KV.EE: Pakkumiste arvu kasv hoiab kinnisvara hindu kontrolli all

Portaal KV.EEElamispindade pakkumiste arvu kajastav KV.EE pakkumiste indeks näitas 16. juuni seisuga 102,3 punkti taset. See on ühe protsendi võrra madalamal aastatagusest ajast, aga 2,5 protsenti kõrgemal pooleaastatagusest. Nii võime öelda, et portaalis KV.EE on suhteliselt stabiilne.

Erinevate piirkondade arengud on erinevad

Üldistades võiks öelda, et stabiilne müügipakkumiste arv näitab, et pakkumiste arvu muutusel hindadele ja turule mõju ei ole. Detailidesse süvenedes näeme siiski, et pakkumiste arv turu suurimas piirkonnas ehk Tallinnas ja lisaks veel Tartus on kasvanud jõudsalt.

Tallinnas oli mai kuus portaalis KV.EE pakkumises 9140 korterit, aasta tagasi aga 7843. See tähendab, et aastaga on korterite kasvanud 17%. Tartus pakuti aasta tagasi müügiks 1992 korterit, tänavu mais aga 2657. korteripakkumine kasvas aastaga kolmandiku võrra.

Kui kogu elamispindade müügipakkumiste arv püsib stabiilsena, tähendab see, et Tallinna- jõudsa kasvu kõrval on muudes väiksemates piirkondades müügipakkumisi aastaga vähemaks jäänud.

on surve all

Tallinna- korteripakkumiste arvu kasv pingestab hindu. Kui pakkumisi tuleb turule juurde, tuleb konkureerida enamate pakkujatega ja nii ei saa kinnisvaramüüjad hindu omatahtsi tõsta. Võimegi öelda, et viimase aasta või poole jooksul on pealinna elamispindade püsinud suhteliselt samal tasemel.

Korterite tehinguhinnad või pakkumishinnad võivad küll üha uusi rekordeid lüüa, kuid selle taga on nii tehingutesse kui pakkumistesse jõudnud suurem uute ehk kallimate korterite osakaal. Uued korterid kergitavad keskmisi hindu ilma, et seejuures oleks oluliselt muutunud. Teisisõnu ei pea tänane kinnisvaraostja maksma Tallinna korteri eest oluliselt teist hinda kui aasta või pool tagasi.

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks näitas 17. juuni seisuga 79,4 punti ehk aastatagusest 9,37 ja poole aasta tagusest 2,19% kõrgemal.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

KV.EE-indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC