Kinnisvaramulli indeks: Aprill jättis kinnisvara väärtuse muutmata

Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Indeks on aasta esimese nelja kuu jooksul pisut langenud ning näitab aprilli kohta 53,3 punkti taset, mis on veerand protsenti eelmisest kuust madalamal.

„Eelmise aasta lõpp tõstis indeksi väärtust, seda tõenäoliselt positiivse euro-ootuse tõttu,“ kommenteeris indeksi muutust Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur. „Aasta alguse seisak kinnisvaratehingutes aga kainestas turuosalisi ning selgus, et oodatud hinnatõus jäi olemata. See on omakorda Kinnisvaramulli indeksi tõusu vaos hoidnud.“

Kinnisvaramulli indeksi komponentidest näitas aprillis tõusutahet ärihoonete hind, kuid elamute ja tootmishoonete hinnakomponendid sootuks langesid. Samuti tõusid aprillis oluliselt hoonestamata elamumaa tehinguhinnad.

Aprilli üksikud kallid korteritehingud ei pääsenud indeksi korterite allindeksit mõjutama, sest tulemuse objektiivsuse huvides on äärmuslikud tehingud arvutustest välja jäetud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Sel ajal oli elamispindade turg pealinnas juba küll taastuma asunud, kuid äripindade ja maa turg alles põhja kompimas. Tänase seisuga on indeks tipust 46,7 punkti allpool ja põhjast 6,9% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Lisainfo

Urmas Laur
Seven Real Estate Advisors
+372 501 9393
urmas.laur@7re.eu
www.7re.eu

Kinnisvaramulli indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC