Kinnisvaraturg ei kosu enne tarbijate kindlustunde paranemist

Ehkki kinnisvara ostu-müügitehingute arv on kolm kuud näidanud õhkõrna kasvu, langeb tehingute arv sel aastal edasi, usub kinnisvaraekspert Tõnu Toompark.

«Ma arvan, et tehingute arv langeb, tarbijate kindlustunne pole kunagi olnud nii madal,» rõhutas Toompark. «Nii madalat kindlustunnet oleks näinud ehk siis, kui seda oleks mõõdetud Teise maailmasõja ajal.»

Kindlustunde paranemine ja raha turule tagasi jõudmine on ka kinnisvaraturu taastumise eelduseks, sõnas Toompark. «Indikaatorid [mis võiks viidata taastumisele] oleks eluasemelaenude jääk ja käive, tehingute arv ja kindlustunde indeks,» ütles ta.

Kinnisvaraspetsi sõnul ei tasu arvata, nagu oleks turu põhi üks kindel hetk, millest alates hakkab turg ülesmäge minema. «See on aastate pikkune periood. Soome kinnisvaraturul oli neli aastat langust, neli aastat põhja ja neli aastat taastumist,» tõi ta näiteks. «Mis teeb meie turu efektiivsemaks, kui Soomes 90ndatel aastatel?»

Praeguses olukorras soovitas Toompark kodu ostjal arvestada senisest enam ka arendajapoolse riskiga. «Kui arendajal on kümne korteriga majas üks korter müüdud ja ta ütleb, et Tõnu, osta teine veel, siis mina seda küll teha ei julgeks,» tõdes Toompark.

Artikli autor on Lauri Linnamäe. Artikkel ilmus 27/04/2009 väljaandes E24.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 6 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

29.11.2021 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine