ERR: Konkurents kinnisvaraturul: uus portaal meelitab tasuta kuulutustega

Pindi KinnisvaraSel nädalal ametlikult tegevust alustanud Ekspress Grupi ja kinnisvarabüroode koostöös loodud kinnisvara24.ee plaanib vähemalt aasta lõpuni kasvatada oma kliendibaasi tasuta kuulutustega.

Uut portaali haldab Kinnisvarakeskkond OÜ, mis kuulub Ekspress Grupile (49%) ja osaühingule Sadaüksteist (51%), mille taga on rida suuri kinnisvarabüroosid, nagu Arco Vara, Pindi Kinnisvara, Uus Maa, Domus.

Kinnisvara veebikuulutuste turgu on seni valitsemas City24 ja kv.ee, mis mõlemas on Meedia omaniku Margus Linnamäe kontrolli all.

Aasta tagasi lahvatanud skandaal turul tegutsevate ühele omanikule kuuluvate kinnisvaraportaalide ja suuremate kinnisvarabüroode vahel on nüüdseks vaibumas, kuna portaalide vahel on jälle konkurents. Liiga järsk möödunud aasta kevadel oli uue portaali loomise ajendiks.

Kinnisvara24 juht Paavo Heil ütles ERR-ile, et tegutseb turutingimustel ja kinnisvarabüroodest osanikele võrreldes teiste büroodega eeliseid ei anta.

Uue portaali käivitamine ei tähenda, et suuremad kinnisvarabürood oleks oma kuulutused KV-st või City24-st ära viinud. “Meil lihtsalt ei ole sellist katvust, et suudaks üksinda tagada tulemuse, nagu kõik portaalid kokku,” selgitas Heil.

Kui City24-s ja KV-s on kuulutuste arv üle 30 000, siis kinnisvara24-s on kuulutusi 15 000 ümber. Et kliendibaasi tõsta, ei küsi kinnisvara24 ilmselt kuni aasta lõpuni kuultuste avaldamise eest tasu.

“Eks see internetiäri põhimõte on lihtne: kõigepealt vaja saada kasutajad. Ja kui suudame kasutajatele pakkuda piisavalt väärtust, siis saab alles raha küsida,” sõnas Heil.

“Me ei ole veel otsust teinud, mis ajast hakkame kuulutuse avaldamise eest raha küsima. Ei taha ennustada, aga võib-olla aasta lõpust või uue aasta algusest,” lisas ta.

Küll aga plaanib suvest raha küsima hakata raha bänner-reklaami eest ja n-ö tasemeteenuse või kuulutuste esiletõstmise teenuse eest.

Ühe eelisena tõi Heil esile veel selle, et kinnisvara24 avaldab paljud uued kuulutused konkurentidest varem. “Meil on osade kinnisvarabüroodega kokkulepe, et meile antakse uued kuulutused kuni 48 tundi varem. Ehk meil on kaks päeva varem üsna palju kuulutusi, mida teistel portaalidel veel pole.”

KV.ee: tasuta lõunaid pole olemas

KV.ee juht Tarvo Teslon ütles ERR-ile, et kahe suurema portaali kõrval oli ka seni väga mitmekülgne konkurents. Seda nii Facebooki, kohalike väljaannete, tasuta kuulutusteportaalide kui mitmete väikeste ja tublide kinnisvaraportaalide näol.

“Aga seni, kuni pakud tasuta teenust, ei võeta sind tavaliselt tõsiselt. Tasuta lõunaid ei ole olemas,” rõhutas ta ja soovis konkurentidele edu.

Ta tõi näiteks, et Facebook ja Google pakuvad samuti tasuta teenuseid, kuid seal oleme me kõik ise tooted.

“Meid, ehk küll meie andmeid, müüakse reklaamiostjale. Ma ei tea, mis andmeid nad (kinnisvara24) kuulutajatelt saaks kellelegi maha müüa,” kommenteeris Teslon.

Ta väitis, et tasu küsimine nõuab väga tugevat positsiooni ja selle saavutamine võib võtta oodatust kauem aega: tasuta kuulutamise kohti on palju, kuid tasu puudumine ei ole tavaliselt argumendiks teenuse valikul.

Teslon ütles veel, et palju kära tekitanud hinnamudeli muutus KV-s ei olnud kindlasti vale otsus.

“Küll aga oleks võinud selle teostamine paremini välja kukkuda. Firmad läksid ringkaitsesse enne, kui suutsime hakata muutusi selgitama. Hinnastamine muutus ainult väga suurtel firmadel, kelle tasud võrdsustasime teiste partneritega,” selgitas Teslon ja lisas, et ajalooliselt oli jäänud hinnamudel väiksemate firmade suhtes ebaõiglaseks.

ERR: Konkurents kinnisvaraturul: uus portaal meelitab tasuta kuulutustega

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC