Ajaloorubriik: Veekanalist raudteeks – Vesivärava tänava ülipõnev lugu

Kadriorus asuva Vesivärava tänava ajalugu on väga põnev. Narva maanteest Gonsiori tänavani ulatuv tänav oli algselt 18. sajandil rajatud sadama veevarustuskanal. Just tänase Kadrioru staadioni juures asunud kanali lüüs ehk vesivärav andis tänavale nime.

Ülemiste järvest vee saanud Peetri veejuhtmest alanud kanali ülesandeks oli aga varustada joogiveega sadamas asuvaid laevu. Sadamasse jõudis kanal Uus-Sadama tänava kohal.

Algselt kandis tänav Veejuhtme ja Kanali tänava nime. Vesivärava nime sai tänav 1882. aastal. Vahepeal kandis tänav ka Uus-Veerenni nime.

19. sajandi lõpus aeti veekanal kinni ja alates 1901. aastast kulges mööda Vesivärava tänavat kitsarööpmeline raudtee, mille üks ots oli Petrooleumi tänavas, teine aga Mõisakülas. Raudtee võeti üles 1970. aastate alguses. 1980. aastate lõpus plaaniti mööda Vesivärava tänavat rajada Lasnamäe-suunaline trammitee.

Tänava hoonestus on suures osas pärit 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest. Kadrioru staadion avati Vesivärava tänava ääres 1926. aastal. Enne seda oli seal asunud Rohelisel aasal peetud laulupidusid.

Vesivärav

Vesivärav

Artikli autor: Jaak Juske
Allikas: http://jaakjuske.blogspot.com/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC