Lutheri vabriku maadele kerkib enam kui poolteist tuhat korterit

Kokku lisandub Veerenni asumisse 40 korterelamut ja 18 äriruumidega korterelamut.

Endisel Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi suletud territooriumil Veerenni asumis haigutab praegu hiiglaslik tühermaa, kuid varsti peaks endise tööstuspiirkonna asemele kerkima suure avaliku haljasalaga elamurajoon. Sel nädalal otsustas saata ala detailplaneering linnavolikokku kehtestamisele.

Kevadel toimunud arhitektuurivõistluse võitis arhitekt Mihkel Tüür võistlustööga „Kullo”, mis võlus žüriid oma kohaspetsiifilisusega. Kavandatud hooned on 3–12-korruselised ja neisse tuleb esialgsete plaanide kohaselt 1621 korterit. Ligi 13 hektaril laiuvat ala arendab Satnam Europe OÜ, mille emafirmaks on Suurbritannias registreeritud Rathbone Jersey Limited.

Abilinnapea Taavi Aas ütles, et planeering näeb ette peale kortermajade ka äripindade, haljasalade ja uute teede rajamise. Tema kinnitusel annab avalikult kasutatavad haljasalad ja teed pärast valmimist tasuta linna omandusse. Uude kvartalisse on kavandatud ka 120-kohaline lasteaed ja noortekeskus.

Kolm kuni viis aastat

Satnam Europe OÜ juhiabi Jana Zeiger sõnas, et ehitustöödega pihta hakkamine sõltub omanike otsusest. „Järgmisel aastal tahaksime kindlasti alustada projekteerimistöödega,” ütles ta, lisades, et kõik sõltub loomulikult turuseisust. Kvartal ehitataks välja etapi viisi.

Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark arvas, et ilmselt võtab ala väljaarendamine aega kolm kuni viis aastat. Projekti pikale venimist pidas ta ebatõenäoliseks.

Sealsamas kõrval Vana-Lõuna tänaval asub ka Lutheri kvartali esimene arendusprojekt, kus paiknevad mitmed arhitektuurimälestiseks kuulutatud hooned. Augusti lõpus sõlmis Nordecon Internationali tütarettevõte Nordecon Ehitus lepingu osaliselt ärimees Pjotr Sedinile kuuluva Grove Investiga ka sinna uue kortermaja ehitamiseks. Kokku 52 korteri ning maa-aluse parklaga hoone peaks valmima 2010. aasta lõpuks.

Ehitatava hoone ehitusmaht on kokku umbkaudu 7000 ruutmeetrit. Grove Invest kirjutab veebisaidil projekti praeguse olukorra kohta, et omanike otsusel on lõpetatud müük kvartali ajaloolises osas ning alustatud korterite üürileandmist.

„Üürimine on praegu populaarne, korterid hakkavad juba otsa saama,” rääkis müügijuht Siiri Maask.

Inimesed otsivad juba kvaliteeti

•• Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark leiab, et kesklinnas Veerenni asumis paiknev maa-ala oleks tervikliku elukeskkonna loomiseks väärt paik. „Siiamaani on arendus toimunud Tallinnas tihti nii, et arendajal puudub nägemus ning linnavalitsust survestatakse suurte ja kõrgete hoonete rajamisega. Siin on võimalus kõik õigesti läbi viia,” hindas Toompark. „Mis puutub sellesse, kas inimesed sinna lähevad või ei, siis see sõltub suuresti võimest kvaliteeti luua. Inimesed on kehva ehitustööd ja arendusi näinud ning oskavad juba nõuda,” märkis ta.

•• Toompark arvas, et nii suur hulk kortereid saavutabki oma täituvuse teiste firmade varasema kehva töö ning amortiseerunud hoonete arvelt.

•• „Kui vaadata statistikat, siis elamispinna juurdetulemine on tegelikult olnud aeglane. Elaniku kohta on meil ruutmeetreid senini vähe – umbes 30 inimese kohta, Lääne-Euroopa viies rikkamas riigis on see umbes 40 ruutmeetrit inimese kohta,” sõnas ta.

Artikli autor on Mari Kodres. Artikkel ilmus 25/09/2009 väljaandes Eesti Päevaleht.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

45 − 38 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal