Moodul- ja tehasemajad muutuvad aina populaarsemaks, sest need saavad kiiresti valmis ning ehituskvaliteet on neil aina parem. Küll aga võib segadust tekitada majaostu finantseerimine, kuna valmimisprotsess on neil iseehitatud majast veidi teistsugune.
Kui iseehitatud maja puhul küsivad ehitajad tavaliselt raha pärast maja valmimist, siis moodul- ja tehasemajade tootjad soovivad tasu üldjuhul enne. Kuna laenuraha saab välja maksta alles piisava tagatise olemasolul ja ehitamata maja tagatiseks ei saa kasutada, siis on tarvis laenutaotluseks kaardistada nii majaprojekti kogumaksumus kui ka omafinantseeringu või tagatise kasutamise võimalused. Kohe alguses asjakohane mainida, et kui maja hind jääb alla 30 000 euro, siis on võimalik kasutada tagatiseta laenu ehk kodu väikelaenu, millel puudub omafinantseeringu nõue. Kui summa on suurem, siis kaasneb ka omafinantseeringu nõue ja tagatise seadmine vajadus. Saad lugeda rohkem, millal ning kuidas saab kodu väikelaenu võtta Swedbanki kodulehelt.
Millele enne ehitust tähelepanu pöörata?
Moodul- ja tehasemaja elemendid valmistatakse tehases. Lihtsalt öeldes on mõlemal juhul tegemist tehasemajaga, kuid moodulmaja elemendid monteeritakse mooduliteks tehases ning tehasemajal majaostja krundil. Pangalaenu taotlemine käib aga mõlemal juhul samamoodi.
Majaprojekti kaardistamine algab nii moodul- kui ka tehasemaja puhul sobiva krundi leidmisest. Samuti tuleb tähelepanu pöörata, kas kinnistule jõuab tsentraalne vesi ja kanalisatsioon või peab sinna rajama lokaalse mahuti ja kaevu. Mõistagi on oluline ka elektri olemasolu, kuna elektriga liitumine võib tähendada olenevalt asukohast üpris suurt lisakulu.
Eraldi tuleks üle vaadata juurdepääsuteega seotud nüansid: kas see on olemas, kellele see kuulub ja kuidas kasutamine on kokku lepitud. Kui juurdepääsutee puudub, siis peab hindama, kuidas aastaringne juurdepääsutee luua ning kui palju see maksma läheks.
Kui sobiv krunt on olemas või leitud, siis järgmine samm on konkreetse moodul- või tehasemaja valimine. Pakkumiste sirvimisel tuleks lisaks maja suurusele ja välimisele vaadata ka seda, mis hinna sisse kuulub. Mõned tootjad pakuvad võtmed-kätte lahendust – tänapäeval on võimalik osta endale suvemaja, mis tuuakse su krundile ja kuhu on võimalik kohe sisse kolida. Teised tootjad jätavad soodsama hinna nimel paljud tööd majaomaniku tellida, näiteks vundamendi ehituse.
Mida kasutada lisatagatisena?
Pärast majaprojekti kogumaksumuse väljaselgitamiseks tuleb mõelda omafinantseeringu peale. Laenu saamiseks on üldjuhul vajalik vähemalt 15% suurust omafinantseeringut, kuid konkreetne summa oleneb lisatagatise olemasolust ja väärtusest.
Mida lisatagatisena kasutada saab? Üks tagatis on tavaliselt krunt, kuhu hakatakse maja püstitama, aga tihti kasutatakse sellena ehitusperioodil ka olemasolevat eluaset.
Tagatised tuleb laenu saamiseks aktsepteeritud kinnisvarahindaja poolt hinnata. Maja püstitamiseks valitud kinnistu eksperthinnang peaks sisaldama nii hetke kui ka tuleviku turuväärtust. Hetke turuväärtus annab teadmise, kui palju krundi vastu on võimalik laenu anda, ning tuleviku turuväärtus hinnangu, kui palju maksab kinnistu siis, kui sellele on maja püstitatud.
Tuleviku turuväärtus on ka omanikule oluline, et hinnata, kas maja soetusmaksumus koos krundiga on väiksem või suurem ning kas lisatagatise vabastamine ilma laenu osalise tagasimaksmiseta on võimalik.
Kui projekti kalkulatsioon on detailne, omafinantseering või lisatagatis olemas ja ehitusetapid selged, siis annab see nii laenuvõtjale kui ka pangale selguse, kas ja kui palju saab laenuraha kasutada. Laenu taotlemist tuleb alustada taotluse esitamisest ning olla valmis ka selleks, et peale sissetuleku küsitakse tagatiste eksperthinnanguid ning maja pakkumist, mis sisaldab ka infot raha liikumise kohta. Saad arvutada oma igakuise kodulaenu makse Swedbanki kodulehel.