Elamuturg I kvartalis

Viimase seitsme kvartali jooksul on selgelt märgata Tallinna ja selle lähiümbruse korteriturul hindade stabiliseerumist. Selle taustal tundub hoonestatud elamumaa kruntide hindade stabiliseerumine ja oodatav tõus ootuspärane ja põhjendatud.

Hoonestatud elamumaa kruntidega tehtud tehingu hinnad olid nii Tallinnas kui Harjumaal esimeses kvartalis tõusutrendis, tehingute arv langes aga ca 20%. Selle põhjuseks oli ilmselgelt euroga harjumine.

Järeldada võib, et müüdud on ka keskmisest kalleimaid eramuid. Arco Varale teadaolevalt oli 2011.a. I kvartalis müüdud kalleima eramu hind Tallinnas 850 000 eurot (Pirita) ja Harjumaa kaugeimas vallas ca 390 000 eurot (eksklusiivne palkelamu, mere lähedus). Kokku võttes võib tõdeda, et Harjumaa ja Tallinna hoonestatud elamumaa hinnad on praeguseks tõusnud 2006.aasta tasemele.

Kallimat hinda makstakse täna ainult hea ehituskvaliteedi ja planeeringu ning korraliku viimistlustaseme puhul. Keskpärases seisukorras või mittekvaliteetse viimistlusega, samuti kasutuses olevate elamute müümine on keeruline.

Reaalne tehing sünnib neil puhkudel tavaliselt renoveerimist vajavate objektide hinnatasemel. Huvi puudub ka pooleliolevate ehitiste vastu kuna turul on piisavalt valmis elamuid. Nn. põlluarendused ei paku ostjaile mingit huvi v.a. ülisoodsad pakkumised, kuid selliseid on aruharva.

Müügiperiood on veninud eelnevate aastatega võrreldes pikemaks, ostja võtab otsuse langetamiseks ja kaalumiseks aega. Eramute müügiperioodid pikenesid 2008. Ja 2009. Aastal, 2010.aastal jäi korterite keskmine müügiperiood ca 6 – 9 kuu ja elamute puhul 8 – 12 kuu juurde.

Korteriturg on aasta alguses käitunud igati ootuspäraselt, kvartali keskmine tehingute arv  jäi tasemele 394 tehingut kuus. Pinnaühiku keskmine hind näitab stabiilset positiivset trendi.

Alates 2010. aasta märtsist kuni 2011.aasta märtsini on keskmine pinnaühiku arv kasvanud ca 8%, eelmisel kuul oli keskmine korteri ruutmeetri hind Tallinnas 934 eurot.

Tallinna kesklinna vanemate korterite ruutmeetri keskmised hinnad jäävad vahemikku 1 000 kuni 1 280 eurot, magalarajoonide vanemate korterite hinnad aga vahemikku 640 – 830 eurot ruutmeetri eest. Järelturul on häid kortereid siiski vähe ja nõudlus on suur igas ajas väärtust omavale kinnisvarale.

Uute korterite hinnavahemikud on vastavalt nende asukohale 1 400 kuni 1 725 eurot ning 960 kuni 1 280 eurot. Arco Vara enda uusarenduste müügitempo oli esimeses kvartalis lausa rekordiline ning jättis mulje, et ostjail kulus euroga kohanemiseks  kõigest üks kuu.

Üks põhjusi peitub kindlasti ka uute korterite pakkumise olulises vähenemises, kuid 2010. ja 2011. aasta toob siin suuri muutusi, kui valmivad mitmed suured arendused Kodukoldes elamurajoonis, Soo ja Vabriku tänaval, Mäepealse ja Sipelga projektid Mustamäel, Pärnaõue projekt Haaberstis, Uus-Tatari, Kreutzwaldi, Villardi, Ravi, Kaupmehe ja Tatari tänava ning Tartu maantee arendus.

Kokkuvõtteks võib öelda, et inimesed on hakanud majandussurutisest üle saama ja me liigume elavneva, kuid lähiajal veel mitte olulisi hinnatõuse pakkuva turu suunas. Ka pangad on laenukraane pisut lahti keeramas ning mitmed neist tulevad teises kvartalis turule suuremate kampaaniatega.

Mart Saa
Juhataja
Arco Kinnisvarabüroo AS

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika