Ameerika kinnisvaraturg on Eestile hea spikker

Tarkinvestor.ee analüütik Kristjan Lepiku hinnangul on Ameerika kinnisvaraturg hea spikker Eestile – kui Ameerikas saabub põhi, siis pole ka Eestis see enam kaugel.
Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil tõdes Lepik, et tavainimese peast ei ravi hirmu kinnisvara ees välja miski muu kui hindade tõus.

Kinnisvaraturg saab ülespoole minema hakata, kui laenusoovijate jaoks muutub rahavoog taas positiivsemaks, see aga saab toimuda alles siis, kui Ameerika kinnisvaraturg hakkab seisma jääma ja pangad muutuvad seda nähes rahulikumaks, selgitas Lepik.

Muutused võtavad aega

Tarkinvestor.ee asutaja sõnul läheb äripindadel raskemalt, kuid elamispindade osas sammutakse juba põhja suunas.

“Võib tulla 12-18 kuu jooksul. Põhjust positiivses suunas mõelda on juba täna,” ütles Lepik ning lisas, et kahjuks kipub mõte liikuma hinnaga käsikäes, mitte ei enneta seda.

SEB Panga juhatuse liige Riho Unt prognoosis konverentsil, et ka veel kaks aastat pärast majanduslanguse põhja jätkuvad pankrotid, kuna muutused paremuse poole ei toimu kiirelt.

Undi sõnul on Eestil ekspordi osakaal väga suur ja pole mõtet loota, et ettevõtete olukord läheb paremaks enne, kui mujal turgudel läheb paremaks. Muutuste eeltingimused on kasvu taastumine eksporditurgudel, eraisikute tarbimise kasv, kindlustunde taastumine tuleviku suhtes, ettevõtete ühinemine tugevamateks ettevõteteks. Siiani oli paljudel puhvrit nii vähe, et ühe tehingu luhtumine võis firma kokku kukutada.

On veel langusruumi

Kui SEB Panga juhatuse liige Riho Undi hinnangul on kinnisvaraturg tehingute arvult põhja saavutanud, siis eilsel kinnisvarakonverentsil oli kinnisvaraekspert Tõnu Toompark teisel arvamusel.

“Tehingute rahalised mahud on aasta pärast väiksemad kui praegu ning turul liigub vähem raha,” rääkis Toompark. “Oponeerin Riho Undile, ja arvan, et tehingute arv langeb.”

“Loodan, et aasta pärast on põhi ära olnud,” lisas Toompark.

Tasub teada

Uute korterite laoseisu edetabel

1. Toomas Aagi juhitav NCC Ehitus. Firmal ootab müümist umbes 200 korterit.
2. Priit Saugi juhitav YIT ehitus. Uusarenduste laovaru veidi üle 100 korteri.
3. Andres Kogeri suuromanduses olev Koger & Partnerid. Laoseis on 100 korterit. Pärast hinnalangetust on järgnenud päris mõistlik müük.
4. Skanska EMV. Uute korterite hulk on vähenenud.
5. Merko Ehitus. Laoseis on tagasihoidlik.
Allikas: kinnisvaraekspert Tõnu Toompark

Artikli autor on Enn Tosso, artikkel ilmus 28/04/2009 väljaandes ÄP Online.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine