SEB: koroonakriis on enim mõjutanud huvi väikelaenude vastu, huvi kodulaenude osas püsib tugevam

SEB PankSEB aprillikuised tulemused näitavad huvi vähenemist nii tarbimislaenude kui ka eluasemelaenude vastu. Tarbimislaenude võtmisel on inimesed muutunud ettevaatlikumaks ning lükkavad ebakindluse tõttu koguni kuni 50% ulatuses mittevajalikud ostud edasi. Uute kodulaenutaotluste arv langes aga aprillis umbes neljandiku võrra.

„Esimesed märgid eraisikute laenuturu jahenemisest ilmnesid vahetult peale koroonaviirusest tingitud eriolukorra kehtestamist märtsi teises pooles, mil vähenes klientide poolt esitatud laenutaotluste arv. See on ka mõistetav, sest kehtestatud eriolukorra ja koroonapiirangute valguses suurenes eraisikute finantsiline ebakindlus ning sel perioodil lükkavad inimesed üldjuhul edasi kõik mittevajalikud ostud,“ kommenteeris nõudluse vähenemist tarbimislaenude valdkonnas SEB eraklintide panganduse divisjoni juht Sille Hallang.

Kodulaenude võtmise vastu langes huvi aprillikuus aasta taguse perioodiga võrreldes umbes 25% ning uute sõlmitud lepingute arvu langus oli kooskõlas üldise kinnisvaraturu tehingute arvu langustrendiga, mis oli orienteeruvalt  40%.

„Kodulaenu lepingute languse taga on eelkõige väiksem aktiivsus kinnisvaraturul ja eraisikute soov jälgida turul toimuvat ning samuti teatav lootus kinnisvara hinnalangusele. SEB üldised kodulaenude tingimused koroonakriisi algusest saati oluliselt muutunud ei ole, kuigi teatud projektide finantseerimisel (näiteks kodu ehitamisel laenuga) oleme muutunud ettevaatlikumaks. Täiendav hoolsus  laenuprojektide menetlemisel on tingitud koroonaviirusest põhjustatud suurenenud ebamäärasusest majanduse edasise käekäigu osas,“ kommenteeris Sille Hallang eluasemelaenude olukorda.

„Soovitame tänastel laenuvõtjatel hoolikalt laenu võtmine läbi mõelda ning kahtluse korral see olukorra selginemiseni edasi lükata,“ võttis Hallang laenamise teema kokku.

SEB hinnangul on senine laenamisaktiivsuse langustrend enamasti tingitud klientide ja ka laenuandjate ettevaatlikkusest. Laenuvõtjad jälgivad turul toimuvat ning ei kiirusta suuremate ostuotsuste tegemisega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

94 − = 89

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!