Arco Vara: Millise aja jooksul tuleb müüdud kinnisvara üle anda?

Arco VaraMinult küsitakse sageli, millise aja jooksul on vaja korter pärast selle müüki uuele omanikule üle anda. Klientide jaoks on see küsimus oluline, sest räägitakse ju, et kolimine on hullem kui tulekahju. Vaatame siis, kui palju on müüjal pärast notariaalset ostu-müügitehingut väljakolimiseks aega.

Võlaõigusseadus ei reguleeri seda, millise aja jooksul tuleb müüdud kinnisvara uuele omanikule üle anda. Ostu-müügilepingu sõlmimine tähendabki ju seda, et kinnisvara vahetab omanikku. Millal kinnisvara üleandmine toimub, lepitakse tavaliselt kokku notariaalse tehingu käigus – see aitab vältida hilisemaid vaidlusi. Enamasti määratakse selleks ajavahemikuks kuni 30 päeva. Kui kumbki pool ei soovi aega täpselt määrata, siis tuleb müüdud kinnisvara vabastada mõistliku aja jooksul.

Oluline on vormistada kinnisvara vastuvõtmise-üleandmise akt, mille allkirjastavad vara üleandmisel mõlemad tehingupooled. Akt kinnitab, et müüja on kinnisvara ostjale üle andnud ja oma kohustused täitnud. Kui müüdud korter on vaba, saab müüja võtmed üle anda ja akti allkirjastada tehingu toimumise päeval. Kui müüja ei täida oma kohustusi ega anna vara mõistliku aja jooksul uuele omanikule üle, võib viimane pöörduda kohtusse.

Kinnisvaramaakler aitab vastuvõtmise-üleandmise akti nõuetekohaselt vormistada. Kui soovite, võite seda aga ka ise teha. Aktil peab olema märgitud üleandmise aeg, kes kellele vara üle annab, vara seisukord ja kommunaalarvestite näidud.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?