Ober-Haus: Pärnumaa kinnisvaraturg näitab stabiliseerumise märke

Ober-HausVõrreldes eelmise aasta talve – kevadega on kinnisvara ostu – müügi tehingute arv ja rahaline maht samal tasemel. Vastupidiselt üldisele arvamusele ei ole vähemalt reaalsete tehingute baasil käesoleval aastal välismaalaste osakaal Pärnumaa kinnisvaraturul kasvanud.

Korterite pinnaühiku hind on liikunud vaikses tõusutrendis, kuid siinkohal tuleb märkida, et rohkem on ostetud paremas asukohas olevaid kvaliteetsemaid objekte. Tehingute arv korteritega ei ole kasvanud, samas hakkas alates jaanuarist tõusma korterite müügipakkumiste hulk ning käesoleval kevadel ongi juba vähem tehinguid korteritega kui eelmise aasta aprillis – mais. Valdav enamik tehinguid on 2toaliste korteritega ja hinnavahemikus 500 – 800 €/m². Käesoleval aastal on tõusnud Pärnu korteriturul kesklinna osatähtsus ja enamik tehinguid korteritega on toimunud kesklinna piirkonnas hinnavahemikus 1 000 – 1 350 €/m². Eelkõige on välismaalastel huvi keskmisest oluliselt kallimate eksklusiivsete kesklinna ja rannalähedaste korterite vastu.

Eramute turul võrreldes eelmise aastaga olulisi muutusi toimunud ei ole, kuid seoses kevadega on märgata huvi kasvu eramute ja aastaringselt kasutatavate suvilate vastu eelkõige mereäärses Pärnu lähipiirkonnas. Teiseses asukohas sisemaal Pärnust üle 25 km kaugusel paiknevate elamute vastu on huvi praktiliselt olematu vaatamata soodsale hinnale.

Pärnumaa elamumaa kruntide turul on toimunud ca 50% vähem tehinguid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kuid ostetud on sarnaselt korteritega hinnatud asukohas olevaid objekte. Enamik tehinguid hinnavahemikus 10 000 – 20 000 €. Sarnaselt eramutega tähtsustub klientide jaoks järjest enam asukoht ja jätkub hindade diferentseerumine asukohast lähtuvalt. Potentsiaalsed kliendid otsivad eelkõige soodsa hinnaga merelähedasi krunte. Kuigi käesoleva aasta 1. maist lõpetati maamüügi piirang välismaalastele, ei ole see endaga hüppelist ostuhuvi kasvu kaasa toonud. Tõenäoliselt võib selle muudatuse mõju avalduda pikemas perspektiivis.

Korterite üüriturul ületab kohati nõudlus pakkumist. Samas on viimaste kuude jooksul tulenevalt sesoonsusest kasvanud suvituskorterite üüripakkumised. Pärnus on paljudel nö puhkeotstarbelistel objektidel olemas püsikliendid, kes on aastaid neid teatud ajal puhkamiseks kasutanud.

Välismaalased eelistavad reeglina heas korras, kõigi mugavuste ja kodutehnikaga suvituskortereid või suvilaid Pärnu rannalähedases piirkonnas ja on selle eest nõus oluliselt rohkem maksma. Kohalikud elanikud on hinnatundlikumad ja lepivad üldjuhul tagasihoidlikumate objektidega.

Võrreldes eelmise aastaga on üürihinnad jäänud samale tasemele, kuid võrreldes kinnisvarabuumi tippajaga 2007. aastal langenud ca 30%. Viimaste aastate jooksul on suvituskorterite üürileandjad muutunud paindlikumaks ja üritavad vakantsust võimalikult madalal hoida. Pärnu rannarajoonis võivad kevadel hooaja alguses korterite üürhinnad tõusta 2 – 3 korda ning suurematel luksuslikel korteritel võib üürihind olla üle 1 000 €. Reeglina on lühemaks ajaks üürimine päeva kohta kallim kui pikemaks ajaks.

Rain Rätt
Ober-Hausi Kinnisvara AS
Hindaja/analüütik
rain.ratt@ober-haus.com

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.11.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine