Tallinna kaubandus- ja teeninduspindade turg peab laienema

Tallinna kaubandus- ja teeninduspindade turul on vajakajäämisi, mida saab lahendada ainult uute pindade turuletoomisega. Turul on märkimisväärne nõudlus suurte vaateakendega äripindade järele, mis asuvad rahvavooga asukohtades ning kus hinnatase ei oleks kerkinud kallite kaubanduskeksuse pindadega samale tasemele.

Tallinna äripindade turul on pidevalt kliente, kes otsivad juba pikemat aega kaubandus-teeninduspinda ning kus olulisteks kriteeriumideks on suured vaateaknad, mis avanevad rahvavooga tänavale ja eraldi sissepääs. Ideaaljuhul lisanduks siia komplekti veel head parkimisvõimalused. Sageli võtavad need otsingud aega mitmeid aastaid.

Selliseid äripindu otsitakse kauplustele, aga ka näiteks teenindusettevõtetele esinduspindadeks. Esinduspindadega soovitakse asuda atraktiivses ja nähtavas asupaigas, mitte äärelinna sisekvartali korterelamu tagumises küljes.

Väga aktiivne on nõudlus äripindade järele, mis vastavad eeltoodud tingimustele ning kus igakuine üürihind ei ületaks suurusjärku 12 €/m²/kuu. Enamus pakkumistest on aga hinnaskaalas, mis algab alles suurusjärgust 15 €/m²/kuu.

Nõudlusele vastavate pakkumiste hulk on väga kitsas. Sageli on pudelikaelaks selliste pindade hind, kus üürileandjad nõuavad pinna eest kaubanduskeskuse hinnataset. Kaubanduskeskuse tasemel hind on aga paraku vaid vähestele ettevõtjatele taskukohane – ainult üksikud äriplaanid veavad sellise kuluga end plussi.

Tavapäraselt ei kanna ärist saadav planeeritud tulu ülikõrget üürihinda välja. Vähe on ettevõtteid, kes aktsepteerivad esinduspinna väga kõrget üürihinda lootuses, et kulud suudetakse katta mijalt teenitava kasumi arvelt.

Tallinna turul valitsevat defitsiiti aitaks uute pindade arendamine. Lähitulevikus siiski ei paista, et kesklinna ehk aktiivseima turusektori arenduste maht oleks selline, et sinna lisanduks märkimisväärselt tänavatasapinnal olevaid äripindu.

Täitmata tühemiku täitmiseks oleks mõistlik, et kinnisvaraarendajad tooksid julgemalt turule esimestel korrustel asuvaid atraktiivseid äripindu. Pakkumise suurenemine selles sektoris aitaks tuua allapoole üle mõistuse kõrgustesse pürgivaid tänaseid üürihindasid. See omakorda laiendaks üürnike ringi, kes suudavad äriplaanid normaalsel tasemel olevaüürihinnaga kasumit tootma panna.

Ruth Tõniste
RE/MAX Central
+372 501 2278
ruth.toniste@remax.ee
www.remax-central.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC