Omanike Keskliit: tants talumistasude ümber algab uuesti

Eesti Omanike Keskliit / EOKL Omanike Keskliidu sõnul 1. juulil avaliku tähelepanuta jõustunud kinnisasja avalikes huvides omandamise toob kaasa uue konflikti maa- ja tehnorajatiste omanike vahel, kuna seadus on maaomanike seisukohalt sõnamurdlik ja põhiseadusega vastuolus.

Nimelt viidi eelnõu teisel lugemisel Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu lobby tulemusel eelnõusse sisse muudatus, mille kohaselt uute tehnorajatiste ehitamisel, kui maaomanikuga ei ole saavutatud kokkulepet, seatakse omavalitsuse poolt sundvaldus ja omanikul tasutakse seadusjärgset tehnorajatiste talumistasu. Jaanuaris Riigikogu vastuvõetud talumistasude seadus (jõustub 1. jaanuaril 2019.a) näeb ette põhimõtte, et sundvalduse seadmisel makstakse omanikule ühekordne summa võõra kasutamise eest ja hilisem perioodiline talumistasu.

Teadupärast tunnistas senised talumistasud põhiseadusvastaseks juba 2012.a. Omanike Keskliidu esimehe sõnul on kurioosne, et parlament muutis selle huvigruppide vahel saavutatud tasakaalupunkti vaevalt pool aastat hiljem omanike kahjuks ära neid sellesse protsessi kaasamata. Saavutatud tulemus on vastuolus kohtupraktika ja põhiseadusega, mis kohustab sundvõõrandamisel maksma kohest ja õiglast hüvitist.

Uute tehnorajatiste ehitamisel tuleks omanikele tasuda rendi ja mitte naeruväärselt väikest perioodilist talumistasu. Pärna sõnul on sellise omanike seljataga tegutsemise tõttu sõjakirves uuesti välja kaevatud. Lisaks ei ole EOKL arvates põhiseadusega kooskõlas säte, mis lubab eraomandi sundvõõrandamise kohaliku omavalitsuse tasandil delegeerida volikogult lausa mõne ametniku pädevusse.

Omanike Keskliit on 1994.a loodud suurima kinnisvaraomanike vabaühendus, kuhu kuulub 64 000 liiget.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

53 − = 45

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine