Tartu: Eesti Maaülikool korraldab arhitektuurivõistluse kliinilise õppe korpuse rajamiseks

2. juuli 2025 / Eesti Maaülikooli arendusjuhi Linnar Pärna sõnul on ülikoolil soov leida funktsionaalne, nüüdisaegne ja keskkonda rikastav arhitektuuriline lahendus väikeloomakliinikule kui ühele väga olulisele komponendile veterinaarmeditsiini õppe taristus.

„Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi hoonetekompleks on esimene, mida Tallinnast Tartusse saabuja Eesti Maaülikooli linnakus näeb. Seega tahame, et uuest väikeloomakliiniku hoonest kujuneks ka arhitektuuriline maamärk ja eeskuju“, tutvustas arendusjuht.

Pärna sõnul tuleb arvesse võtta, et uuele õppekorpusele rakendub palju bioohutuse ja teisi erinõudeid, mis tulenevad hoone eripärast ja planeeritavast kasutusviisist. Kaasaaegset veterinaarmeditsiini õpet ja teadustööd võimaldav loomakliinik peab vastama oma funktsionaalsuses ühiskonna ootustele kõrgetasemeliste veterinaariateenuste osutamisel ning pakkuma parimaid tingimusi ülikooli liikmetele, moodustades olemasoleva hoonega mugavalt kasutatava kompleksi. „Meie soov on, et kavandatav hoone tõstaks veterinaariahariduse atraktiivsust, luues tudengitele kasutajasõbralikud ja uuenduslikud võimalused õppe- ja teadustööks ning puhkeaja veetmiseks. Loomulikult on ülikooli jaoks oluline ka see, et kavandatav hoone järgiks kliimapositiivsuse ning energiasäästliku ehituse põhimõtteid,“ tõi arendusjuht välja ootused arhitektuurivõistlusega otsitavale lahendusele.

Lisaks rõhutas Pärn, et olulised on ka hoonet ümbritsevad välialad. Hoone ümbrus peab toetama kliinilise õppe tudengite, kliiniku klientide – nii loomaomanike kui ka patsientide – huve, ning panustama ülikooli töötajate heaolusse.

Arhitektuurilahendus peab sobituma ülikooli linnakusse Tartus Tähtvere külje all. Maaülikooli linnakus on mitu Eesti arhitektuuriloos olulist ja silmapaistvat hoonet. Tähtvere mõisa peahoone on määratud ehitismälestiseks. Eesti nõukogude perioodi modernismi grand old lady Valve Pormeister on linnakusse kavandanud maastikuga kokku mängiva ülikooli peahoone ja heleda silinderjate tornide ning tahukatega Metsamaja. Salto arhitektide poolt projekteeritud maastikust välja kasvav spordihoone on pälvinud Tartu parima uusehitiste tiitli ning pärjatud puitmaja konkursil parima fassaadi preemiaga. Võistlusega otsitakse arhitektuurilahendust, mis sobituks nimetatud arhitektuuripärlite ritta ehk oleks oma ajastu parim arhitektuuriteos.

Hoone on planeeritud kuni neljakorruseline, sellele lisandub maa-alune parkimiskorrus. Hoone 1-2 korrust on planeeritud välja ehitada esimeses, ülejäänud korrused teises ehitusjärjekorras. Hoone ehitusalune pind on kuni 3000 ruutmeetrit. Pakutav lahendus peab vastama Kreutzwaldi 62 krundi detailplaneeringule.

Arhitektuurivõistlus viiakse läbi elektroonilise menetlusega ideekonkursina riigihangete registris. Võistlustööde esitamise tähtaeg on 20. oktoober 2025, ideekonkursi teade koos alusdokumentidega on avalikustatud riigihangete registris. Võistlustöid hindab ülikooli, Tartu Linnavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liidu liikmetest koosnev žürii, kes jagab välja ideekonkursi auhinnad. Ideekonkursi võitjaks kuulutatakse žürii hinnangul parima ideekavandi esitanud osaleja. Võistluse võitjaga asutakse läbirääkimistesse lepingu sõlmimiseks uue väikeloomakliiniku hoone ja ümbritseva väliruumi arhitektuuriprojekti koostamiseks.

Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut on ainus veterinaarmeditsiini, loomakasvatuse, toiduteaduse valdkonna akadeemilist õpet ja teadustööd integreeriv keskus Eestis