuks

Riigikohtu direktor Kerdi Raud, Rahvusarhiivi riigiarhivaar Priit Pirsko, Tartu Ülikooli kantsler Andres Liinat, Tartu Linnavalitsuse abilinnapea Väino Kull ja Riigi Kinnisvara AS (RKAS) juhatuse esimees Jaak Saarniit sõlmisid 5. oktoobril ühiste kavatsuste protokolli Riigikohtu ja Rahvusarhiivi uute hoonete rajamiseks vajaliku asukoha leidmiseks.

Riigiarhivaar Priit Pirsko sõnul on Rahvusarhiivi uue hoone ehitamine vältimatu, kuna praegused hoidlad Liivi tn arhiivihoones ei vasta tuleohutuse nõuetele ega taga rahvusliku kultuuripärandi säilimist tulevastele põlvkondadele. „Teiseks väärib rõhutamist, et riigiasutused peavad arhiiviväärtusega dokumendid üle andma avalikku arhiivi 20 aasta möödumisel dokumentide tekkest. Alates aastast 2012, mil möödub 20 aastat Eesti Vabariigi taastamisest, on seega ette näha üleandmistaotluste hüppelist kasvu, mille rahuldamiseks praegu vaba hoidlapind puudub,“ sõnas Priit Pirsko.< ?

Riigikohtu direktor Kerdi Raud on kindel, et tänasel hetkel ei võimalda Tartus Lossi 17 asuva hoone pinnakasutus rahuldada Riigikohtu ja loomisel oleva kohtuhalduskeskuse töötajate töökohtade pinnavajadust. “Riigikohtu arengu- ja ruumiprogrammi lahenduse leidmise vajalikkuses ei ole kaheldud. Samuti oleme veendunud selles, et riigi kõrgeim kohus peaks paiknema Tartus,” selgitas Kerdi Raud. 

„Usun, et  esmapilgul keerulisena näivat mitme muutujaga võrrandit on koos oluliselt hõlpsam lahendada ning tulemuski on oluliselt parem,“ ütles RKAS juhatuse esimees Jaak Saarniit.

Tartu abilinnapea Väino Kull avaldas heameelt, et Riigikohtu ja Rahvusarhiivi uued hooned jäävad Tartusse. “Proovime üheskoos leida neile sobivaima asukoha,” lubas Kull.  “Tartu Ülikoolil on ja lähiaastatel võib lisanduda põhitegevuseks mittevajalikke kinnistuid, millest võib Riigikohtu ja Rahvusarhiivi uutele hoonetele asukoha leidmisel abi olla. ” lisas Tartu Ülikooli kantsler Andres Liinat.

Protokolli raames lepitakse kokku uue asukohaga seotud olulisemad tingimused ning uute hoonete kavandamiseks vajaliku detailplaneeringu koostamine.  Osapooled loodavad leida nii Riigikohtu kui ka Rahvusarhiivi uue hoone asukohaks sobiliku krundi hiljemalt tuleva aasta 28. veebruariks.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

31.01.2023 Üürikoolitus