Aasta betoonehitis on Ülemiste liiklussõlm

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel betoonipäeval Tallinna Ülikoolis välja konkursi „Aasta betoonehitis 2013” võitjad.

Aasta betoonehitis 2013 – Ülemiste liiklussõlme rekonstrueerimistööd.

Konkursi peaauhind – AS K-Projekt (peaprojekteerija).

auhind – Tallinna kommunaalamet;

– konstruktori auhind – OÜ Estkonsult, OÜ Järelpinge Inseneribüroo;

– ehitaja auhind – AS Merko Ehitus Eesti, AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg;

– betooni auhind – AS Betoonimeister, AS Rudus;

– raketise auhind – AS Peri, OÜ Doka Eesti.

Ülemiste liiklussõlm on Eesti oludes mastaapne ja keeruline infraehitus, Eesti võimsaim ristmikulahendus, mis loob eeldused Ülemiste kujunemiseks tulevikus Tallinna ja Eesti olulisimaks transpordisõlmeks (Rail Baltic, tramm lennujaama jne).

Ehituslikult oli Ülemiste liiklussõlme keerukaim osa 680-meetrine sõiduteetunnel, millest 320 meetrit on maa-alust suletud osa. Tunneli ehitus nõudis pidevat töötamist kõrge pinnavee taseme tsoonis ning kõige sügavamas kohas mindi ligi 16 meetrit allapoole Ülemiste järve pinda.

Ülemiste liiklussõlme oluline osa on ka 150-meetrine viadukt. Sild on rajatud muutuva kõrgusega karpristlõikega raudbetoontaladele, mis on pingestatud järeltõmmatud pingearmatuuriga.

Žürii esimees Aadu Kana: „Mis meile väga meeldib – betoonitööd on väga head! Väga ilusad kvaliteetsed betoonpinnad. Ja seda väga keerulistes ehitustingimustes.

Ülemiste liiklussõlme puhul näeme kujukalt kui asendamatu betoon kaasaegses ehitusmaailmas on.”

Eriauhind projektijuhile ja ehitajale – Vladimir Issakov, ISA Group OÜ – asjatundliku ja läbimõeldud betoonehitise tööde juhtimise eest Jumalaema „Kiirestikuulja” ikooni õigeusu kirikus Lasnamäel.

Algselt oli kirik kavandatud tellishoonena, millist mõtlemist võib tegelikkuses üdini betoonehitises ka märgata.

Žürii kommentaar: Tänu kiriku ehitusjuhi Vladimir Issakovi ettenägelikkusele, põhjendamis- ja veenmisoskusele võtsid tellijad vastu ainuvõimaliku otsuse – hoone tuleb ehitada betoonist. Nagu hiljem selgus, oli see vägagi mõistlik otsus – neli korda tuli rahapuudusel ehitus seisma panna, konserveerida. Kokku kestis kiriku ehitamine 8 aastat.

Žürii esimees Aadu Kana: „Võib vaid ette kujutada, mis oleks selle ajaga ehitisest saanud, kui poleks olnud omaaegset õiget otsust – betoon!”.

Eriauhind ehitajale – AS TEEDE REV-2 – Jõhvi viadukt – arhitektuurselt ja insenerlikult hea lahenduse sümpaatseks rajatiseks vormimise eest.

Žürii kommentaar: Arhitektuurselt huvitav lahendus, arhitektuuri ja inseneritöö hea ühistulemus. See on lihtne, askeetlik, väga hea väljanägemisega sümpaatne asi, mis Jõhvi linna kindlalt kaunistab. Hea betoonpindade kvaliteet, viimistlus. Kvaliteet isegi parem kui oleme sageli hoonete puhul harjunud nägema.

Energiatõhususe eriauhind Swedbankilt – Arhitektuuribüroole Salto – Riigigümnaasiumi hoone eest.

Swedbank andis esmakordselt betoonehitise konkursi raames välja eriauhinna energiatõhususe kategoorias. Swedbank annab arhitektuuribüroole üle ka 400-eurose koolitustoetuse.

Swedbanki ehitusmaterjalide tööstuse sektori juhi Mats Tootsi sõnul soovib pank teadvustada energiatõhususe kasvavat tähtsust laiemalt ning kasvatada kõigi osapoolte teadlikkust sellel teemal. „Energiatõhusus nõuab kompleksset lähenemist ja planeerimist kõigilt osapooltelt juba projekti algfaasis. Energiasäästlikud lahendused loovad kindlasti väärtust, mis võiks käia kaasas iga kaasaegse funktsionaalse ehitisega. Energiatõhusus ei puuduta ju mitte ainult hoone kasutajaid, vaid kõiki, kes energiat tarbivad ja selle eest maksavad,” ütles Mats Toots. “ gümnaasiumi puhul väärib esiletõstmist see, et on leitud hea lahendus nii kunstilises, muinsuskaitselises kui ka energiasäästu mõttes. Inspireeriv koolihoone mõjutab suure hulga inimeste elusid ja seda rõõmsamaks teeb antud positiivne eeskuju,” lisas ta.

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhind – Estkonsult OÜ konstruktorite meeskonnale – Ülemiste liiklussõlme tunnelite projekti eest.

Ajakirja „Ehitaja” eriauhind – OÜ Tilts Eesti filiaal – kvaliteetse betoonitöö eest Jõhvi viadukti ehitamisel.

Ehitusuudised.ee lugejaküsitluse eriauhind – ABB büroo- ja tootmishoone.

Tänavu neljateistkümnendat korda korraldatud konkurss „Aasta Betoonehitis” on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja vormitavat betooni.

Tänavusele konkursile laekus 9 tööd. Konkursile sai esitada 2013. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2013” konkursi žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Betooniühingust – Johannes Pello, Eesti Arhitektide Liidust – Raivo Kotov, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane, Eesti Projektbüroode Liidust – Andres Saar, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja”, Rain Uusen ajalehest „Postimees” ning Soome arhitekt ajakirjast „Betoni”.

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 48 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 64 ettevõtet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 31 = 34

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest