Krooni devalveerimine ja kinnisvaraturg

Alles see oli, kus lollikesed seisid pikkades valuutavahetuse sabades. Sabatajad vahetasid eurosid, dollareid või mis iganes valuutat oli võimalik vahetada. Peaasi, et Eesti kroonidest lahti saaks. 95 protsenti või enamgi neist valuutavahetajatest ei kõnele emakeelena eesti keelt.

Tõenäoliselt vahetavad nood inimesed varsti raha teistpidi tagasi – jõulukingid vajavad ju ostmist. Topelt rahavahetuse tulemus on kaks korda makstud teenustasu, mille rahavahetaja oma kahjumiks kirjutama peab.

Miks siis valuutat vahetati? Ühest küljest põhjustas selle rahva hulka külvatud devalveerimise paanika. Teisest küljest puudub neil rahavahetajatel usaldus Eesti Vabariigi vastu. Ja kui usaldus puudub, siis on mass viljakas pinnas paanikakülvajatele.

Kuidas see kinnisvaraturuga seondub?

Kinnisvaraturul on samuti märgata sellist usalduse puudumist Eesti Vabariigi, selle institutsioonide või isegi pankade vastu. Toon mõned näited. Kui eestlane soovib eluasemelaenu, siis pöördub ta panga poole, või mitme panga poole, et saaks konkureerivad pakkumised. Parima laenupakkuja valik tehtud – saabki laenu võtta ja uue elamise osta.

Venekeelsetele inimestele meeldib aga esmalt pöörduda „ühe tuttava tuttava” poole, kes laenude pangast väljaajamisega tegeleb. See organisaator tegeleb laenutaotluse vormistamisega ja selle panka esitamisega võttes teenuse eest viiekohalise numbriga tasu.

See on absurd! Selleks, et pangast laenu saada ei ole vaja tuttavat pangas. Selleks on vaja ise pangas käia ja asjad laenuhaldurile ära rääkida. Piisanud oleks ka kõigest panga üldnumbrile helistamisest, laenuhalduriga kohtumisest ja sama töö oleks tehtud saanud ilma täiendavat kuupalka tõenäoliselt ületavat teenustasu maksmata.

Sama susserjada talutab käe kõrval inimese läbi kinnisvaratehingu notaribüroos, sest juba sõna „notar” tähendab väheteadliku inimese jaoks lõputut õudu. Reaalsuses on tänasel turul võimalik aeg notariaalse tehingu tegemiseks saada igal inimesel maksimaalselt nädala jooksul. Kõige hullem aga on see, et elu on näidanud, et selliste inimeste profesionaalsed teadmised ja ka oskused puuduvad või on pigem nõrgad.

Ja nii nagu majandusseadused ütlevad – kui inimene elab teadmatuses ja ei usalda, siis on tegemist riskidega. Ja riskide maandamine tähendab selle jaoks kulutuste tegemist. Paraku on reaalsuses laenu taotlemisel tegemist olematute riskidega, pangalaenu abil korteri ost-müük.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC