Statistikaamet: Eluaseme hinnaindeksi muutus oli viimase viie aasta suurim

Eesti StatistikaStatistikaameti andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks 2020. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2019 aasta esimese kvartaliga 11,5%. Viimati oli eluaseme hinnaindeksi muutus sellest suurem 2014. aasta kolmandas kvartalis, mil see oli 13,2%.

Statistikaameti analüütiku Egne Säinasti sõnul tõusid võrreldes 2019. aasta esimese kvartaliga korterite hinnad 11,3% ja majade hinnad 11,7%. „Kõige enam ehk 12,1% kasvasid Tallinna korterite hinnad, Tallinnaga külgnevates piirkondades koos Tartu ja Pärnuga tõusid hinnad 8,9% ning ülejäänud Eestis 12%,“ täiendas Säinast.

Eluaseme hinnaindeks näitab kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute ruutmeetrihindade muutust ning seda arvutatakse korterite ja majade kohta.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeksi muutus oli 2020. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2019. aasta sama kvartaliga 8,6%.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks iseloomustab kodumajapidamiste seisukohast uute eluasemete soetamise ning eluaseme ostja ja kasutajana tehtavate muude kulutuste hindade muutust. Indeks koosneb neljast osast: eluaseme ost, muud eluaseme ostmisega seotud teenused, eluaseme kapitaalremont ja eluaseme kindlustus.

Eluaseme hinnaindeksi avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel andmeid kogutakse ja analüüsitakse. Andmed aitavad saada ülevaate Eesti majanduse hetkeseisust, mille põhjal langetavad ministeeriumid meie elu edasi viivaid otsuseid.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.03.2023 Kinnisvara müügikoolitus