Saue on tugev alternatiiv Tallinna äärelinnale

Uus Maa KinnisvarabürooSaue on nõutud elukoht paljude inimeste seas, kel töine side pealinnaga, kuid soov elada rahulikumas keskkonnas. Ühtlane areng, panustamine elukeskkonda ning uute majade rajamine on muutnud Saue üha atraktiivsemaks.

Elamuehitus hakkas siin arenema 1960. aastast, mil asula liideti Tallinnaga. 1993. aastal sai Saue alevist Saue linn, mis 1994. aastal Tallinnast uuesti eraldus. 3,49 km2 suurusel territooriumil elab 2017. aasta 1. jaanuari seisuga 5810 elanikku. Hea ühendus Tallinnaga, linna kompaktsus, puhas keskkond ja kõrgel tasemel avalikud teenused on teinud Sauest hinnatud elukoha, mis oma looduslähedase keskkonna ja turvalisusega, lastehoiuks loodud võimalustega ja heal tasemel üld- ning huvihariduse pakkumisega meelitab Sauele kodu looma paljusid peresid.

Sarnaselt teistele Tallinna lähivaldadele ostavad ka Saue linna kinnisvara peamiselt pealinnast pärit pereinimesed, kes soovivad oma järeltulijatele tagada rahuliku elukeskkonna. Samuti soetavad kinnisvara kohalikud elanikud, kes parandavad oma elamistingimusi. Saue on populaarne ka noorte (perede) seas, kes otsivad esimest oma kodu ning kuna nad on sageli hinnatundlikud, eelistatakse osta see Tallinna lähiümbrusesse, kuna seal on hinnad soodsamad ning perel on mugavam elada rahulikus naabruses.

Kinnisvarahindade poolest on raske Saue linna piirkondi üksteisest eristada, linna areng on olnud ühtlane ja nii öelda hinnakäärid sisuliselt puuduvad. Saue kinnisvara on Tallinna läheduses asuvate väikelinnade ja alevikega (Keila, Saku, Jüri, Kiili) sisuliselt samas hinnaklassis ning siinsete korterite hinnatase on otseses sõltuvuses pealinna üldisest hinnatasemest, olles alternatiiviks korteri soetamisele Tallinna äärelinna.

Majanduse taastumisega aset leidnud kinnisvaraturu taastumine on jõudnud ka Saue linna, kus mediaanhind veel aastani 2013 jäi alla 1000 €/m2, kuid alates 2014. aastast, mil ka uusarenduste osakaal tehingute arvust suurenes järsult, on tehingute mediaanhind liginenud 1200 eurole ruutmeetri eest. Aastane tehingute arv on püsinud stabiilsena, jäädes enamasti 50–60 vahele.

2016. aastal oli Saue linna korteritehingute valdav hinnavahemik 1072–1411 €/m2, 2015. aastal aga 1039–1334 €/m2. Seega kasvasid hoolimata mediaanhinna sarnasusest võrreldes eelmise aastaga nii hinnavahemiku põhi kui ka tipp, vastavalt 3,2 ja 5,8%. Hinnavahemiku põhja ja tipu tõusu taga on valdavalt suurem tehingute arv ning laiem diapasoon. Tipu ja põhja vahe suurenes võrreldes 2015. aastaga 28,4%-lt 31,6%-ni, mis on sarnasest elamufondist tingituna tunduvalt väiksem vahe kui lähedal asuvates, võrreldavates piirkondades.

Kõige enam müüdi 2-toalisi kortereid (36), millele järgnesid 3-toalised (35) ja 1-toalised (17).

Uusarenduste mõõduka ehituse ning veel väiksema tehingute arvu tõttu pole juriidilised isikud müügistatistikas nii silmapaistvalt esindatud kui näiteks Rae ja Viimsi vallas. Kortereid on valdavalt müünud Eesti kodanikest eraisikud, kes vaadeldava perioodi jooksul müüsid 215 korterit ehk 77,1% omanikku vahetanud korteriomanditest. Juriidilised isikud müüsid vaadeldaval perioodil 59 korterit, mis tegi osakaaluks 21,1%. Välismaalased müüsid 3 korterit ning ülejäänud osapooled 2 korterit, mis tegi nende osakaaluks vastavalt 1,1% ja 0,7%. 2016. aastal müüsid eraisikud 43 korterit ja juriidilised isikud 12 korterit.

Alates 2014. aastast pöördus Saue linnas uusarenduste turg vaiksele tõusule, kui Kadakamarja tänaval hakati ehitama mitmeid Saue Kodu arenduse hooneid (ridaelamud). Esimese uue korterelamu rajamiseni jõuti alles 2016. aasta II kvartalis, kui hakati ehitama 4-korruselist hoonet aadressil Pärnasalu tn 30a. Tegemist on ühtlasi ka esimese liftiga kortermajaga Saue linnas. Hoones on eluruumipinda 1183,7m2 ning pakkumishinnad jäävad 1850 €/m2 juurde. Saue Kodus hakati ehitama 14 korterist koosnevat ridaelamut, mille pakkumishinnad on kortermajast veidi kõrgemad.

Lisaks neile kahele hoonele on arendusjärgus kolmest B-energiaklassi korterelamust koosnev kompleks, mis kerkib 2018. aasta II pooleks aadressile Kuuseheki tn 50, 52 ja 54.

Hooned on 3-korruselised ning sobivad nii piirkonna olemasoleva, kui ka perspektiivse hoonestusega. Majadesse tulevad kahe- kuni neljatoalised korterid. Igal trepikojal on soklikorrusel ühiskasutuses olevad ruumid jalgrataste ja lapsevankrite jaoks ning lisaks veel individuaalsed panipaigad korterites. Tulevastel elanikel on võimalik valida kolme siseviimistluspaketi vahel. Asendiplaanilist lahendust rikastab Saue loodusesse sulanduv maastikuarhitektuur koos puhkealade ja mänguväljakutega. Hoone välisviimistlusmaterjalide puhul on sihilikult välditud igasuguseid imiteerivaid materjale ning kasutatud võimalikult rahulikke ja looduslähedasi toone.

Hoone laotakse 190 mm paksustest betoneeritud Columbia plokkidest ning soojustatakse 160 mm paksuste IKO Enertherm ALU 50 plaatidega. Kütteallikaks on kaugküttel põhinev vesipõrandaküte, lisaks päikesepaneelid. Energiatõhususe tagamiseks paigaldatakse majadesse soojustagastusega ventilatsioon.

Sauel on uusarenduskorterite nõudlus ja pakkumine enam-vähem tasakaalus. 2017. aasta 1. jaanuari seisuga oli Saue linna uusarenduskorterite mediaanhind 1888 €/m2 ning pakkumishindade valdav vahemik 1850–1911 €/m2. Selle taustal on Kuuseheki 50 korterite hinnad keskmisest soodsamad ja pakkumine kahtlemata igati atraktiivne.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC