Center Kinnisvara: Aastalõpp tõi Tallinna korteriturule järsu hüppe

Center KinnisvaraDetsembrikuine ostupalavik jõudis kaubanduskeskustest väljapoole, kui suure hüppe teinud Tallinna korteriturul kasvas keskmine korteritehingu summa ainsa kuuga 20 000 euro võrra.

Detsembris vahetas pealinna korteriturul omanikku 985 korterit ja 116 miljonit eurot, näitab Center Kinnisvara värske korterituru ülevaade. Seda on 131 korterit ja 30 miljonit eurot enam, kui novembris. Nii kasvas tehinguaktiivsus ainsa kuuga 14% ja tehingute käive viiendiku võrra.

Keskmine tehinguhind ulatus lausa 118 000 euroni, mis ületab novembrikuist keskmist tehinguhinda ligi 20 000 euro võrra.

„Sarnast hüpet nägime ka varasematel aastatel, sest inimesed üritavad aastavahetuseks koduvahetustega ühele poole saada,” selgitas Center Kinnisvara juhataja Christian Ayrer. “Ka kinnisvaraarendajad pakuvad aasta lõpul palju soodustusi, näiteks tasuta köögimööblit, et lõppev aasta raamatupidamises võimalikult hea välja näeks.”

Kõige aktiivsem kauplemine käis detsembris kesklinna linnaosas, kus 224 tehingus kerkis keskmine ruutmeetrihind rekordilise 2600 euroni.

Viimased 12 kuu jooksul kallinesid Tallinna korterid järjekindlalt, keskmine ruutmeetrihind tõusis aastaga 200 euro võrra, jõudes aasta lõpuks 1950 euroni.

„Aasta algus toob meediasse hulga tagasivaateid ja jutte uuest mullist,“ prognoosis Ayrer. „Kuid iga hinnatõus pole mull – viimase krahhi olulisim osa oli kinnisvarabuumiga kaasnenud laenubuum. Täna kasvavad hinnad kiiresti, kuid krediidibuumi asemel kütab hinnatõusu majanduskasv ja inimeste paranev kindlustunne. Hinnatõus on fakt, aga vihjed vältimatule krahhile on lihtsameelsed.“

Ayreri kinnitusel toetab hinnatõusu ka inimeste reaalne jõukuse kasv – viimaste aastatega on palju laene tagasi makstud ja hoiustel seisab rekordiline kogus raha. “Eraisikute kontodel seisab praegu ligi seitse miljardit eurot,” rõhutas Ayrer. “Kuigi sellele üritavad näppe taha saada paljud, on enamiku inimeste jaoks investeering kodusse ja elamistingimustesse kõige enesestmõistetavam. Kindlustunde paranemine toob kinnisvaraturule ka selle raha, mis varem ootas nö paremate aegade saabumist.”

Center Kinnisvara koostab iga kuu esimeses pooles Tallinna korterituru kuuülevaate. Ülevaate algandmed pärinevad maa-ameti andmebaasist.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?