Kinnisvaramull: Kinnisvaratehingute arvu suur kõikumine tekitab ebakindlust

Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Augusti kuus langes indeks eelmise kuuga võrreldes 0,55%. Eelmisest aastast on indeks siiski 1,05% kõrgemal.

„Kinnisvaraturg erinevate sektorite ehk elamispindade, äripindade ja maaturuna ei ole veel kriisist üle saanud ja selget liikumisuunda leidnud,“ selgitas Kinnisvaramulli indeksi viimase aja liikumisi Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur.

„Elamispindade turg on vaatamata majanduselu segadustele üllatavalt optimistlik. Maa- ja äripindade turg aga alles toibuvad majandussurutisest. Piirkondlikult astuvad positiivsemas suunas Tallinn ja Tartu, muudes piirkondades on kinnisvaraturg loium,“ lisas Laur.

Kinnisvaraturu toimimist mõjutab oluliselt teadmatus majanduskeskkonna osas. Kümne-kahekümneprotsendilised hüpped tehingute arvus üles ja allapoole on igapäevane elu. See muudab turu käitumise ettearvamatuks ja raskesti prognoositavaks. Prognoosimatus omakorda suurendab ebakindlust.

Augusti kuus andsid Kinnisvaramulli indeksile toetust tõusmiseks korteriturg ja kinnisvara pakkumishinnad, kus hinnatasemed tõusid. Indeksit vedasid allapoole valdavalt langevate hindadega hoonestatud ja hoonestamata maatehingud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on käesoleva aasta augusti kuuks olnud tagasihoidlik tõus 4,8%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Lisainfo

Urmas Laur
Seven Real Estate Advisors
+372 501 9393
urmas.laur@7re.eu
www.7re.eu

Kinnisvaramulli-indeks-2011-09-12-indeks-ja-tehingud-indeksina

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC