Tallinn: Kitseküla saab uue elamukvartali ja avaliku pargi

TallinnTallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule vastuvõtmiseks Asula 6a, Asula 6d ja Asula 16d kinnistuid hõlmava detailplaneeringu. Planeering näeb ette 1,3 hektari suuruse pargi, lisaks ka korterelamute ja äriruumide rajamise.

Linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus rõhutas rohealade olulisust kesklinna elanike vaba aja veetmise mitmekesistamisel ning loodusliku mitmekesisuse tagamisel. „Endise puukooli ala on piirkonna elanike poolt aktiivses kasutuses ning uusarenduse loomine sinna on oluline linnaplaneerimise tasakaaluharjutus,” märkis abilinnapea. „Kavandatav uus 1,3 hektari suurune park peab täiendama piirkonna rohealade kasutust, oluline on säilitada seal võimalikult palju juba olemasolevaid loodusväärtusi ning uute hoonete kavandamisel on oluline nende linnaehituslik sobivus Asula ja Marta tänavate hoonestusega.

Planeeritav maa-ala asub Kesklinna linnaosas Kitseküla asumis Keila-Tallinna ja Tapa-Tallinna raudtee ning Marta ja Asula tänava vahelisel alal. Detailplaneeringuga tehakse ka ettepanek muuta planeeritava maa-ala ühiskondlike ja puhkeehitiste ala juhtotstarve osaliselt kesklinna segahoonestusalaks, st alaks kuhu võib ehitada kõiki hooneid, v.a keskkonda saastavaid ettevõtteid. Mistõttu on detailplaneeringu eesmärk kavandada alale hoonestus, mis koosneb viiest 5-korruselisest korterelamust ning ühest kuni 8-korruselisest äripindadega korterelamust või ärihoonest. Samuti määrtakse kruntide kasutamise tingimused.

Planeeringuala suure osa moodustab sinna kavandatud park, mis paikneb tänavamaaga külgneval krundil, tagades mugava ligipääsu kõigile kasutajatele. Park rajatakse arendaja poolt ning antakse pärast valmimist tasuta üle Tallinna linnale. Planeeringualal ja selle ümbruses on jalakäijatele loodud ohutud liikumistingimused – ümber planeeritud kvartali on kavandatud uued kõnniteed ning samuti on kavandatud jalakäijate teed planeeringuala keskel olevale avalikuks kasutuseks ettenähtud rekreatsioonialale. Pargi lahenduse peab looma mitmekesise keskkonna, kus haljasalad, väikevormid ja mänguelemendid on sujuvalt integreeritud linnaruumi. Eelistada tuleks lahendusi, mis soodustavad eri vanuserühmade koosviibimist ja sotsialiseerumis, sh tuleks tasakaalustada tuleb aktiivsed ja puhkealad, eelistades looduslähedasi mänguatraktsioone ning madala hooldusvajadusega taimestikku.

Planeeringuala asub kesklinna vahetus läheduses ning on hästi ligipääsetav nii jalgsi, jalgrattaga kui ka ühistranspordiga. Lähimad bussi-, trammi- ja rongipeatused jäävad 5–6-minutilise jalutuskäigu kaugusele. Planeeringuala asub miljööväärtusega hoonestusaladega vahetult piirnevatel alal, mistõttul peab ehitustegevusel arvestama sujuvat üleminekut miljööväärtusega hoonestusalade mahtudele. Planeeritud ala külgneb miljööväärtuslikule hoonestusalale jääva Asula tn 14 ja Asula tn 12 kinnistuga. Hoonete kõrgus ja paigutus on määratud nii, et miljööväärtusega hoonestusalale oleks tagatud sujuv üleminek. Lisaks on detailplaneeringu seletuskirjas määratud olulisemad arhitektuurinõuded ja vastavad nõuded ehitusprojektide koostamiseks ja ehitamiseks.

Detailplaneeringu koostas K-Projekt AS. Planeeringumaterjalidega saab tutvuda Tallinna planeeringute registris.

Pärast detailplaneeringu vastuvõtmist Tallinna linnavolikogu poolt korraldavad Tallinna linnaplaneerimise amet ja Kesklinna valitsus detailplaneeringu avaliku väljapaneku ja avaliku arutelu.