Lunapolis Kinnisvara: Valed otsused toovad omanikule masenduse ehk kas teha remonti või mitte

LunapolisKinnisvara omanikud, kes pöörduvad meie poole müügisooviga on sageli seisukohal – mina tahan müüa ja kes soovib see ostab ja kui tahavad remontida siis tehku ise. Müügiprotsessiga alustades aga selgub, et ostjate huvi on oodatust tunduvalt leigem. Miks?

Põhjuseid võib olla rohkem kui üks, kuid enamasti on peamiseks põhjuseks vale hinna ja kvaliteedi suhe.

Kvaliteedi all peame siinkohal silmas ehituslikku seisukorda. Kuigi on tänasel päeval nii remontimata, kui ka renoveeritud korterite järele, tuleks müüjal paraku arvestada asjaoluga, et valdavalt ostetakse kinnivara pangalaenuga. Ostjal on pangast lihtsam laenu saada varale, mis on ostes heas korras ning remondivajadus puudub.

On oluline teada, et teatud olukordades on võimalik väikese remondiga müügihinda märkimisväärselt tõsta.

või korteri sanitaarremont aitab turuhinnaga kinnisvarale leida kiiremini, sest ripakil põrandaliist, rebenenud tapeet või tilkuv kraan saadab ostjale hoiatava signaali – senine omanik pole vara eest kandnud head hoolt ning kindlasti on ka muid olulisi vigu, mida kohe ei näe. Väiksemate vigade kõrvaldamine tõstab korteri/ likviidsust ehk võimaldab selle kiiremini maha müüa.

Ka remontimata korteritele on olemas huvigrupp, kuid siis tuleb müüjal müügihind kujundada selliseks, et ostjal tuleks kasuks ette võtta.

Täielikku renoveerimist vajava korteri müügi puhul on eriti oluline kogu kortermaja seisukord. Mõningase vaeva ja kuluga saab oma korteri teha atraktiivsemaks, et suudaks oma nägemuse uuest, puhtast ja soojast kodust, korteri esmase külastuse käigus ette kujutada – siin tahaksin elada, kui anda oma panus!

Vanemate puitmajade või nendes asuvate korterite puhul on märgata, et ostjad eelistavad pigem ostujärgset iseremontimise/tegemise võimalust.

Paneelmajades asuvate korterite huvilised tunduvad aga olevat mugavamad ja lihtsamat lahendust otsivad – paar rulli uut tapeeti ja purk värvi. NB! Ilus, puhas ja korras lisab emotsionaalset väärtust ning seetõttu on inimesed valmis rohkem maksma.

Majade müügi puhul on esmatähtis enne müügiprotsessi alustamist dokumentatsiooni korrastamine/kontrollimine. Näiteks võiks kontrollida endale teadaolevaid andmeid EHR-is.

Kasutuses olnud /korteri puhul kehtib reegel: kasutatud asja vahetamine uue vastu ei tõsta kinnisvara hinda sama palju, kui uue asja soetamiseks kulus.
Siinkohal on silmas peetud asju, mida ostjad eeldavad, et need oleks kinnisvara ostes korras – katus, aknad, küttesüsteemid jmt. Näiteks: müügihinna kujunemisel ei oma olulist rolli asjaolu, et just enne müüki on vahetatud kõik aknad – omanik võib kindel olla, et selleks kulutatud raha ei tõsta tema vara hinda samaväärselt tehtud kulutusele, vaid oluliselt vähem või üldse mitte.

Seega enne suuremahuliste tööde teostamist tuleb rahaline kulu ja saadav hästi läbi mõelda. Kui aga kinnisvara mingi osa vajab lausa väljavahetamist, tuleb seda ka teha või müüa seisukorrale vastava hinnaga.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC