Kinnisvaramull: Kinnisvaraturg ootab võlakriisi klaarumist

Kinnisvaramulli indeks langes võrreldes eelmise kuuga 0,19 protsenti ja jäi pidama 51,1 puntile. Võrreldes eelmise aasta näitajaga on indeks siiski 3,3% kõrgemal tasemel. Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal.

„Indeks on sisuliselt juba teist aastat järjest liikunud samal tasemel ilma märkimisväärsete tõusude ja langusteta. Tõmmates paralleeli kinnisvarakriisiga Soomes-Rootsis 90-ndatel võiks arvata, et kinnisvaraturu olukord võiks hakata peatselt klaaruma,“ leiab Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur.

„Põhjamaade kinnisvarakriisi põhi kestis 2-3-4 aastat. Meil on nii kriisi langemine kui muud protsessid väiksusest tingituna kiiremad olnud. Kui nüüd rahanduse mured klaaritud saaks, siis võiks kinnisvaraturg aktiivsemale elule pöörduda,“ lisas Laur.

kinnisvaraturg on endiselt võlakriisi ja sellest tingitud ebakindluse lükata ja tõmmata. Kinnisvaranõudlust pärsib teadmatus lähituleviku osas, kuid senised arengud näitavad, et kinnisvaraäri pikaajaline perspektiiv on positiivne.

Septembris tõetasid Kinnisvaramulli indeksi tõusu elamumaatehingud ning tehignud hoonestatud ja hoonestamata ärimaaga. Indeksit surusid langusesse aga tootmishoonete ja maatulundusmaatehingud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on käesoleva aasta septembriks olnud tõus 4,5%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Lisainfo


Seven Real Estate Advisors
+372 501 9393
urmas.laur@7re.eu
www.7re.eu

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC