Äripäev: Baltic Horizonile koidab tummisem dividend

ÄripaevKuigi kinnisvarafond Baltic Horizon Fund kasvatas oluliselt renditulu, jäi kolmanda kvartali puhaskasum mullusest väiksemaks. Kuid fondil on mitu rauda tules, mis Swedbanki analüütikute hinnangul diviendi kergitada võiks.

Viimastel kuudel on kohalikud analüütikud Baltic Horizoni kinnisvarafondiga rahule jäänud: alles möödunud nädalal kordas Swedbank fondile ostusoovitust ning tõstis ka korralikult hinnasihti: 1,55 eurolt 1,6 eurole. Samuti ajendas Baltic Horizon Fundi suurost linnas dividendiootust ülespoole korrigeerima. Sealjuures on fondi osak Balti börsil kaubelnud sel aastal ligikaudu 1,3 euro juures ning on sel tasemel ka praegu. Samas jäi fondi kasum analüütikute ootustele pisut alla.

Kolmanda kvartali tulemused näitavad, et fond on rendiäri suurema hooga käima lükanud: kasvanud on renditulu – kolmandas kvartalis ulatus see ligi kolme miljoni euroni, samal ajal kui aasta eest oli see kaks miljonit. Ka teenustasude maht on kasvanud: 0,6 miljonilt 0,8 miljonile eurole. Kuna kolmandas kvartalis kahekordistusid renditegevuse kulud (1,1 miljonile eurole), jäi puhtaks rendituluks 2,6 miljonit eurot.

Fondijuht Tarmo Karotam selgitas, et renditulu enda ligi 37protsendine suurenemine möödunud aasta sama ajaga võrreldes on tingitud uutest kinnisvarainvesteeringutest. Need omakorda tehti investorite rahaga, mis pärines vastavalt 2016. aasta lõpu ja 2017. aasta alguse kapitali kaasamistest.

Erakorralisest hindamisest madalam kasum

Samal ajal kasseeris Baltic Horizon kolmandas kvartalis oluliselt väiksema kasumi. Ärikasum kahanes ligi poole võrra 2,1 miljonile, puhaskasum aga ligi 55 protsendi võrra 1,7 miljonile eurole. Siin oli Karotame sõnul põhjuseks eelmise aasta investeeringute erakorraline hindamine. Kuna tänavu kolmandas kvartalis uusi kinnisvarainvesteeringute hindamisi ei tehtud, kujunes kasum möödunud aastaga võrreldes väiksemaks. Järgmine hindamine on detsembris. Swedbank prognoosis ärikasumiks 2,4 ning puhaskasumiks 1,8 miljonit eurot.

Kolmanda kvartali lõpus oli fondi varade brutoväärtus 169,7 miljonit eurot – üsna samal tasemel mulluse 170,9 miljoni euroga. „Fondi vara brutoväärtuse kerge langus oli tingitud aktiivsest kapitali juhtimisest III kvartali jooksul. 2017. aasta III kvartalis refinantseeris Fond Europa ostukeskuse pangalaenu, makstes tagasi 2,1 miljonit eurot. Fond tegi samas kvartalis ka rahalise väljamakse osakuomanikele summas 1,2 miljonit eurot,“ nentis Karotam. Ta lisas, et varade puhasväärtus on aga tõusnud – aasta algusest ligi 13 protsenti, 86 miljonile eurole.

Fondi portfelli otsene tootlus oli kolmandas kvartalis 7,2 protsenti, puhastootlus jäi 6,9 protsendini. Sealjuures esineb objektide vahel suuri erinevusi. Kõige parem otsetootlus tuli Sky supermarketist – 8,4 protsenti. Parimat puhastootlust annavad aga Eesti objektid: Pirita ostukeskus ja Coca Cola Plaza.

Kinnisvaraekspert: Tallinna tootlus täitsa mõistlik

Investor ja kinnisvaraekspert Adaur Grupist ütles, et ta ise ettevõtete kvartaliaruandeid eriti ei jälgi. „Mu tagasihoidlikud investeeringud on pikaajalised,“ ütles Toompark. „Pigem eeldan fondijuhtidelt professionaalsust. Arvan, et see ootus on põhjendatud. Selle kõrval mõtlen, kas soovin kinnisvaraturu riske võtta. Ja kuigi ehk Tallinna kinnisvaraturg on üsna kuum, on Baltic Horizoni Tallinna hoonete tootlused-täituvused täiesti mõistlikud. Ühisrahastusega võrreldavat tootlust ei ole Baltic Horizon küll pakkunud, kuid rahavoog on ehk stabiilsem olnud,“ lisas Toompark.

Baltic Horizoni osak kaupleb algusaegade tasemel
171123 Äripäev graafik
Allikas: Bloomberg / Graafik: Miguel Álvarez

Analüütikud: helge tulevik

Tänavu sügisesse jäi Riias Vainodese kontorihoone omandamine, mille oli veidi üle 21 miljoni euro. Kuni novembri lõpuni kestab Baltic Horizoni osakute täiendav avalik pakkumine, millega loodetakse investoritelt kaasata 20 miljonit eurot. Sedapuhku on pakkumisse lisatud klausel, et kui märkimine edukaks osutub, duubeldatakse pakutavate osakute arv ning see tähendaks omakorda kuni 40 miljoni euro kaasamist uute projektide jaoks.

Swedbank mainis möödunudnädalases raportis, et Vainodese omandamine ja täiendav rahakaasamine annavad fondile hea teenimisvõimaluse ning investorile magusama dividendi. Analüütikud prognoosivad, et dividend võiks kasvada 0,09 eurolt 0,11 eurole osaku kohta. See tõstaks dividenditootluse Swedbanki andmetel lausa 8,3 protsendini.

http://www.aripaev.ee/borsiuudised/2017/11/22/baltic-horizonile-prognoositakse-tummisemat-dividendi

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC