Statistika: Eluasemelaenude tähtsus elamispindade turul hakkab suurenema

Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkEesti elamispindade käive oli 2014 II kvartalis 377 miljonit eurot. Vaatamata korteritehingute arvule on tegemist siiski viimase kuue aasta rekordilise elamispindade käibega. Korterite asemel aitab nüüd käivet turgutada majade sektor.

Elamispindade tehingute käibe 9-protsendilise käibe kõrval kasvas eluasemelaenude käive 12 protsenti. Uusi eluasemelaene väljastati 2014 II kvartalis 199,4 miljonit eurot.

Kasvava laenukäibe arvelt on pisut kerkinud kogu elamispindade tehingute laenuga finantseerimise määr. Kogu elamispindade tehingute käibest finantseeriti 2014 II kvartalis 52,8% kvartal varem olnud 48,5% vastu.

Olukorras, kus üüriturg hakkab investorite jaoks sära kaotama ja uute üüriinvesteeringute maht väheneb väheneb ka äriettevõtete elamispindadega tehtavate tehingute arv. Nii võib prognoosida, et lähemate kvartalite jooksul suureneb eraisikute tehingute osakaal elamispindade turul ja see suurendab ka eluasemelaenudega elamispindade tehingute finantseerimise määra.

Elamispindade tehingukäive ja eluasemelaenude käive (mln €) ning laenude osakaal tehingukäibest (%)

Elamispindade tehingukäive ja eluasemelaenude käive (mln €) ning laenude osakaal tehingukäibest (%)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC