Ober-Haus: Elamumaa müüjad loodavad kevadist hinnatõusu

Ober-HausKäesoleva aasta algus on elamumaa kruntide turul võrreldes eelmise aasta sama perioodiga alanud tagasihoidlikumalt. Vähenenud on tehingute arv ja rahaline maht ning pikenenud müügiperiood, kuid tehingute hinnad on püsinud suhtelised stabiilsed.

Sarnaselt kogu muu kinnisvaraturuga jätkus ka elamumaa kruntidel hindade diferentseerumine asukohast lähtuvalt. Kinnisvarabuumi ajal põldudel rajatud puuduliku taristuga elamurajoonides paiknevatele kruntidele praktiliselt huvi puudub, sõltumata küsitud hinnas.

Kuna üldine elamukruntide turg sõltub siiski kohalikust tarbijast ja ostujõust, siis enamik tehinguid toimub Tallinna lähedastes arenenud taristuga piirkondades hinnavahemikus 18–30 €/m². Samas on potentsiaalne ostjaskond olemas ka väga hinnatud piirkondades paiknevatele kruntidele nagu Pirita, Nõmme ja Kakumäe, kuid selliste kruntide ostjaskond eeldab tehnovõrkude ja ehitusõiguse olemasolu ning piisavat privaatsust. Sarnaste kruntide hinnatase võib ulatuda üle 65 000 €, üksikutel kruntidel ka kuni 130 000 € (80–130 €/m²).

Seoses euro tulekuga on kasvanud nii müüjate kui ostjate huvi sooritada tehingut, kuid sageli on müüjate ootused hinna suhtes liiga kõrged ja ollakse veendunud kevadel saabuvas hinnatõusus.

Potentsiaalsed ostjad on muutunud võrreldes buumiajaga teadlikumaks ja nõudlikumaks ning soovivad enne tehingu sooritamist konsulteerida kinnisvaraturgu tundvate spetsialistidega.

Soodsat stardipositsiooni omavate arendajate poolt on taas alustatud perspektiivsetes ja hinnatud asukohtades uute elamurajoonide planeerimist, mis suurendab veelgi konkurentsi juba buumiajal rajatud elamurajoonidaga.

Üldistades võib öelda, et viimase aasta jooksul olulisi muutusi elamumaa turul ei ole toimunud ja käesoleva aasta trendi näitab kätte kevadine traditsiooniline kruntide ostmise hooaeg.


Ober-Hausi AS
Kinnisvarahindaja/analüütik
rain.ratt@ober-haus.com

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC