Miks on kinnisvarahindade langus hea?

Korteriomandite hinnad langevad. Võrreldes tipphindadega 2007. aasta kevadel on korteriomandite tehinguhinnad langenud poole võrra. Kõik märgid näitavad, et hinnalangus jätkub. Kas selles peitub ka midagi positiivset?

Uued ostjad rõõmustavad

Illustratsioon

Kindlasti on kinnisvarahindade languse üle hea meel neil inimestel, kel omal kinnisvara ei ole, kuid kes plaanivad uue kodu soetada. Iga langenud protsent muudab tulevase kodu ligi Eesti keskmise kuupalga võrra odavamaks. Kui selle üle rõõmustada ei saa, siis mille üle üldse saab?

Kinnisvaramaakleritel tekib tööd juurde

Lihtne majandusloogika ütleb, et madalama hinnaga tehakse enam tehinguid. Kinnisvaravahendajate huvides on, et turul tehtaks võimalikult palju kinnisvaratehinguid. Siis on maakleritel tööd ja leiba.

Kuigi tänase kinnisvaralanguse üheks põhjuseks on just madal tehingute arv, siis järjest langevad hinnad annavad tulevasele tehingutearvu kasvule järjest parema potentsiaali. Iseasi on see, millal see potentsiaal realiseerub – täna siiski on ka tehingute arv püsivas languses.

Võlanõudjad ja kohtutäiturid rõõmustavad

Illustratsioon

Kinnisvarahindade langus või tekitada olukorra, kus laenuandja nõuab koduomanikult täiendavat tagatist või laenu ennetähtaegset kustutamist. Sellise õiguse annab laenuandjale laenuleping, mis määrab, et tagatise väärtuse langemisel peab laenuvõtja laenu vähemalt osaliselt tagasi maksma.

Kui lisatagatist leida ei ole ja laenu ennetähtaegne tagastamine on raha puudusel samuti keeruline, siis võib probleemi lahendamine jõuda laenude sissenõudjate või kohtutäituriteni jõuda. Nemad kindlasti rõõmustavad laieneva tööpõllu pärast.

Teine küsimus on muidugi see, kui laenuvõtjal tekivad raskused laenu tasumisel. Kui probleeme eiratakse, siis siit ei ole keeruline tee vara sundmüügini.

Investorid on juba aktiveerunud

Suured hinnalangused kutsuvad turule alati kohale „raisakotkad“, kes otsivad soodsaid ostuvõimalusi. Ühest küljest üritavad investorid tabada turu põhja, et osta soodsaima hinnaga kinnisvara, mida hiljem kasumlikult edasi müüa.

Teine, mille järgi investorid luuravad on raskustesse sattunud kinnisvaraomanikud, kel on vajadus kiiresti kinnisvara realiseerida. Kiire müük kinnisvaraturul tähendab alati ostja jaoks soodsat hinda.

Kokkuvõtteks

Illustratsioon

Kõiksugu elukohavahetamisega seonduvate teenuste pakkujaid huvitab mitte see, kas kinnisvarahinnad on kõrged või madalad, vaid eelkõige see, et kinnisvaratehinguid üldse tehtaks. Sellisteks teenusepakkujateks onnäiteks finantseerimine, kinnisvara hindamine, kolimisteenused.

Enamus, kes kinnisvara hinnalangusest kasu suudavad lõigata on ettevõtted, kes teenivad teiste inimeste murede pealt – võlgade sissenõudjad, kohtutäiturid, raskustesse sattunud inimeste ja ettevõtete kinnisvara ostjad.

Nii peame tunnistama, et kinnisvara hindade langus on pigem negatiivne suundumus. See väide ei tähenda, et kinnisvarahinnad peaksid iga-aastaselt kümnete protsentide võrra kasvama nagu mõned aastad tagasi. Parim lahendus oleks madal ja stabiilne hindade tõus.

Pakkumiste arv ja keskmine hind portaalis KV.EE

Pakkumiste arv ja keskmine hind portaalis KV.EE

Tehingute arv ja keskmine hind (Maa-amet)

Tehingute arv ja keskmine hind (Maa-amet)

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC