Kapitel: Narbuto 5 ärikeskus sai BREEAMi sertifikaadi

KapitelKapiteli poolt arendatud ja juhitavale Narbuto 5 ärikeskusele Vilniuse kesklinnas anti lõplik BREEAMi sertifikaat hoone keskkonnasäästlikkuse kinnitamiseks. Tegemist on Kapiteli esimese BREEAMi sertifikaadi saanud projektiga ja kolmanda büroohoonega Leedus, millele on antud BREEAMi hinnang „väga hea“ uute hoonete kategoorias.  

BREEAMi sertifikaat antakse alles pärast projekti lõpuleviimist ja mitmesuguste säästlikkusnäitajate hindamiseks kulub tavaliselt umbes kuus kuud. Narbuto 5 ärikeskus projekteeriti ja ehitati kooskõlas säästvate hoonete arendamise rahvusvahelise standardiga BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). BREEAMi sertifikaadiga hinnatakse hoone keskkonnamõju, hoones asuvate ettevõtete töötajate ja külastajate mugavust ja heaolu, hoone energiatõhusust, keskkonnakaitset ja elurikkust.

„Kapitel oli üks esimesi ettevõtteid Leedu turul, kes hakkas 2014. aastal rääkima hoonetele BREEAMi sertifikaadi taotlemise eelistest ja kasust. Praegu on BREEAM-sertifitseerimine meie ettevõtte strateegiline eesmärk ning kuna me kavatseme arendada kvaliteetseid ja säästlikke ärikeskkondi, sertifitseeritakse kõik meie uued projektid. Narbuto 5 hoone sertifitseerimisprotsess oli meie jaoks kasulik kogemus ja sellest saadud teadmisi kasutame teiste projektide arendamisel. Meie kaks peamist arendusprojekti on ELEMENTAL Skanste bürookompleks Riias ja Liivalaia äri- ja elukvartal  Tallinnas, mille arendamise kõikides etappides järgime BREEAMi põhimõtteid,” selgitab Amelija Rudenko, Kapiteli tegevjuht Leedus.

Narbuto 5 büroohoones keskenduti energiatõhususele ja töötajate mugavusele. Ruume kütab ja jahutab äärmiselt tõhus temperatuuri varieerimise süsteem VRV ning nii sise- kui ka välisvalgustuses kasutatakse LED-lampe ja täielikult automatiseeritud arukat valgustuse kontrollimise süsteemi. Hinnangute kohaselt tarbib hoone Leedu tavapärase büroohoonega võrreldes 53% vähem energiat ja tekitab 49% vähem CO2-heidet. Võimsad veesäästuseadmed vähendavad vee tarbimist tavatehnoloogiat kasutava büroohoonega võrreldes lausa 46%. Hoone ümbruses on välja arendatud terviklik jalgrattataristu ning esimesel korrusel on olemas dušid ja riietusruumid.

Leedus BREEAMi litsentsi omav hindaja Evaldas Savickis, kes nõustas Kapiteli projekteerimise ja ehitamise ajal, on saavutatud tulemusega väga rahul: „Hoones on kasutatud mitut säästlikku lahendust, mis loovad tervisliku ja mugava mikrokliima. Peatöövõtja Merko Statyba täitis sertifikaadi saamise nõuded. 98% ehituse tavajäätmetest sorteeriti, võeti ringlusse või korduskasutati ja 97% soojusisolatsioonimaterjalidest on FSC sertifikaat, mis tõestab, et need on pärit vastutustundlikult majandatud ja seaduslikest allikatest. 90% hoones asuvatest töökohtadest on tänu heale asendiplaanile ja hoolikalt projekteeritud fassaadile küllaldane ja loomulik valgustus. Suurt tähelepanu pöörati sellele, et töökohtade heliomadused oleksid mugavad: digitaalse modelleerimise ning mitmesuguste fassaadi ja hoonesiseste tehniliste süsteemide simuleerimisega võeti arvesse asukoha eripära, et summutada müra tõhusalt. See aitas pakkuda häid heliomadusi ja saavutada T. Narbuto tänaval paiknevas hoones väga madala mürataseme.”

Peaaegu kõik Narbuto 5 ruumid olid enne ehitustööde lõppemist välja üüritud. Büroohoone suurimad üürnikud on kindlustusfirma If, mööbliettevõte Narbutas ning kinnisvara arendamise ja juhtimisega tegelev Inreal Valdymas.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC