Põhja-Tallinnas on soosituim renoveeritud puitelamu

Põhja-Tallinna linnaosa on Tallinna korteriturul kõrgelt hinnatud piirkond. Piirkonna plussiks on eelkõige kesklinna lähedus ning madalam hoonestus ja suurem rohelus võrreldes mitmete teiste Tallinna elurajoonidega (Lasnamäe, Õismäe, Mustamäe, Astangu jms).

Põhja-Tallinna miinuseks on hetkel suured kontrastid – renoveeritud elamute kõrval on veel palju amortiseerunud maju.

Puitelamutes asuvate renoveerimata korterite hinnad sõltuvad elamu seisukorrast ja arhitektuurist, korteri siseviimistlusest, pesemisvõimaluste ja WC olemasolust ning paiknevusest intensiivse liiklusega tänavate suhtes.

Keskmised korterite hinnad on diferentseerunud korteri suuruse järgi. Renoveerimata 1- ja 2-toaliste korterite hinnad on vahemikus 6500 – 10 000 krooni/m². 3- ja enamatoaliste korterite hinnad aga 5000 – 9500 krooni/m². Renoveeritud 1- ja 2-toaliste korterite hinnad on 8500 – 14 000 krooni/m². 3- ja enamatoaliste korterite eest küsitakse 8500 – 12 500 krooni/m². Näitena Kalamajast võib siin tuua juulis turule tulevad korterid Vabriku 33 elamutes. Puitelamu siseviimistlusega korterite hinnad on seal 12 500 krooni/m², samal aadressil paiknevas kivihoones aga juba 14 000 – 15 000 krooni/m².

Nõudlus on üldiselt suurem renoveeritud ja heas seisukorras korterite järele. Kapitaalremonti vajavaid kortereid otsitakse reeglina vähem. Täielikult renoveeritud elamuid on enam Kalamajas ja vähem Pelgulinnas.

Enim otsitakse kortereid kivitrepikodadega eestiaegsetesse puitelamutesse, mis on ehitatud vahemikul 1930.-1940. a. Sel ajal ehitatud elamutes on väiksem arv kortereid, korterite planeeringud on pindalalt suuremad ning üldjuhul on WC korterisse sisse ehitatud.

Vanemates puitelamutes, mis on ehitatud vahemikus 1900.-1930. a., paiknevate korterite vastu on ostuhuvi väiksem. Nende elamute koridorid asetsevad horisontaalselt läbi maja, trepid on puidust, korterid on väiksemad ning WC asub reeglina koridoris.

Eelistatud on elamud, mis on tsentraalse gaasivarustusega. Sellistes hoonetes on ahiküttelt võimalik üle minna gaasikeskküttele.

Korteritüüpidest on turul hetkel nõutavaimad 1- ja 2-toalised korterid, mis on turul võrreldes 3- ja enamatoaliste korteritega tunduvalt likviidsemad ja ühe ruutmeetri väärtuse kohta kõrgemas hinnaklassis.

Endiselt võib prognoosida Põhja-Tallinna korterituru aktiivsuse kasvu. ERI Kinnisvara prognoosib aastases perspektiivis Põhja-Tallinna korteritele hinnatõusu 6-9 protsenti. Hinnatõus puudutab enam renoveeritud elamutes asuvaid kortereid. Renoveerimata korterite hinnad võivad püsida samal tasemel. Jätkub vanemate elamute renoveerimine ja seeläbi Põhja-Tallinna piirkonna väärtustamine.

Artikkel ilmunud 18/06/2003 ajalehes “Põhja-Tallinna Sõnumid”

Artikli autor on Virgo Laansoo. Artikkel on avaldatud 18.06.2003 väljaandes Muu –

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

03.-05.04.2023 Kinnisvara ABC