Riigikohtu praktika: Üürilepingu erakorraline ülesütlemine, pandiesemete väärtuse hindamine üürileandja pandiõiguse teostamise korral

Teder Law FirmÜürnik ütles üürilepingu üles kuna üürileandja ei kõrvaldanud lepingu eseme puudusi. Pooled olid sõlminud maksegraafiku üürivõla tasumiseks. Üürileandja ei lubanud üürnikul välja kolida viidates maksegraafikule ning üürileandja pandiõigusele, pidades kinni üürnikule kuuluvat vara.

Kohus märkis, et kui üüritaval asjal on puudused, mis piiravad oluliselt asja kasutamist, siis võib üürnik lepingu etteteatamistähtajata üles öelda, kui üürileandja teab asjal esinevast puudusest kuid ei tee seda korda Sellisel juhul ei ole vaja, et üürnik annaks veel täiendava tähtaja lisaks seaduses juba antud tähtajale. Ilma täiendava tähtajata võib üürilepingu üles öelda vaid siis, kui üüritaval asjal esinevad puudused takistavad oluliselt või üleüldse välistavad üüritava asja kasutamist.

Vaidluse all oli ka pandiõiguse esemeks olnud asjade väärtus ja väärtuse kindlaks tegemise aeg. Riigikohus selgitas enda varasemat seisukohta, et üürileandja poolt pandiõiguse teostamisel tuleb üürileandja valdusesse võetavate asjade väärtust hinnata asjade kinnipidamise (üürileandja valdusse võtmise) aja seisuga. Üürileandja poolt pandiõiguse teostamise korral ei selgu pandiesemete väärtus mitte nende müümisel, s.o realiseerimisel, vaid panditavate asjade kinnipidamisel. Asjade omanikul on õigus nõuda koheselt nende väljaandmist, kuid üürileandja võib sellest keelduda ulatuses, milles tal on pandiõigus.

Pille Pettai

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

74 − = 64

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?