Arco Vara: Lühiajaline kodu väljaüürimine – mis sellega kaasneb?

Arco VaraKõige sagedamini tuleb mõte oma korter, maja või suvila lühiajaliselt välja üürida just suviste suurürituste ja festivalide ajal – see näib hea võimalus teenida lisaraha. Kahjuks on lühiajaline majutus vahel kaasa toonud hoopis ebameeldivaid probleeme. Millega peaks arvestama, et kõik kenasti sujuks?

Lühiajalist majutust pakutakse peamiselt portaalide AirBNB ja booking.com kaudu, nii saab leida üürilisi vaid paariks-kolmeks päevaks. Lühiajalise majutuse eest makstakse tavaüürist palju kõrgemat hinda ja see näib olevat kasulikum kui pikaajaline väljaüürimine.

Kahjuks tuleb ette aga ka selliseid olukordi, kus keegi annab oma kodu suurürituse ajaks üürile ja saab tagasi lagastatud eluruumid koos rikutud mööbliga ning loodetud tulu asemel tuleb kanda suurt kulu. Isegi siis, kui on sõlmitud kodukindlustusleping.

Otsus oma elupind lühiajaliselt üürile anda võib sündida väga kiiresti ning siis unustatakse järele uurida, mida kindlustus hüvitab ja mida mitte. Et omanik ei peaks üüriliste tekitatud kahju ise kandma, oleks kõige targem oma kavatsusest kindlustust teavitada, koos leping üle vaadata ja vajadusel sõlmida erikokkulepped üüriliste hoolimatuse või meelega tekitatud kahjude leevendamiseks.

Üsna levinud viga on ka see, et ei tehta põhjalikult selgeks, mida tohib või ei tohi üüritud kohas teha. Probleemide vältimiseks tuleks sõlmida kirjalik kokkulepe, mis oleks mõlemale poolele üheselt arusaadav. Näiteks kui omaniku jaoks on iseenesest mõistetav, et korteris ei suitsetata, siis teisele osapoolele ei pruugi see nii olla, selleks ongi vaja kokkuleppeid. Hea on jätta külalistele kirjalikud juhised ka muu kohta, näiteks kus asuvad olulised esemed, kuidas kodumasinaid kasutada, kuhu saab parkida auto ja millised vaatamisväärsused jäävad lähiümbrusesse.

Lisaks on vaja läbi mõelda veel hulga asju. Näiteks, kas teil on piisavalt aega aina uute külalistega tegelemiseks ja vahepeal korteri või maja kordaseadmiseks. Kokkulepped huvilistega, võtmete üleandmine ja vastuvõtmine, ruumide koristamine, voodipesu ja käterättide pesemise korraldamine, voodite ülesseadmine, jooksvate probleemide lahendamine – kõik see nõuab aega ja head planeerimisoskust.

Kindlasti ei tasu vastu võtta igat soovijat, sest inimesi on erinevaid ja päris kõigile enda kodu ja isiklikke asju kasutada anda ei tahaks. Viimasel ajal on aina enam kuulda ka seda, et mõni korteriühistu on omanike kodurahu nimel külaliskorterite pidamise ära keelanud. Kui aga ühistu põhikiri seda lubab, siis tasub oma kodu kasutada anda siiski vaid neile, kes paistavad usaldusväärsed, viisakad ja teistega arvestavad.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine