Investeerimisturgu ähvardab ülekuumenemise oht

Colliersi analüütikute koostatud igakuisest ülevaatest ilmneb, et hetkel on aktiivseimateks turgudeks kaubanduspindade ning investeerimisturg. Mõlema puhul on käimas aktiivne turutegevus, kuid on oht, et liiga agressiivse tegevuse tulemuseks on ülekuumenemine.

Büroopindade turul on endiselt puudus A ja B1 klassi büroohoonete pindade järele – seda nii suurenenud nõudluse kui ka uute hoonete puuduse tõttu. B2 ja C klassi büroohoonetes on vakantsete pindade arv eelnevatele vastupidiselt hoopis kasvamas.

Kaubanduspindade turul jätkub võidujooks nii toidupoodide kui ka kaubanduskeskuste vahel, kus järjepanu tuleb uudiseid uute arenduste ja laienduste kohta.

“Kaubanduskeskuste puhul võidavad tõenäoliselt värskete ideede ja uute kontseptsioonidega suuremad keskused ning väiksemate keskuste tähtsus hakkab vähenema. Kuna kõik jaemüüjad võitlevad põhimõtteliselt samade asukohtade ja projektide pärast, siis on agressiivne laienemine mõjutanud ka maa hinda, mis võib mingil hetkel tasuvate arenduste jaoks liiga kõrgele kerkida. Üldiselt on aga hetkeseis kaubanduspindade turul üsna vastuoluline, kuna tarbijausaldus ei toeta sellist agressiivset arengut, eriti esmatarbekaupade võtmes ning mitmed jaemüüjad ja üürileandjad on tunnistanud, et see ei ole jätkusuutlik. Samas ei taha keegi olla esimene, kes oma plaanide osas järele annab,“ kommenteeris Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno.

Lao -ja tööstuspindade turul on praegu esiplaanil logistikaettevõtted, mis laienevad ja otsivad uusi ja suuremaid pindasid. Siinkohal võib laienemine seisneda mitte ainult kinnisvara, vaid kogu äri üle võtmises. Positiivse arengu peamiseks põhjuseks on suurenenud sisetarbimine ja kasvavad jaemüüginäitajad.

Investeerimisturul on üldist majanduskliimat ja turu suurust arvestades aktiivselt tehinguootel liiga palju investeeringuobjekte. Osad müüjad tunnetavad turuolukorda väga aktiivsena ja müügiks atraktiivsena, mistõttu on nad oma pakutava selgelt ülehinnanud.

Selle olukorra taustal on pangad ettevaatlikud ja karmistanud oma laenupoliitikat.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC