Colliers: kuluefektiivne pinnakasutus on kujunenud trendiks

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on hetkel kõigis kinnisvarasektorites olulisemaks trendiks pinnakasutuse tõhusus, ainult toidukaupluste ketid panustavad kiirele laienemisele.

Büroopindade turul on nõudlus A-klassi büroohoonete järele jätkuvalt kõrge. Praktika on näidanud, et uute hoonete täituvus kiireneb peale nende valmimist. Siinkohal võib näiteks tuua Sakala 10/Kentmanni 4 ärimaja, mille üürnike otsimine võttis kokku 1,5 aastat. Samas kui pool hoonest üüriti välja vähem kui poole aasta jooksul peale hoone valmimist.

Populaarsed on ka B1-klassi büroopinnad, mis on parim alternatiiv üürnikele, kes otsivad kvaliteeti, kuid eelistavad madalamaid rendihindasid. Vabade pindade hulk väheneb pidevalt ja üürihinnad on aastases võrdluses näidanud 6-10% tõusu.

„Hetkel on kõigis kinnisvarasektorites kuum teema pinnakasutuse tõhusus, ainult kaubandussektoris on toidukaupluste ketid siiani keskendunud võimalikult kiirele laienemisele, et oma positsioone kindlustada. Samas otsustas 2014. aasta alguses üks juhtiv toidukaupluste kett, et vähendab oma hüpermarketi pinda ja annab vabanenud ruumi üürile. Siinkohal võib olla tegemist uue trendiga kaubanduspindade sektoris,“ kommenteeris Colliers International Advisors partner Margus Tinno.

Kuna paljud varem üürnikustaatuses olnud ettevõtted kolimas oma eritellimusel ehitatud hoonetesse, siis on tööstus- ja logistikasektoris vakantsusriski kasvu oht. Samas on aasta alguses olnud märgata nõudluse kasvu suuremate, üle 1’300 m2 suuruste tootmis- ja laopindade osas, mis tasakaalustab mainitud vakantsusriski.

Investeerimisturul algas 2014. aasta suhteliselt vaikselt ja ei saa olla kindel, kas 2014. aasta investeeringute maht suudab eelmise aasta tasemele järele jõuda. Loodetavasti on järgmised kuud aktiivsemad ja turul toimuvad ka mõned suuremad tehingud, mis annab lootust, et 2013. aasta investeeringute kogumahtu on võimalik ka 2014. aastal saavutada.

„Investorid eelistavad endiselt stabiilse rahavoo ja tugevate üürnikega kinnisvara, kuid investeerimisjärgu kinnisvara vähesus on tekitanud huvi ka arenduspotentsiaaliga kinnisvara vastu“, lisas Tinno.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

38 − = 28

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!