KredExi tagatisi vajavad eeskätt väikeettevõtted

KredexSihtasutuse esindajad kohtusid täna majanduskomisjoni liikmetega ja tutvustasid eelmise aasta majandustulemusi ning andsid ülevaate käesoleva aasta plaanidest.

KredExi juhataja Andrus Treier sõnul jätkus eelmisel aastal KredExis aktiivne töö ettevõtete tegevuse ja investeeringute, elanike kodude soetamise ning elamute rekonstrueerimise finantseerimisel. „Töötasime välja mitmeid uusi lahendusi nii laenude, riskikapitali kui ka käenduste valdkonnas. Koos üldise majanduskliima paranemisega kasvas ettevõtete vajadus laenude kasutamiseks. Samas alanes aasta jooksul majanduskeskkonna üldine riskitase ja tihenes pankade omavaheline konkurents, mistõttu on valmis tugevamaid ettevõtteid finantseerima järjest soodsamatel tingimustel. Vajadus KredExi täiendavate tagatiste järele on eelkõige alustavatel ning väikestel ja mikroettevõtetel, mis moodustavad aasta käendusmahtudest tervelt 71,3%,“ ütles Treier.

Eelmisel aastal käivitus edukalt Balti riikide ja Euroopa Investeerimisfondi poolt asutatud Balti Innovatsioonifond, mis on loodud Baltikumi kasvuettevõtete finantseerimiseks. „Aasta jooksul väljastati fondijuhtidele esimesed mandaadid ja toimuvad aktiivsed läbirääkimised erainvestorite kaasamiseks. Lisaks valmistab ette järgmist, eelkõige alustavate ja varase faasi ettevõtete finantseerimiseks mõeldud fondifondi. Nimetatud kahel fondil on oluline mõju seni suhteliselt väheaktiivse era- ja riskikapitali turu elavdamisel, luues pikaajalise aluse nii ettevõtetele vajalike investeeringute kaasamiseks kui ka investorite huvi äratamiseks siinse kapitalituru vastu.“

Treieri sõnul on elanike kindlustunde paranedes kasvanud huvi kodu soetamise ja elamute renoveerimise vastu, millest tulenevalt kasvasid KredExi eluasemekäenduste mahud 65%. „Täiendav korterelamute renoveerimiseks väljastatud soodsate tingimustega renoveerimislaen kasutati pea kogu ulatuses ära. Ka järgnevateks aastateks on ette valmistamisel kompleksne teenuste pakett korterelamute energiasäästlikumaks muutmiseks, sisaldades endas nii teavitustegevusi, toetusi, laenukäendusi kui vajadusel ka soodsatel tingimustel laenu. Nimetatud aitavad oluliselt parandada elukeskkonna kvaliteeti ning toovad kaasa märkimisväärse energiasäästu,“ ütles Treier.

Sihtasutus teenis eelmisel aastal kasumit 0,9 mln eurot.

Ettevõtluse valdkonnas käendas ning finantseeris eelmisel aastal 529 ettevõtet kogusummas 55,2 mln eurot. KredExi tugi võimaldas ettevõtetel kaasata täiendavat finantseerimist summas 105,2 mln eurot. Toetatud ettevõtetes töötab kokku 8484 töötajat ning projektide tulemusena plaanitakse luua 661 uut töökohta.

Lisaks ettevõtete toetamisele aitas möödunud aasta jooksul kodu soetada 1723 noorel perel, spetsialistil ja veteranil, kes on võtnud pankadest eluasemelaenu kokku 92,6 mln eurot, kasutades selleks KredExi käendust 12,9 mln euro ulatuses. Eelmise aasta jooksul väljastas KredEx 75 korterelamu laenukäendust kokku summas 4,7 mln eurot. Pikaajalist ja soodsa intressiga renoveerimislaenu kasutas 2013. aastal 99 korterelamut summas 17,5 mln eurot. Rekonstrueerimistoetus eraldati kokku 95 korterelamule kogumahus 8,3 mln eurot.

on riigi finantsasutus, mis aitab parandada Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi, maandab krediidiriske ja võimaldab inimestel rajada või renoveerida oma kodu.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC