Kinnisvaramull: Kinnisvaraturg ootab võlakriisi klaarumist

Kinnisvaramulli indeks langes võrreldes eelmise kuuga 0,19 protsenti ja jäi pidama 51,1 puntile. Võrreldes eelmise aasta näitajaga on indeks siiski 3,3% kõrgemal tasemel. Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal.

„Indeks on sisuliselt juba teist aastat järjest liikunud samal tasemel ilma märkimisväärsete tõusude ja langusteta. Tõmmates paralleeli kinnisvarakriisiga Soomes-Rootsis 90-ndatel võiks arvata, et Eesti kinnisvaraturu olukord võiks hakata peatselt klaaruma,“ leiab Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur.

„Põhjamaade kinnisvarakriisi põhi kestis 2-3-4 aastat. Meil on nii kriisi langemine kui muud protsessid Eesti väiksusest tingituna kiiremad olnud. Kui nüüd Euroopa rahanduse mured klaaritud saaks, siis võiks Eesti kinnisvaraturg aktiivsemale elule pöörduda,“ lisas Laur.

Eesti kinnisvaraturg on endiselt Euroopa võlakriisi ja sellest tingitud ebakindluse lükata ja tõmmata. Kinnisvaranõudlust pärsib teadmatus lähituleviku osas, kuid senised arengud näitavad, et Eesti kinnisvaraäri pikaajaline perspektiiv on positiivne.

Septembris tõetasid Kinnisvaramulli indeksi tõusu elamumaatehingud ning tehignud hoonestatud ja hoonestamata ärimaaga. Indeksit surusid langusesse aga tootmishoonete ja maatulundusmaatehingud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on käesoleva aasta septembriks olnud tõus 4,5%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Lisainfo

Urmas Laur
Seven Real Estate Advisors
+372 501 9393
urmas.laur@7re.eu
www.7re.eu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 4 = 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.01.2022 Üürikoolitus